top of page

Malezya Mutfağı hakkında bilgi

Malayların nitelikleri yemek pişirme konusunda bilgi verir. Yiyecek hazırlama, Malaylar arasında ortak bir mesele olabilir ve büyük festivaller veya etkinlikler sırasında komşuları bir kampongda veya büyük bir tencerenin etrafında toplanmış sığır eti veya tavuk körisini karıştıran köy görmek nadir değildir.


Malay yemekleri genellikle elle yenir. Hiçbir gereç gerekmez. Yemek yiyenler, köri, sebze veya etle karıştırılmış ağız dolusu pirinci avuçlarına alır ve sonra bunu başparmaklarının arkasıyla ağızlarına götürürler. Pirincin parmaklardan kaçmasını önlemek bir sanattır ama biraz pratikle bunda ustalaşılabilir.

Pirinç, Malay yemeklerinin temelidir. Ve diğer birçok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi, genellikle et ve sebze yemekleri, köriler ve Malay sambal sosu gibi çeşnilerle birlikte yenir. Tipik bir Malay öğle veya akşam yemeği sırasında, bu yemekler tüm yemek yiyenler tarafından paylaşılmak üzere masanın ortasına yerleştirilir.

Yemek kültürü

Malay mirası kuzeyden güneye değişir; ancak, çeşitli benzerlikler ve farklılıklar vardır. Esasen Malay mirası yemekleri, Arap, Hint, Çin, Siyam, Cava, Minangkabau ve diğerleri gibi sayısız kültürden etkilenir. Malezya'nın farklı bölgeleri, sığır eti rendang , laksa , nasi lemak ve tapai gibi benzersiz veya özel yemekleriyle tanınır.Gerçekten de Malay yemeklerinin baharat açısından özdeş olduğu belirtilmektedir. Bu, yerel aromatik otlar ve baharatlar gibi önde gelen bileşenlerin hazırlanışı, pişirme yöntemleri ve bulunabilirliği ve kullanımından görülebilir. Bu makale, bölgesel Malay yemekleri, Malay yemek kültürünün geçmiş ve şimdiki uygulamaları ve Malay yemeklerinin özelliklerini vurgulamaktadır. Buna ek olarak, bu makale Malay toplulukları arasındaki farklı durumlar ve sofra görgü kuralları uygulamalarını da tartışıyor. Rapor edilen bulguların, özellikle Malay mirası yemeklerinde yemek kültürü literatürüne katkıda bulunması bekleniyor. mutfağının bir uzantısıdır, ancak Çin ve Hintlilerden etkilenmiştir 

Mee goreng mamak

Mee goreng veya mi goreng, Güneydoğu Asya ülkeleri Brunei, Malezya ve Singapur gibi birçok ülkenin Malayca konuşan kültürlerinde kızarmış erişte anlamına gelir.

Kayda değer bir varyant olan mee goreng mamak, bölgedeki Müslüman Hint toplulukları tarafından işletilen Mamak tezgahlarıyla ilişkilendirilir ve genellikle tadı baharatlıdır.

Apam balik

Terang bulan, martabak manis veya mànjiānguǒ olarak da bilinen Apam balik, Brunei, Endonezya, Malezya ve Singapur'daki özel yol kenarı tezgahlarında birçok çeşitte yaygın bir tatlıdır. Mànjiān, Çin'deki son imparatorluk hanedanını yöneten Mǎnqīng'in bir homofonudur, guǒ ise krep anlamına gelir.

Nasi Kerabu

Nasi kerabu, mavi renkli pirincin kurutulmuş balık veya kızarmış tavuk, kraker, turşu ve diğer salatalarla yenildiği bir Malezya mutfağı pirinç yemeği, bir nasi ulam türüdür. Pirincin mavi rengi, pişirmede doğal bir gıda boyası olarak kullanılan Clitoria ternatea çiçeklerinin yapraklarından gelir.

Ayam Percik

Ayam bakar, kömürde ızgara tavuktan oluşan bir Endonezya ve Malezya yemeğidir. Ayam bakar Endonezyaca ve Malaycada "kavrulmuş tavuk" anlamına gelir..

