top of page

İran Mutfağı

İran Mutfağı  Hakkında Bilgi

İran'ın mutfak kültürü, Kafkas mutfağı, Türk mutfağı, Levanten mutfağı, Yunan mutfağı, Mezopotamya mutfağı, Orta Asya mutfağı ve Rus mutfağı dahil olmak üzere komşu bölgelerin mutfaklarıyla tarihsel olarak etkileşime girmiştir. İran mutfağının örnekleri Hint ve Pakistan mutfaklarına da uyarlanmıştır.

Tipik İran ana yemekleri, et, sebze ve fındık ile pirinç kombinasyonlarıdır. Otlar, erik, nar, ayva, kuru erik, kayısı ve kuru üzüm gibi meyvelerle birlikte sıklıkla kullanılır. Safran, kurutulmuş kireç ve diğer ekşi aroma kaynakları, tarçın, zerdeçal ve maydanoz gibi karakteristik İran aromaları karıştırılır ve çeşitli yemeklerde kullanılır.

Khoresht-e fesenjan

Bu ikonik güveç, her İran düğün menüsünün önemli bir parçasıdır. Geleneksel olarak ördekle yapılan Khoresht-e fesenjan, bu yemek tavuk veya kuzu eti ilede yapılmaktadır. İran'ın kuzeyinde bazen balıkla yapılır. Yapması nispeten kolay bir khoresht, ancak lezzetlerin sosta gelişmesi için yavaş pişirilmesi gerekmektedir. Kıvam kalın ve kremsi olmalı ve renk neredeyse siyah olmalıdır. Kendine özgü aroması, öğütülmüş cevizin fındıksı tadı ile nar ekşisinin tatlı ve ekşi aromasını birleştirir.

Khoresht-e-fesenjan-495x400.jpg
3-Zereshk-Polo-4.jpg

Zereshk polo

Zereşk'in (barberry) tatlı ve ekşi aroması ve beyaz ve safran tonlu tanelere karşı parıldayan yakut kırmızısı meyveleri, bunu damak tadı ve gözler için bir şölen haline getirir. Zereshk polo, etkileyici ve büyük miktarlarda yapılması kolay olduğu için düğünlerde ve diğer kutlamalarda servis edilir. Genellikle tavukla servis edilir ancak safranlı yoğurtlu kuzu eti ile de lezzetlidir.

Khoresht-e ghormeh sabzi

Khoresht-e ghormeh sabzi ekşidir ve otlarla doludur. İran genelinde popüler bir favori olan bu, hem bayram günleri hem de aile yemekleri için bir yemektir. Farklı bölgelerden tarifler biraz farklıdır. Azerice versiyonu, örneğin, kırmızı barbunya fasulyesi yerine siyah gözlü fasulye kullanır. Ülkenin güneyindeki yemek tariflerine acı biber ve sarımsak eklenirken, Şiraz'da bazen fasulye yerine patates kullanılır.

ghormehsabzi3.jpg
sabzi-polo-mahi-min-500x500.jpg

Sabzi polo

İran Yeni Yılı (Noruz) kutlamaları için bu pirinç yemeğini balıkla servis etmek gelenekseldir - geleneksel olarak Hazar Denizi'nden füme beyaz balık filetosu kullanılıor. Ancak, taze balık artık yaygın olarak bulunmaktadır. İran'ın kuzeyinde limon suyu ve safranla marine edilip kızartılır, güneyde ise balık doldurulup pişirilir. Bu pirinç çoğu balık ve et yemeğiyle iyi gider.

Chelo kabab koobideh

Kebaplar düşündüğünüzden daha fazla çeşitliliğe sahiptir. İlk olarak, kıyılmış soğan, tuz ve karabiberle tatlandırılmış kıyma olan Koobideh var. Kulağa basit geliyor, ama tadı yüce. Kebap-e Barg, ince dilimlenmiş kuzu veya dana eti, limon suyu ve soğan ile tatlandırılmış, safran ve tereyağı ile tatlandırılmıştır.

