AMSTERDAM  GEZİ NOTLARI

Amsterdam da şehir içi Ulaşim

Amsterdam avrupanın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.Bu sebebtendirki şehir içi ulaşımda çok gelişmiştir.Amsterdamın Çok hızlı büyümesi ile şehir dışa doğru kaymıştır bu nedenle ulaşım da büyüme göstermiş yetkilirde bunun için şehirde kullanılan 3 çeşit kart çıkarmışlardır.1.nolu Amsterdan city card bu cart diğer avrupa ülkelerinde olduğu gibi Amsterda tren metro otobüs bazı müzelere giriş için avantajlı bir karttır.Anlaşmalı mağazalarda belirlenen indirimlerden faydalanabilirsiniz.Amsterdam city card havalimanı ulaşımlarına dahil değil unutmayın.Bu Kartı Havalimanı tren istasyonundaki kiosklardan temin edebilirsiniz.

2 Nolu Amsterdam Travel Card:Bu kartın özelliği eğer şehir dışında konaklıyorsanız tam size göre bir kart.Schiphol Havalimanı’na, Amsterdam-Zuid, Sloterdijk, Amstel yönüne çalışan trenlerin 2.sınıfında ücretsiz yolculuk imkanı sağlayan bu kart aynı zamanda; tramvay, otobüs, metro, feribot ve gece otobüslerinde ücretsiz kullanım imkanı vermekte.

3nolu   GVB DAY TICKET(OV CHIP CARD)

  Şehir içinde konaklayacak ve sadece toplu taşıma kullanacaksanız şehirde bulunacağınız saati hesaplayarak size uygun GVB Day Ticket’ları kullanabilirisiniz.bU KARTI tramvaylardan, tourist information‘lardan  eya metrolarda bulunan otomatlardan alabilirisiniz.

Amsterdama nasıl gidilir?

 Türkiyiden Amsterdama bir çok şehirden direk uçuşla ulaşma imkanı vardır.Yaklaşık 3,5 saatlik bir uçuşla Ulaşabilirsiniz.

Amsterdam da Konaklama

 Amsterdam avrupanın pahalı şehirleri arasındadır.Amaç sadec uyumak ve dinlenmek için yapılacaksa çok lüx e kaçmadan uygun fiyatlarda konaklama yerleri bukmakta zorlanmazsınız.

Amsterdamda ne yenir ne içilir?

 

Amsterdam ve genel olarak Hollanda belki de soğuk iklimi gereği çok zengin bir mutfak kültürüne sahip değildir. Geleneksel yemekleri genellikle et, lahana ve patates çeşitleri ile sınırlıdır.. Bir parça et, tabi bu balık veya tavuk da olabilir, yanına bir lahana çeşidi ve her akşam farklı bir usulde pişirilmiş patates…

Amsterdam’da 185 farklı etnik kökenden göçmen yaşar ve bu göçmenlerin beraberlerinde getirdikleri mutfak kültürü, Hollanda’ya inanılamayacak bir zenginlik katar.

PEYNİR:

 Hollanda peynirleriyle ünlü bir ülkedir. Amsterdam’a da gitmişken çeşit çeşit lezzetli peynirlerinden mutlaka tatmalısınız. Peynir alışverişinizi dilerseniz peynir dükkanlarından ya da Albert Cyup gibi sokak pazarlarından yapabilirsiniz. En ünlü peynir çeşitleri Edam ve Gouda peyniridir.

Herring:

Ringa balığı Hollanda'da en çok tüketilen balıklar arasında. Hollandaca Haring olarak bilenen bu balık çiğ olarka tüketiliyor. Kuyruğundan tutarak  yiyorsunuz. İsterseniz ekmek üstünde turşu ve taze soğanla da yiyebilirsiniz. Ben denemedim çünkü bizde çiğ balık pek tüketilmez ama mereklısı varsa mutlaka yenmeliymiş.

Vlaamse Frites (Patates kızartması)

Amsterdam’a özgü yiyeceklerin başında vlaamse frites (patates kızartması) gelmektedir. Şehirde hemen her köşe başında patates kızartması satan yerler bulabilirsiniz. Patates kızartmaları çeşit çeşit soslarla servis edildiği için klasik bir patates kızartması gibi düşünmeyin

 Broodjes

Amsterdam’a özgü sandviçlere broodjes denir. Köşe başlarında lezzetli ve değişik broodjes satan yerler bulabilirsiniz. Bu sandviçler de birbirinden farklı soslarla hazırlanmaktadır.

Bitterballen

Biralara en yakışan meze. Kızartılmış yuvarlak köfteler. Hardalla servis edilen bu köftelerin çeşitli varyasyonları bulunuyor. Çoğu restoranın menüsünde mevcut.

Oliebol

Amsterdam’a özgü bir tatlı olan Oliebol özellikle kış aylarında çok tercih edilir. Mayalı hamura kuru üzüm, elma ve narenciye eklenerek hazırlanır ve bu hamur yağda kızartılarak yenir.

