top of page

BUDAPEŞTE GEZİ NOTLARI

b

Budapeştede Ulaşim

Macaristan'ın başkenti renkli ve kendine özgü bir şehirdir. Etrafta dolaşmak bir zevktir. Renkli mimarisi dikkat çekicidir ve sizi zamanda geriye götürür. Ama şu soruyu akla getiriyor - şehirde dolaşmanın ve ana cazibe merkezlerine ulaşmanın en iyi yolu hangisisdir?Budapeşte'nin merkezinde dolaşmanın en iyi yolu yürümektir. Şehri tam anlamıyla keşfetmek için toplu taşıma araçlarını kullanın. Etrafta dolaşmanın en hızlı ve en kolay yolu metrodur, ancak güzel manzaralara hayranlıkla bakmak istiyorsanız tramvaya binin. Budapeşte'de seyahat etmek için bir başka iyi ulaşım türü de nehir teknesidir - buradan şehri tüm görkemiyle görebilirsiniz.

Budapeşte toplu taşıma biletleri
Budapeşte'de toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek için bir seyahat kartına ihtiyacınız olacak. Genellikle tek bilet olarak düzenlenir. Bu, onu tramvay, otobüs, tren ve troleybüslerde seyahat etmek için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Çocuklar için demiryolu, teleferik, nehir otobüsü ve havaalanı ekspres otobüsü 100E istisnadır.

6 yaşından küçük çocuklar için toplu taşıma ücretsizdir. 65 yaş ve üstü için bilet almanıza gerek yok.

Bilet almak için en iyi yer menekşe rengi özel makinelerdir. Otobüs duraklarında ve metro istasyonlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Sadece menüden istediğiniz ücreti seçin ve kartınızla veya nakit olarak ödeyin. Kullanışlıdır ve makinelerin farklı dillerde menüleri vardır.

Havalimanına varır varmaz seyahat kartınızı almanızda fayda var. Havalimanında 2B terminalinde ve otobüs durağında bilet otomatları bulunmaktadır.

Biletinizi çevrimiçi satın almak daha da kolay: Közlekedési mobiljegy uygulamasını akıllı telefonunuza yüklemeniz yeterli. Uygulamada her türlü bilet mevcuttur. Ancak telefonunuzdan tek bilet alamıyorsunu

Budapeşteye Ulaşım

Budapeşteye istanbul dan her gün karşılıklı Uçuşlar bulunmaktadırDilerseniz Farklı Kombinasyonlar kullanarakta Ulaşabilirsin

 

Budapeşteşte Konaklama

BUdapeştede  her bütçeye uygun oteller hosteller ve konuk evleri mevcut fŞehir merkezinde konaklama yaparsanız gezilecek tarihi ve turistik yerleri yürüyerek yapabilirsiniz.

BUDAPEŞTE  GEZİLECEK YERLER

Tabyaa.jpg
Balıkçı Tabyası
kahraman.jpg
Kahramanlar Metdanı
buda-kalesi.jpg
Buda Kalesi
hamam.jpg
Széchenyi termal hamamı
Matthias-Kilisesi.jpg
Matthias Kilisesi
guzel-sanatlar-muzesi.jpg
Güzel Sanatlar Müzesi
night.jpg
Budapeşte Gece hayatı
aziz-stefan-bazilikasi.jpg
Aziz Stefan Bazilikası
parlemnto.jpg
Macaristan Parlamento Binası
körpü.jpg
Zincir Köprü
Shoes_Danube_Promenade_IMGP1297.jpg
Tuna kıyısındaki ayakkabılar
dohany-sokagi-sinagogu.jpg
Dohány Sokağı Sinagogu
japonya-vizesi.jpeg
Vize
teror-evi-muzesi.jpg
Terör Evi Müzesi
Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası

Budapeşte'deki Balıkçı Tabyası, şüphesiz Budapeşte'nin en gözde cazibe merkezlerinden biridir. Balıkçı Tabyası'nın günümüzdeki güzel gözetleme kuleleri / dekoratif surları, 19. yüzyılda Macaristan'ın Budapeşte şehrinde en iyi panoramik manzaralar için bir gözetleme kulesi olarak hizmet etmek üzere inşa edilmiştir.Balıkçı Tabyası'ndan manzaralar, Buda Kalesi Tepesi'nin tepesinde kendi özel kulesini hak ediyor, çünkü sadece Buda Kalesi değil, aynı zamanda nehir manzaraları ve Tuna nehri kıyısındaki manzaralar artık UNESCO Dünya Mirası'nın bir parçasıdır.

Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stephen Bazilikası (Szent Istvan Bazilika), Budapeşte'nin en büyük kilisesidir. 1851'de yapımına başlanan ve 1905'te tamamlanan Aziz Stephen Bazilikası, kutsal sayılan Macaristan Kralı I. Stephen adına kutsanmıştır. Kralın kutsal emanetlerinden biri olan ve Kutsal Sağ olarak bilinen ve bozulmazlığının simgesi olan sağ eli kilisenin içinde yer almaktadır. Bugün, Aziz Stephen Bazilikası'nın kulesi, şehir manzarasının keyfini çıkarmak için harika bir yerdir.

Yıl boyunca Aziz Stephen Bazilikası, özellikle Budapeşte Bahar Şenliği sırasında muhteşem klasik konserlere ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Kilisenin içinde karanlık ama gösterişli bir şekilde dekore edilmiş yüksek sunağı, girift mozaikleri, Tanrı'yı ve Aziz Stephen'ın ünlü sağ elini tasvir eden etkileyici kubbesini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Ziyaretçiler, Budapeşte'nin panoramik manzarasını görmek için asansöre binebilir veya 364 merdiven çıkabilir. Bazilikaya giriş ücretsiz ancak dilerseniz küçük bir bağış yapma imkanı var. Rehberli turlar da var ama standart bir bilet için 1600 HUF tutuyorlar.

Kahramanlar meydanı
Parlemento

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı, Budapeşte'deki en büyük ve en sembolik meydandır. Macar tacını ve bir haçı tutan altın bir Başmelek Cebrail tarafından tepesinde 36 m yüksekliğinde bir sütun olan Binyıl Anıtı (Ezeréves emlékmű) hakimdir. Sütunun tabanında, 9. yüzyılın sonlarında Karpat Havzasını işgal eden Prens Árpád ve diğer altı Magyar reisi var. Arka sütun dizilerindeki 14 heykel, Kral Stephen'dan (en solda) Lajos Kossuth'a (en sağda) kadar hükümdarlara ve devlet adamlarına ait.

1896'da Magyar'ın Karpat Havzası'nı fethinin 1000. yıldönümünü kutlamak için tasarlanMIŞTIR.

.

Vize
Terör Evi Müzesi
Buda Kalesi
Zincir Köprü

Zincir Köprü

Arka planda Buda Kalesi ile Macaristan başkentinin şimdi bir anıt olan ilk köprüsü, birçok turisti Budapeşte'ye çeken büyüleyici bir manzara.
İnşa edilmeden önce, nehir yalnızca geçici bir duba köprüsüyle, tekneyle veya buz üzerinden geçilebiliyordu. Bununla birlikte, büyük bir şehrin buna uygun gerçek, taş ve harç bir köprüye ihtiyacı vardı, bu nedenle "en büyük Macar" Kont István Széchenyi, köprünün inşa edilmesini sağlamak için mümkün olan her türlü çabayı gösterdi: yurtdışında araştırmalar yaptı, çeşitli farklı planlar yaptırdı. fabrikaları ziyaret etti ve malzemelerle deneyler yaptı. Belirleyici adım, İngiliz mühendis William Tierney Clark'ı ve (ilgisiz) adaşı, köprüyü inşa eden İskoç mühendis Adam Clark'ı Macaristan'a davet ettiğinde atıldı. 1849'da tamamlandı ve zamanının teknik harikası olarak kabul edildi. Dünya Savaşı'nda, köprü Budapeşte'deki diğer tüm köprülerle birlikte yıkıldı, ancak gerekli bazı modernizasyonlar dışında neredeyse orijinal haliyle yeniden inşa edildi. Köprünün Buda tarafındaki meydan, ikinci ev olarak Macaristan'ı seçen ve daha sonra Castle Hill'in altındaki tüneli de tasarlayan inşaatçı Adam Clark'ın adını taşıyor. Tuna Nehri kıyısındaki akşamların en önemli olaylarından biri, köprünün kemerli şekillerini vurgulayan köprüdeki ışıkların yanmasıdır. Karakteristik şekli, iki devasa taş kapısı ve güzel asma zincirleriyle Zincirli Köprü, bir buçuk asırdan fazla bir süredir Budapeşte'nin şehir manzarasının önemli bir parçası haline geldi.

.