Nasi Lemak

Nasi lemak, hindistancevizi sütü ve pandan yaprağında pişirilen kokulu pirinçten oluşan Malezya kökenli bir Malay mutfağı yemeğidir. Ulusal yemek olarak kabul edildiği Malezya'da yaygın olarak bulunur. Aynı zamanda Singapur, Brunei ve Güney Tayland gibi önemli Malay popülasyonlarına sahip komşu bölgelerdeki yerel yemektir. Endonezya'da Sumatra'nın çeşitli yerlerinde bulunabilir; özellikle Malay bölgeleri olan Riau, Riau Adaları ve MedanNasi lemak, Filipinli Morolar tarafından hazırlanan Mindanao'nun Bangsamoro bölgesinde ve ayrıca Avustralya'nın Noel Adası ve Cocos (Keeling) Adaları'ndaki dış bölgelerinde bulunabilir. Tipik bir Malay tarzı kahvaltı için vazgeçilmez bir yemek olarak kabul edilir.

Roti John

Roti john, ilk olarak 1960'larda veya 1970'lerde Singapur'da yapıldığına inanılan bir omlet sandviçidir. Daha sonra, günümüz Malezya'sındaki Malay Yarımadası'na ve günümüz Endonezya'sına sokak yemeği olarak yayılarak geniş çapta popüler hale gelmiştir..

Rendang

Rendang veya randang, Sumatra'nın Batı Sumatra bölgesini işgal eden Minangkabau kabileleri arasında ortaya çıkan baharatlı bir et yemeğidir, etin hindistancevizi sütü, biber ve birçok baharatla kuruyana kadar pişirilmesiyle hazırlanır. Minangkabau kültürünün özel yemeklerinden biridir, sunumu Ranah Minang bölgesindeki Malay ve Maranao toplulukları (Mindanao'da) arasında da yaygındır..

Roti Jala

Roti jala, roti kirai veya roti renjis (İngilizce: net ekmek veya dantel krep; Endonezya, Malezya ve Singapur'da bulunabilen köri yemekleri ile servis edilen popüler bir Malay ve Minangkabau çay saati atıştırmalıktır. Bu, genellikle ev yapımı olan ve düğünler ve festivaller gibi etkinliklerde servis edilen çok geleneksel bir Malay yemeğidir. Genellikle köri, özellikle tavuk köri ile üç ila dört parçalık takımlar halinde yenir.

Murtabak

Arap Yarımadası ve Güneydoğu Asya'da, özellikle Suudi Arabistan, Kuveyt, Yemen, Endonezya, Malezya, Singapur, Brunei ve Tayland'da yaygın olarak bulunan doldurulmuş gözleme veya tavada kızartılmış ekmektir. Konuma bağlı olarak, isim ve içerikler önemli ölçüde değişebilir. Arapça'da mutabbaq adı "katlanmış" anlamına gelir. Endonezya, Malezya ve Singapur'da popüler bir sokak yemeğidir..

Ikan Bakar

Ikan bakar, kömürde ızgara balık veya diğer deniz ürünleri ile hazırlanan bir Endonezya ve Malezya yemeğidir. Ikan bakar Endonezyaca ve Malaycada "kavrulmuş balık" anlamına gelir. İkan bakar diğer ızgara balık yemeklerinden farkı genellikle bumbu, kecap manis, sambal gibi tatlandırıcılar içermesi ve muz yaprağına sarılıp kömür ateşinde pişirilmesidir...

Ketupat

Ketupat (Endonezya ve Malayca), kupat (Cava ve Sundanca) veya tipat (Balice), elmas şeklinde dokunmuş palmiye yaprağı poşeti içinde paketlenmiş bir Cava pirinç kekidir.
Endonezya menşeli olup, Brunei, Malezya, Singapur ve güney Tayland'da da bulunur. Lontong ve bakchang gibi diğer benzer paketlenmiş pirinç türleri olmasına rağmen, genellikle "paketlenmiş pirinç" olarak tanımlanır.

Wonton Mee

Kanton kökenli bir erişte yemeğidir. Wonton eriştelerine Tang Hanedanlığı'na (618-907 CE) kadar adları verilmemiştir, bu yemek Güney Çin, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Singapur ve Tayland'da popülerdir. Yemek genellikle, sıcak et suyunda servis edilen, yapraklı sebzeler ve mantı köftesi ile süslenmiş yumurtalı eriştelerden oluşur. Kullanılan yapraklı sebze türleri genellikle Çin brokoli veya Çin lahanası olarak da bilinen gai-lan'dır. Shui jiao olarak bilinen başka bir hamur tatlısı bazen wonton yerine servis edilir. Karides wonton, çoğunlukla Hong Kong köfte olarak bilinir. Wontons, bazı şefler mantar ve siyah mantar ekleyerek karides, tavuk veya domuz eti ve taze soğan içerir. Endonezya'da wonton eriştesine mie pangsit denir..

