top of page

POLONYA HAKINNDA BİLGİLER

Varşova da Nerede Kalınır

 

Polonya'nın Varşova kentine bir gezi yapmayı mı planlıyorsunuz ve nerede kalacağınıza dair hiçbir fikriniz yok mu? Önemli değil; mantıklı, sonuçta Polonya'nın başkenti ve en büyük şehri. Bir zamanlar Doğu Avrupa'da kasvetli gri bir şehir olarak kabul edilen şehir, popüler bir seyahat destinasyonuna dönüştü.

Yeni kurumsal gökdelenlerin tarihi mahallelerle yan yana gelmesi kesinlikle görülmesi gereken bir manzara. Varşova'da 18 Bölge bulunduğundan hangisinde kalacağınızı seçmek zor olabilir. Bunu Varşova'nın sunduğu en iyi alanlara kadar daralttım. Yakında Polonya'nın bu güzel, tarihi şehrine seyahatinizi planlamaya başlayın.

Polonya  Tarihi

Polonya, Orta Avrupa ülkesi. Polonya, kuzeybatı Avrupa'nın ormanlık alanlarını ve Atlantik Okyanusu'nun deniz yollarını Avrasya sınırının verimli ovalarına bağlayan coğrafi bir kavşakta yer almaktadır. Şu anda yedi ülkeyle sınırlanan Polonya, yüzyıllar boyunca bölgesel tarihin güçleriyle sarsılarak büyüyüp küçüldü. Orta Çağ'ın başlarında, Polonya'nın küçük beylikleri ve kasabaları, Almanlar ve Baltlardan Moğollara kadar birbirini izleyen işgalci dalgaları tarafından boyunduruk altına alındı. 1500'lerin ortalarında birleşik Polonya, Avrupa'nın en büyük devleti ve belki de kıtanın en güçlü ülkesiydi. Ancak iki buçuk yüzyıl sonra, Polonya'nın Bölünmesi sırasında (1772-1918), ortadan kayboldu ve birbiriyle çekişen Rusya, Prusya ve Avusturya imparatorlukları arasında parsellendi.


Polonya
Ancak ulusal kriz döneminde bile Polonya kültürü güçlü kaldı; hatta bazen evden uzakta olsa bile gelişti. Kazimierz Pułaski ve Tadeusz Kościuszko gibi seçkin yurtseverlerin taşıdığı Polonya devrimci idealleri, Amerikan Devrimi'nin habercisiydi. Avrupa'nın en eski anayasası olan 1791 Polonya anayasası da Amerikan ve Fransız devrimlerinin ideallerini içeriyordu. Polonyalılar daha sonra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Arjantin ve Avustralya'ya çok sayıda yerleşerek kültürlerini yanlarında taşıdılar. Aynı zamanda piyanist Frédéric Chopin ve şair Adam Mickiewicz gibi Romantik dönemin Polonyalı sanatçıları da 19. yüzyılda Avrupa kıtasının ışıklarına yön veriyorlardı. Polonyalı entelektüeller, müzisyenler, film yapımcıları ve yazarlar, onların örneğini takip ederek dünyanın sanat ve edebiyatını zenginleştirmeye devam ediyor.

1918'de yeniden ulus olarak yeniden kurulan ancak iki dünya savaşıyla harap olan Polonya, 20. yüzyıl boyunca büyük acılar çekti. Polonya'nın tarihsel olarak güçlü Yahudi nüfusu Holokost'ta neredeyse tamamen yok edildiğinden, İkinci Dünya Savaşı özellikle zarar vericiydi. Milyonlarca Yahudi olmayan Polonyalı da daha fazla bölünmenin ve fetihlerin kurbanı olarak öldü. Üçüncü Reich'ın yıkılmasıyla Polonya bağımsızlığını bir kez daha kaybetti ve Sovyetler Birliği'nin komünist uydu devleti haline geldi. Bunu neredeyse yarım yüzyıllık bir totaliter yönetim izledi, ancak muhalif bir Katolik Kilisesi tarafından desteklenen Polonyalı işçilerin Sovyet sisteminin ekonomik başarısızlıklarını sorguladığı güçlü meydan okumaları da vardı.

 

Varşovada Ulaşım

Varşova'daki toplu taşıma ağı otobüsleri, tramvayları, metroyu ve SKM trenlerini içermektedir.
Ayrıca
günlük veya daha uzun bilet karşılığında KM ve WKD trenleriyle de seyahat edebilirsiniz.

Varşova Toplu Taşıma (WTP) ile şehri hızlı ve rahat bir şekilde dolaşabilir ve Varşova'ya komşu birçok şehre ulaşabilirsiniz. Seyahatinizi planlamanın en kolay yolu yolculuk planlayıcıyı kullanmaktır.