Tuna kıyısındaki ayakkabılar
Széchenyi termal hamamı

Széchenyi termal hamamı

Aslında Avrupa'nın en büyük hamamlarından biri olan Budapeşte'deki en büyük spa kompleksidir.
Spa, Şehir Parkı'nın kalbinde yer alır ve birçok harika manzara ile çevrilidir: yakındaki Kahramanlar Meydanı'nı, Vajdahunyad Kalesi'ni, Güzel Sanatlar Müzesi'ni ve hatta Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi'ni ziyaret edebilirsiniz.
18 adet şifalı su havuzu arasından seçim yapabileceğiniz gibi, açık macera havuzu, jakuzi, yüzme havuzu veya sürüklenme havuzunu da deneyebilirsiniz.
Hem açık hem de kapalı havuzlar bulunmaktadır.
Termal banyo kışın bile mükemmel bir yerdir, bu nedenle dışarısı buz gibi olsa bile faydalı sıcak suyun tadını çıkarabilirsiniz.
Çok sayıda sağlıklı yaşam ve fitness hizmetinin keyfini çıkarabilirsiniz: saunalar, aqua-fitness ve buhar odaları ve ekstra rahatlama arıyorsanız, kararlı masörler sizi tedavi etmekten mutluluk duyacaktır.
  Ayrıca bira banyosu, manikür ve pedikür veya sadece doğal ilaç gibi ekstra hizmetleri deneyebilirsiniz.
Spa binası bile göz alıcı olduğu için ana girişten geçtikten sonra Art Nouveau mozaik salonuna veya Neo-Barok iç mekana girerseniz hayal kırıklığına uğramayacaksınız.
Hala ikna olmadıysanız, Széchenyi Termal Hamamı'nda sanal bir tura çıkın ve mekanın eşsiz atmosferinin çevrimiçi olsa bile büyüleyici olduğunu göreceksiniz.

.

Matthias Kilisesi
Dohány Sokağı Sinagogu

Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi 13. yüzyılda inşa edildiğinde, Buda kasabasındaki ilk kiliseydi. Burası, ortaçağ krallarının ayin için geldiği Macar Gotik sanatının bir başyapıtıydı. 14. yüzyıldan kalma Orta Çağ Maria Kapısı'nın bazı bölümleri bugün nispeten sağlam duruyor, bu, binanın olaylı geçmişi göz önüne alındığında küçük bir mucize. Osmanlı imparatorluğu 1541'de Buda'yı ele geçirdiğinde, kiliseyi inançlarının kutsal bir binası olan camiye dönüştürdüler ve dönem belgelerinde en çok Büyük Cami ("Ulu Cami") olarak anılır.

.

Güzel Sanatlar Müzesi

Macaristan Devlet Opera Bİnası

Neo-Rönesans Macaristan Devlet Opera Binası, 1884 yılında Miklós Ybl tarafından tasarlandı ve Budapeşte'nin en güzel binaları arasında yer alıyor. Cephesi Puccini, Mozart, Liszt ve Verdi gibi ilham perilerinin ve opera büyüklerinin heykelleri ile dekore edilmişken, iç kısmı mermer sütunlar, yaldızlı tonozlu tavanlar, avizeler ve mükemmele yakın akustiği ile göz kamaştırıyor.

Parlemento Binası

Macaristan Parlamento Binası veya Budapeşte Parlamento Binası, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yer alan ve Macaristan Ulusal Meclisi'nin bulunduğu binadır. Bina Avrupa'nın en eski yasama binalarından ve Macaristan'ın gözde simgelerinden biri olup popüler bir turistik yerdir

.

Buda Kalesi

Budapeşte Kalesi, Macaristan'ın Moğollar tarafından işgal edildiği on üçüncü yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir kraliyet sarayıdır. Kale yıkılmış, ancak daha sonra 14. yüzyılda inşa edildi ve Roma konut tarzında inşa edildi. Daha sonra kale, Gotik tarzı olarak bilinen tasarımda inşa edilmiş bir sarayın yerini almıştır. Kale, Macaristan halkının kaderini yansıtmak için oradaolduğu söylenir. Kalenin tepelerinden yüksek bir zemin üzerinde cazip bir konumdadır. Temyizleri, Şövalyeler için muhteşem bir salon ile tamamlanmaktadır.

.