Bubur Cha Cha

Bubur cha-cha olarak da yazıldığından, Endonezya mutfağında, Malezya mutfağında, Phuket mutfağında ve incili sago, tatlı patates, tatlı patates, muz, hindistancevizi sütü, pandan yaprakları kullanılarak hazırlanan bir Betawi ve Malay tatlısı ve kahvaltı yemeğidir. , şeker ve tuz. Rendelenmiş hindistan cevizi, hindistancevizi kreması ve su ilave malzeme olarak kullanılabilir. Malzemeler hindistan cevizi sütünde pişirilir ve yemek sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Bubur cha cha, Malezya'nın Penang eyaletinin bazı bölgelerinde sokak yemeği olarak da satılmaktadır...

Pulut Hitam

Siyah yapışkan püresi Siyah yapışkan püresi veya injun püresi, hindistan cevizi sütü ve Malacca şekeri veya şeker kamışıyla siyah yapışkan pirinç püresinden yapılan bir Endonezya tatlısıdır. Siyah yapışkan pirinç yumuşayana kadar kaynatılır, şeker ve hindistan cevizi sütü eklenir. Genellikle "yapışkan sütlaç" olarak tanımlanır ve siyah pirinçten yapılan siyah pirinç maşasına çok benzer.[1] Genellikle günün herhangi bir saatinde, akşam yemeğinde, çayda, tatlı veya atıştırmalık olarak servis edilir;[2] ancak tuzlu tavuk lapası yerine tatlı yiyecekleri tercih edenler için kahvaltıda popüler bir seçimdir..

..

Kuih Dadar

Tatlı hindistan cevizi krepinin popüler bir geleneksel kue'sidir (geleneksel atıştırmalık). Genellikle bir Endonezya hindistancevizi krepi olarak tanımlanır.

Dadar gulung, Endonezya'daki popüler atıştırmalıklardan biridir, özellikle Endonezya'da, dadar kelimenin tam anlamıyla "omlet" veya "gözleme" anlamına gelirken gulung "yuvarlamak" anlamına gelir. Krep genellikle daun suji veya pandan yapraklarından elde edilen yeşil bir renge sahiptir. Pirinç unundan yapılmış, rendelenmiş hindistan cevizi ve hurma şekeri ile doldurulmuş yeşil renkli katlanmış bir omlet veya gözlemedir. Endonezya, Malezya ve Brunei'de yaygın olarak bulunur.

..

Sirap Selasih

Şurup suyu, Pandan ağacı aroması ve şekerli sudan yapılan bir içecek türüdür.

Genellikle şuruba çekici bir renk vermek için kırmızı boya kullanılır ve genellikle misafirlere verilir.

Cincau

Cincau veya çim jölesi, nane ailesine ait olan Mesona Chinensis adlı bir bitki türünden yapılan tatlı bir tatlıdır. Bu bitkinin yaprak ve sapları kurutulur ve az miktarda nişasta veya pirinç unu ile haşlanır. Soğuduktan sonra sıvı jöle benzeri bir kıvamda sertleşecektir.

Aslen Hong Kong, Tayvan ve Güney Çin'den gelen çim jölesi, genellikle Malezya tatlılarının tepesi olarak kullanılır veya soya sütü, buzlu tarik ve sirap bandung gibi diğer içeceklere eklenir.

Alternatif olarak, 'buzlu cincau' olarak biraz şeker şurubu ile kendi başına servis edilebilir. Cincau içeceği de kutularda satılmaktadır.

.

ShotType1_540x540.jpg

Air Mata

Air Mata Kucing veya Sweet Monk Fruit Longan Tatlısı, Malezya'da popüler bir susuzluk gidericidir. Lezzetli bir tatlıdır ve serinletici özelliklere sahip olduğuna inanılır ve boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmak için harikadır, bu nedenle bir tür tıbbidir.

.

bottom of page