WTP araçları zamanlı bilet (20 dakikalık, tek seferlik 75 dakikalık, tek seferlik 90 dakika, grup 75 dakika), kısa süreli bilet (günlük, 3 günlük, hafta sonu, grup) bazında kullanılabilmektedir. hafta sonu) ve uzun vadeli biletler (30 ve 90 günlük). Süreli ve kısa süreli biletler kağıt bilet biçimindedir ve uzun süreli biletler Varşova Şehir Kartına kodlanmıştır.

Süreli ve kısa süreli biletler (WTP araçlarına kurulu bilet makinelerinden alınanlara ek olarak) araca girdikten hemen sonra veya metro kapısında doğrulanmalıdır. Araçlarda bulunan bilet makinelerinden satın alınan biletler, satın alma anında valide edilmektedir. Kartlara kodlanan biletlerin validatöre veya metro kapısına yaklaştırılarak aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

WTP biletleri bilet makinelerinden, seçili büfe ve mağazalardan, Yolcu Hizmet Noktalarından ve mobil uygulamalar aracılığıyla satın alınabilir.

Varşova aglomerasyonunda iki bilet bölgesi vardır. Bilet seçerken lütfen planlanan seyahatin birinci bilet bölgesiyle mi yoksa ikinci bilet bölgesiyle mi sınırlı olduğuna dikkat edin

VARŞOVA DA GEZİLECEK YERLER

SARAUY.jpg
Kültür ve Bilim Sarayı
Muzeum-Powstania-Warszawskiego-fot.-Filip-Kwiatkowski-5.jpg
Museo del Alzamiento de Varsovia (Muzeum Powstania Warszawskiego)
barbikan.jpg
Warsaw Barbican
varsova_ulusal_muze.jpg
Varşova Ulusal Müzesi
old.jpg
Varşova Old Town
sax.jpg
Saxon Garden
gece.png
Gece Hayatı
şato.jpg
Kraliyet Şatosu
vilanow.jpg
Wilanów Sarayı (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
lazienki.jpg
Parc Łazienki (Łazienki Królewskie)
yahudi.jpg
POLIN Museum of the History of Polish Jews
copernicus.jpg
Copernicus Science Centre
faydalı.jpg
Faydalı Bilgiler
kültür bilim Sarayı

Kültür ve Bilim Sarayı

Varşova'nın en yüksek ve en tanınabilir binalarından biri başkentin hemen her yerinden görülebilir. Nereden geldi? 1955 yılında Joseph Stalin'in girişimiyle “Sovyet halkının Polonyalılara hediyesi” olarak açıldı. Uzun bir süre Rus işçiler tarafından inşa edilen bina, sosyalist gücün sembolü ve Halk Polonyası'nın gururu olarak kabul edildi; Polonya Birleşik İşçi Partisi'nin toplantılarının yapıldığı yer burasıydı. Kurulduğu günden bu yana anıtsal iç mekanları çok sayıda konser, sergi, fuar ve gösteriye ev sahipliği yaptı.
Saray şu anda tiyatrolara, sinemaya, müzelere, popüler barlara ve ana Varşova Turizm Danışma ofisine ev sahipliği yapmaktadır.
Binanın 30. katındaki gözlem güvertesine çıkın ve 114 metre yükseklikten şehrin güzel panoramasını izleyin.
Sarayın cephesindeki nişlere yerleştirilen sosyalist gerçekçi heykellere bir bakın. Her biri farklı bir bilim, sanat, teknoloji veya kültür alanını simgeliyor; örneğin elinde klasik edebiyat kitabı olan bir genç adam, bir komsomol üyesi, bir okçu ve Orta Asyalı bir kadın. Ana girişten direkt bir hat üzerinde, Polonya komünist partisi Merkez Komitesinin birinci sekreterlerinin 1 Mayıs geçit töreninde yürüyenleri selamladığı taştan bir onur tribünü bulacaksınız.

Yaz aylarında sarayın çevresi çok sayıda konsere, tiyatro gösterisine ve film gösterisine sahne oluyor. Kış aylarında ücretsiz buz pateni pisti sayesinde paten tutkunları için harika bir yerdir. Geceleri bina güzel bir şekilde aydınlatılıyor ve ek dekorasyonlar özel günleri aydınlatıyor.

.