koobideh.jpg
gheymeh-stew.jpg

Khoresht-e gheimeh

Elektrikli buzdolaplarının piyasaya sürülmesinden önce, Azerbaycan gibi İran'ın daha soğuk olan kuzey eyaletlerindeki aileler, eti kış aylarında tüketmek üzere korumak için ustaca yollar tasarladılar. Et küçük parçalar halinde kesilir, soğanla kızartılır, zerdeçal ve diğer baharatlarla tatlandırılır ve büyük toprak kaplara konur. Üstte kalın bir katılaşmış yağ tabakası, mikroorganizmalara karşı iyi bir sızdırmazlık sağlar. Bu fıçılar, kış boyunca karanlık, soğuk bodrumlarda tutuldu. Her gün, khoresht'e eklemek için küçük bir miktar alınacaktı. Khoresht-e gheimeh, doğranmış sarı bezelye, kurutulmuş limon ve safran ile patates kızartması ile birleştirilir. İran'ın her yerinde çok popülerdir ve tüm yıl boyunca pişirilebilir; pilavla servis edilen et ve bakliyat kombinasyonu besleyici bir yemek sağlar.

Tahchin

Tahchin, pirinç, yoğurt, safran, yumurta ve tavuk filetosu içeren bir İran pirinç kekidir. Tavuk filetosu yerine sebze, balık veya et kullanmak da mümkündür. Tahçin iki farklı parçadan oluşur: Tencerenin dibinde tavuk filetosu, safran ve diğer malzemeleri içeren ince Tahdig kısmı ve beyaz pirinç olan ikinci kısım. Lokantalarda Tahchin çoğunlukla beyaz pirinç kısmı olmadan hazırlanır ve servis edilir.

tahchin-e-morgh-recipe-2.jpg

Abgoosht

Bu, soğuk kış günlerine uygun, zengin ve besleyici bir yemektir. Karmaşık karbonhidratları, proteini ve yağı birleştirir ve taze otlar ve yoğurttan oluşan garnitürlerle sağlıklı ve dengeli bir yemek yapar. Geleneksel olarak fakir bir adamın yemeği, son yıllarda gayri resmi aile yemekleri için kendine geldi. Eskiden kuzu ve hayvansal yağın en ucuz kesimleriyle yapılırdı. Eski çay evlerinde ve kervansaraylarda Abgosht yapmak için özel olarak yapılmış kil çömlekler kullanılıyordu. Tüm malzemeler tencereye konuldu, az miktarda su ilave edildi ve kapak çamurla kapatıldı. Tencereler odun sobasının küllerine gömüldü ve yavaş yavaş pişmeye bırakıldı. Bugün, bacak veya omuz incik gibi daha kaliteli kuzu kesimleri kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, et suyu süzülür ve yüzeyde kruton gibi yüzen ekmek parçaları ile bir çorba olarak servis edilir. Et ve bakliyat birlikte dövülür ve taze otlar ve sıcak pide ile yenir. Abgoosht'un bileşenleri bölgeden bölgeye değişir. En yaygın versiyonda sadece nohut kullanılır ve domates püresi/domates salçası kullanılmaz. Burada verilen tarif, patates, barbunya fasulyesi ve bezelye ile domates püresini içerir. Yapması çok kolay bir yemektir, ancak lezzetlerin gelişmesi için yavaş pişirilmesi gerekir. Barbunyayı ekleme aşamasına bir gün önceden yapabilirsiniz; Servis etmek için tekrar ısıtın ve servis yapmadan hemen önce limon suyu ve safranı ekleyin.

unnamed.jpg

Ranginak

Şiraz'dan gelen bu geleneksel İran tatlısı, kızarmış buğday unu ve cevizli hurma ile hazırlanır. Genellikle tarçın, şeker ve kakule ile zenginleştirilen tost unu, tatlının alt ve üst tabakasını oluştururken, ortası hurma dolmasıyla doldurulur.

ranginak.jpg
halva.jpg

Halva ardeh

Helva ardeh, genellikle şeker ve öğütülmüş susam veya tahin ile hazırlanan tatlı, yoğun bir İran ezmesidir. Karışım ara sıra antep fıstığı ile süslenir, ancak geleneksel olarak sadece fıstık şeritleri ile doldurulur. Tatlı bir atıştırmalık olarak tüketilebilse de, helva ardeh yaygın bir kahvaltı malzemesidir ve bazen yanında ekmekle servis edilir.

ghotab-qottab-pastry-traditional-iranian-almond-and-walnut-filled-crescents-01.jpg

Qottab

Derin yağda kızartılmış qottab hamur işleri, badem veya ceviz dolgularına sarılmış yumuşak buğday hamurundan oluşan geleneksel İran tatlılarıdır. Genellikle tarçın, gül suyu, kakule ve portakal çiçeği ile cömertçe baharatlanır, daha sonra yuvarlak veya hilal şeklinde şekillendirilir.