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Zincir Köprü ile Margaret Köprüsü arasındaki Tuna kıyısı bir Dünya Mirası Alanıdır ve mevsimden veya günün saatinden bağımsız olarak güzel bir manzara sunar. Bu streç aynı zamanda Budapeşte'nin en ünlü Holokost anıtlarından birine, 60 çift erkek, kadın ve çocuk dökme demir ayakkabıya ev sahipliği yapıyor.
2. Dünya Savaşı'nın son aylarında Ok Haç Partisi bir darbe ile Macaristan'da iktidarı ele geçirdi. Terör saltanatları sırasında 10.000 kişinin sokaklarda öldürüldüğü ve yaklaşık 80.000 kişinin toplama kamplarına gönderildiği tahmin ediliyor.

Toplanan Yahudiler genellikle Tuna kıyılarında sıraya dizilir ve buzlu nehre atılırdı. İdam edilmeyi bekleyenlere, savaş zamanında çok değerli olduğu düşünülen ayakkabılarını çıkarmaları için son bir emir verildi. İnfaz mangası üyeleri daha sonra ayakkabıları topladılar ve sattılar ya da kendileri giydiler.

Tuna Kıyısında Ayakkabılar, film yönetmeni Can Togay ve heykeltıraş Gyula Pauer'in ortak projesi. Holokost anıtının üç noktasında bulunan dökme demir levhalar Macarca, İngilizce ve İbranice açıklamalar içeriyor. Demir ayakkabılar genellikle turistler ve yoldan geçenler tarafından kurbanların anısına mumlar ve taşlarla süslenir.

.

Dohány Sokağı Sinagogu

Budapeşte Dohány Sokağı Sinagogu sadece Avrupa'nın en büyük İbrani tapınağı değil, çevresi sergiler, sinagoglar, mezarlıklar ve anıtlarla dolu muhteşem bir atmosfere sahip küçük bir ada gibidir.
Komşu köşedeki arsanın, 1860 yılında Yahudi devleti fikrini tasavvur eden Macar yazar Tivadar Herzl'in doğduğu evi tutması semboliktir. 19. yüzyılın ortalarında Mağribi tarzında zengin bir şekilde süslenmiş doğu tarzında inşa edilen Dohány Sokağı Sinagogu, 1.200 metrekarelik taban alanı ve 44 metre yüksekliğindeki kuleleriyle o kadar büyüktü ki, sadece sinagog Manhattan'ın büyüklüğü onu aşıyor. Bina, genellikle Otto Wagner ile işbirliği yapan Viyana sinagogunun mimarı Ludwig Förster tarafından tasarlandı; iç dekorasyon Macar mimar Frigyes Feszl tarafından yapılmıştır.

Terör Evi Müzesi

Terör Evi Müzesi, Budapeşte'de geçmişte Macaristan'ı yağmalayan faşist ve komünist rejimlerin acımasız mirasını belgeleyen bir müzedir. Aynı zamanda, binanın kendi içinde hayatını kaybeden talihsiz ruhlar da dahil olmak üzere, bu rejimlerin kurbanları için bir anıt görevi görüyor. İkinci katta yer alan müzede tek bir kalıcı sergi bulunmaktadır. Sergilenen öğeler kronolojik olarak sıralanmış olarak sekiz büyük sergi salonuna yayılmıştır..

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:104

Polis:107

Yangın:105

 PARA BİRİMİ:

Macar Forinti.

 

SAAT:

Türkiye saati Budapeşte  ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Budapeşte   Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi Macarcadır.

Gece Hayatı

Damak zevkiniz ister butik biralar ister soğuk kokteyller olsun, hareketli Budapeşte sizi sabahın erken saatlerine kadar ayakta tutacak. Gürültülü bekarlığa veda partileri ile ilgili aklınızda olabilecek tüm görüntüleri unutun; Budapeşte'deki en iyi gece hayatı, bohem 'harabe' pub'larda, kültürlü kahvehanelerde ve şehir silüetine bakan şık çatı barlarında bulunabilir.

Zehriniz ne olursa olsun, onu Budapeşte'de, tam gövdeli Macar şarapları ve yerel butik biralardan, pálinka meyve brendileri ve bitki likörlerinden cömertçe yararlanan, şehrin en iyi miksologlarının yaratıcı kokteyllerine kadar bulacaksınız. Tekneyi biraz fazla ileri iterseniz endişelenmeyin – ertesi gün her zaman şehrin ünlü termal banyolarından birinde iyileşebilirsiniz.

Gece Hayatı

Vize

Macar hükümeti Schengen üyesi olduğu için Türk Vatandaşlarından  Vize istemektedir..Yeşil Pasaport sahipleri 90 süreyle vizesiz Macaristanda kalabilir.

bottom of page