Kraliyet Şatosu

Kıraliyet Satosu

Karakteristik şekli ve farklı rengiyle bu binayı başkalarıyla karıştırmayacaksınız. Kraliyet Kalesi, Polonya yöneticilerinin eski koltuğudur. İçeri girin ve kraliyet dairelerine ve Taht Odasına bakın. Dünya Savaşı'nda yıkılan Varşova'nın yeniden inşası sırasında kullanılan, Rembrandt'ın orijinal tablolarına ve Canaletto olarak bilinen Bernardo Bellotto'nun tuvallerine dikkat edin. Ayrıca 1791'de Avrupa'nın ilk, dünyanın ikinci anayasası olan 3 Mayıs Anayasası'nın kabul edildiği Senatör Salonu'na da bakın. Sonunda, güzel bir şekilde yeniden inşa edilmiş bahçelere girin: kalenin yamacında yer alan üst bahçe ve on yedinci yüzyılda nehrin aktığı yerde bulunan alt bahçe. 1920'li ve 1930'lu yılların tarzında özenle yeniden yaratılan bu bina, yalnızca konutu tamamlamakla kalmıyor, aynı zamanda dinlenmek için de ideal bir yer. Metrelerce yükseklikteki çitlerden oluşturulan devasa çimler, çiçek tarhları, çeşmeler ve labirentler, daha fazla gezi için size enerji verecek. Daha fazla zamanınız varsa, hava karardıktan sonra bahçenin cazibesini aydınlatmaların ışığında görmek için biraz daha uzun süre kalın.
Kışın Zamkowy Meydanı'nda şehrin Noel aydınlatmalarının kalıcı bir parçası olan neredeyse otuz metrelik bir Noel ağacı göreceksiniz. Bir akşam yürüyüşüne çıkın ve Varşova sokaklarına yayılan aydınlatmaları ve dekorasyonları görün.
.

Museo del Alzamiento de Varsovia (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Museo del Alzamiento de Varsovia (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Ziyaretçilerin çağdaş Varşova'yı anlamalarına yardımcı olan eşsiz bir yer. Bu etkileşimli müze, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki Avrupa'da gerçekleştirilen en büyük yeraltı muharebe operasyonunu anıyor.1944 Varşova Ayaklanması Polonya başkentinin çehresini sonsuza dek değiştirdi.Müzenin kalbinde binanın tüm katlarından geçen çelik bir anıt bulunmaktadır. Duvarları ayaklanmanın her gününün tarihi ve kurşun izleriyle dolu ve içeriden Varşova'nın 1944'teki yaşamını simgeleyen atan kalp sesi geliyor.
Müzenin yanındaki Özgürlük Parkı'nda Anıt Duvarı'na dikkat edin. Üzerinde ayaklanmada öldürülen 11.000'e yakın askerin ismi yazılıdır.

.

Wilanów Sarayı (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Wilanów Sarayı (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Wilanów Sarayı, 17. yüzyılın son çeyreğinde Kral III. John Sobieski için inşa edilmiş ve daha sonra diğer sahipler tarafından genişletilmiştir. Entre cour et jardin (giriş avlusu ile bahçe arasında) inşa edilmiş Barok banliyö konutunun karakteristik tipini temsil eder. Mimarisi orijinaldir; genel olarak Avrupa sanatı ile belirgin Polonya yapı geleneklerinin birleşimidir. Yüksekliklerde ve sarayın iç kısımlarında eski semboller Sobieski ailesini, özellikle de kralın askeri zaferlerini yücelmektedir.

Warsaw Barbican

Warsaw Barbican

Bir zamanlar şehrin kuzey girişini koruyan Orta Çağ'dan kalma savunma duvarlarını taçlandıran bu korkunç yuvarlak yapı, mimar Giovanni Battista Venetian tarafından eski bir kapının yerine inşa edilmiş olup 1548 yılından kalmadır. Kullanım amacına rağmen, Barbican yalnızca 30 Haziran 1656'da İsveç tufanı sırasında Polonyalı birliklerin şehri geri almak için saldırdığı tek bir savaş eyleminde kullanıldı. 18. yüzyılda Barbican kısmen yıkıldı ve kalıntıları yeni apartmanlara yerleştirildi. Barbican'ı eski ihtişamına döndürmek için restorasyon çalışmaları iki savaş arası dönemde başladı, ancak ne yazık ki II. Dünya Savaşı, tamamen yıkılarak çalışmaları durdurdu. Eski Kent'in yeniden inşasıyla birlikte sur duvarı ve Barbican da restore edildi. Bugün, Eski ve Yeni Şehir arasında bir köprü görevi görüyor ve aynı zamanda genç içkicilerin, sokak çalanların ve kendi ürünlerini satan 'sanatçıların' tercih ettiği mekândır.

Parc Łazienki (Łazienki Królewskie)

Parc Łazienki (Łazienki Królewskie)

Łazienki Parkı veya Kraliyet Hamamları Parkı, şehir merkezinin 76 hektarını kaplayan Polonya'nın Varşova kentindeki en büyük parktır. Park ve saray kompleksi, Şehir Merkezi bölgesinde, Kraliyet Kalesi'ni güneydeki Wilanów Sarayı'na bağlayan Kraliyet Yolu'nun bir parçası olan Ujazdów Bulvarı üzerinde yer almaktadır..