Küçük boyutlu ve pudra şekeri serpilmiş, çok sayıda İran şenliklerinde ve kutlamalarında servis edilen temel bir tatlıdır. Yezd kökenli olmalarına rağmen, günümüzde bu nefis tatlılar ülke çapında hazırlanıp tüketilmektedir.

Sholeh zard

Sholeh zard olarak bilinen safranlı sütlaç, bir zamanlar sadece özel günlerde servis edilen eski bir İran tatlısıdır. Pirinç suda pişirilir ve daha sonra safran ve şekerle zenginleştirilirken, yaygın ilaveler arasında kakule ve tarçın gibi fındık ve baharatlar bulunur.

Sholeh zard tipik olarak bireysel büyüklükte porsiyonlarda servis edilir ve öğütülmüş tarçın, şerit badem veya antep fıstığı ile süslenir.

r.

püdding.jpg
ayran.jpg

Doogh

Bu şaşırtıcı, eşsiz ve ferahlatıcı İran içeceği, yoğurt, su ve naneden yapılmıştır. Bu içecekle ilgili olağandışı gerçek, tuzlu olmasıdır. Evet, bu tuzlu içeceğin geçmişi İran'ın eski günlerine kadar uzanıyor. İranlılar ana yemeklerinin yanında özellikle Kebabın yanında içiyorlar. Bu, sıcak mevsimlerde iyi seçeneklerden biridir. Tabii ki, Doogh'un tuzlu ve ekşi karışımı bir tadı var. Çok tuzlu olmasını sevmiyorsanız baharatını ayarlayabilirsiniz.

Khakshir

Kakshir, çoğunlukla yazları için uygun olan bir başka ünlü İran içeceğidir. İngilizce'de teff denilen küçük kırmızımsı kahverengi tohumdan oluşur. Bu minik tohumlar harika bir kalsiyum, lif ve protein kaynağıdır! Ayrıca karaciğer hastalıklarından muzdarip olanlar için Kakshir en iyi bitkisel ilaçtır.

sharbate_khakshir_Iranian-drinks1-min.jpg
çay.jpg

Çay Bitkisel

İran'da geleneksel bitkilerden yapılan başka bitki çayları da var. Ian'daki Attari mağazalarında bulunabilirler.

Çay

İlk ünlü sıcak İran içeceği çaydır. İran'ı ziyaret ederseniz, İranlıların günde kaç kez çay içtiğine şaşıracaksınız. Daha da şaşırtıcı olanı, İranlılar yazın veya sıcak mevsimlerde bile çaylarını bir kenara bırakmıyorlar. İran'daki çay partileri hakkındaki makalemizde çay hakkında daha fazla bilgi edinin. Çay aslında İran'ın milli içeceğidir ve genellikle küp şeker (Ghand) ile servis edilir. İran'da bir çay evinde, özel İran usulüyle denediğinizden emin olun.

Tea-Iranian-drinks-min.jpeg
Basil-seed-or-Tokhme-Sharbati-Iranian-Drinks.-jpg-min.jpg

Tokhm-e Sharbati

Tokhm-e Sharbati'ye İngilizce fesleğen tohumu denir. Bu İran içeceğinin sağlığınız için de pek çok faydası var. Aşermeyi ve tansiyonu azaltır ve ayrıca yüksek miktarda Omega-3 içerir.

Bu içeceği tıpkı Khakshir gibi yapabilirsiniz. İran'daysanız, malzemeleri Attari dükkanlarında bulabilirsiniz. Ama iyi haber şu ki, Tokhm-e Sharbati Latin yemekleri bölümünde de bulunabilir.

bottom of page