Varsova Ulusal müze

Varşova Ulusal Müze

Varşova'daki Ulusal Müze, ilk olarak 1862 yılında Güzel Sanatlar Müzesi olarak kuruldu ve şu anda ülkenin en eski sanat müzelerinden biridir. Polonya 1918'de bağımsızlığını yeniden kazandıktan sonra, Ulusal Müze'ye yeni devletin ve başkenti Varşova'nın planlarında önemli bir rol atfedildi ve şu anda içinde bulunduğu Modernist bina 1927-1938'de inşa edildi. Bugün, Varşova'daki Ulusal Müze, antik çağlardan günümüze, tablolar, heykeller, çizimler, baskılar, fotoğraflar, madeni paraların yanı sıra kullanışlı nesneler ve tasarımlar da dahil olmak üzere, Polonya'dan ve yurt dışından yaklaşık 830.000 sanat eserinden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

POLIN Museum of the History of Polish Jews

POLIN Museum of the History of Polish Jews

POLIN Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesi, Polonyalı Yahudilerin bin yıl boyunca yarattığı medeniyetin anısını canlandırmaya adanmış ilk ve tek müzedir. Müzenin binası Varşova'daki Getto Kahramanları Anıtı'na bakmaktadır.

Varşova Eski Şehir

Varşova Eski Şehir

Eski Şehir, arnavut kaldırımlı sokakları ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra tekrar inşa edilen Orta Çağ binalarıyla hareketli bir turizm merkezidir. Merkezindeki Rynek Starego Miasta; kasaba evleri ve lüks Polonya restoranlarıyla çevrili kalabalık bir meydandır. Yakındaki, tarihi 14. yüzyıla dayanan St. John Katedrali, yaz konserlerine de ev sahipliği yapar. Bölgede Kraliyet Kalesi'nin restore edilmiş daireleri ve bakımlı bahçeleri de yer alır.

Copernicus Science Centre

Copernicus Science Centre

Sadece çocuklar için değil, bilim tutkunları için de gerçek bir cennet! Burada doğanın sırlarını keşfedebilir, kendi başınıza deneyler yapabilir ve bunu yaparken eğlenebilirsiniz. Burada herkes araştırmacı ve kaşiftir ve başkasının emriyle deney yapmayız. Burada kendi başınıza deneyler yapacak ve duyularınızın dünyayı nasıl algılamanıza izin verdiğini keşfedeceksiniz.
Vücudunuzun neler yapabileceğini, ışığa duyarlılığını, renk algısını ve illüzyonlara yatkınlığınızı öğreneceksiniz. Deneysel Bölge'deki yüzlerce sergi, dalgalar ve akıntılarla ilgili olayları anlamanıza yardımcı olacak..

Saxon Garden

Saxon Garden

1727 yılında halka açılan Saski Park, dünyanın en eski halka açık parklarından biri olarak yer alıyor ve 19. yüzyılda İngiliz estetiğini takip edecek şekilde değiştirilmeden önce orijinal olarak 'Fransız tarzında' tasarlandı. Başlangıçta Saski Sarayı kompleksinin bir parçası olan parkın öne çıkan özellikleri arasında 1863'ten kalma bir güneş saati ve Meçhul Askerin Mezarı (Saray'ın hayatta kalan tek kısmı) yer alıyor. 1944'te Nazi hainleri tarafından harap olmasına rağmen parktaki ağaçların çoğu hayatta kaldı ve çeyrek bin yıl öncesine ait olanları bulmak mümkün. Parkın alt köşesine yakın bir yerde Marconi tarafından 1855'te tasarlanan imparatorluk tarzı bir çeşme yer alır ve diğer ilgi çekici yerler arasında İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen Varşova sakinlerinin anısına dikilen bir anıt ve İkinci Dünya Savaşı başladığında şehrin belediye başkanı olan Stefan Starzyński'nin heykeli yer alır. daha sonra Dachau toplama kampının bir başka istatistiği olacaktı.

Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Şehir kodu+997: Polis
Şehir kodu +998: İtfaiye
Şehir Kodu+999: Ambulans
Şehir Kodu+986: Yol yardım
Şehir Kodu+986: Zabıta/Güvenlik

Varşova için Polis numarası 22997

 PARA BİRİMİ:Zloti 

SAAT:Polonya Türkiye'nin 2 saat ilerisindedir

RESMİ DİL:Lehçe

Vize

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Polonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırr.

Gece Hayatı

Varşova Gece Hayatı

Polonya'nın hareketli başkenti Varşova, çok çeşitli zevk ve tercihlerin ilgisini çeken gelişen bir gece hayatı ortamına sahiptir. Varşova, çeşitli popüler barlar, hareketli gece kulüpleri, canlı müzik mekanları ve kültürel mekanlarıyla canlı ve dinamik bir gece hayatı deneyimi sunuyor.

bottom of page