Jenever:

Hollanda cini likörü olarak da bilinen bir içki türüdür. Eski ve yeni olmak üzere iki çeşidi vardır. Jonge (yeni) biraz daha yumuşaktır. Oude (eski) diğerine göre daha serttir. Hollanda’da tüketilen en önemli içkilerin başında bira gelir. Hollanda markası olan Heineken’in farklı tatlarını deneyebilirsiniz. Burada proeflokaal adı verilen bira evleri çok meşhurdur.

Rijksmuseum Amsterdam

Amsterdam'daki Museumplein'da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı'na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir.

AMSTERDAM DA GEZİLECEK YERLER

Hollanda hakkında küçük bilgi:

Dünyanın geri kalanı büyük bir yer", diyor Hollanda, ülkelerinin ne kadar küçük olduğunu çok iyi bilir. Küçük olmasına rağmen, Hollanda zengin bir kültürel geleneğe sahiptir.

Hollanda Krallığı, dört ana ülkeden, Hollanda'nın kendisi Avrupa'da, Karayipler'deki Aruba, Curaçao ve Sint Maarten adalarından ve üç özel belediyeden, Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adalarından oluşmaktadır .

Ülkenin resmi adı, "düşük ülkeler" anlamına gelen Nederland'dır, çünkü arazinin büyük kısmı deniz seviyesinde veya deniz seviyesinin altındadır.Hollanda aynı zamanda dünyanın üç büyük tarımsal ürün ihracatçısı arasında yer alıyor. Hollanda'daki tüm ihracatın beşte biri gıda ürünleri ve çiçeklerdir.Hollanda eşitlik ve çeşitlilik konusundaki ilerici tutumu ile ünlüdür. Hollanda'daki herkes, başkalarına zarar vermediği sürece, olmak istediği kişi  olma hakkına sahiptir.

 

 

 

​​

Anne Frank'ın Evi:

Anne frank ve ailesinin nazi isgali sırasında saklandıgı ve anne frankın meshur gunlugunun ortaya cıktıgı amsterdam'da bulunan ev şimdi müzeye dönüştürülmüş günlüğü, o zamana dair görüntülerin aktarıldığı sinevizyon gösterisi kişiyi o günlere götürür,hüzünlendirir. 

Volendem
anne-frank-house-anne.jpg

Van Gogh Müzesi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan, Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze dünyada Van Gogh'un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedi.

Heineken Experience

 

Aslen bira fabrikasıdır sonradan Bira müzesine  dönüştürülmüştür.Bira uretim tesisini insan ancak bu kadar eglenceli hale getirebilir,Adeta disneyland gibi bir yerdeki bir parkur gibi bir cok interaktif aletin bulundugu odadan geçerken biralar elinizde kendinizden geçiyorsunuz.

experence.jpg

Dam Meydanı:

 

Amsterdamki en büyük şehir meydanıdır.Şehrin marka yapıları ve önemli aktivitelerin düzenlendiği ve şehrin en çok bilinen yerlerinden biridir. 

Madame Tussauds Amsterdam

  Madam Tussauds, modernize edilmiş, multimedya efektleri ile donatılmış, oyuncuları ve ekstraları istihdam edilecek ve herhangi bir lunapark gibi, başta çocuklara ve gençlere hitap edecek bir bal mumu müzesi dünyadaki aklınıza gelen siyasetten müzik dünyasından sporculardan bir çok ünlünün heykellerini keyifle dolaşabilirsiniz.

Red Light District

  Red Light District. İnsanların çoğunluğu ziyaretinden önce Amsterdam'ın Red Light District hakkında çok şey duymuşlardır.. Hayal gücüne hiç bir şey bırakmadan, bu alan hakkında bazı basmakalıp düşünceler aslında doğrudur ... Bir sürü seks mağazası, peep show'ları, genelevler, prezervatif dükkanları, bir seks müzesi ve kırmızı ışıklı caddeler ve pencerelerde fahişeler var.Buralarda fotoğraf çekmek yasak çekerken yakalnırsanız büyük kavgalar çıkabilir. 18 yaşını doldurmuş dünyanın her yerinden insanları buraya çekmek ve ekonomiye yardımcı olması bakımaından seks turizmi ve uyuşturucu ülkede serbestir.

Coffee Shop’lar

  Amsterdam da coffee shoplar normal kahve içilen yerler anlamına gelmiyor. “Coffee shop”larda Hollanda’da belli bir oradna satışı ve tüketimi yasal olan tasvip etmediğimiz maddeler satılmaktadır.Ayrıca kek,browni gibi ürünlerin içine koyarak da satılmaktadır.Coffee shopların reklam yapması ve içki satması kesinlikle yasaktır 18 yaşın altında kimse içeriye alınmaz.Amsterdamın hemen hemen her köşesinde bu şekilde shoplar bulunmaktadır.Bir uyarıda bulunmak istiyorum amsterdam ziyaretlerinde herkesin kafasında buna benzer ürünleri denemek ister hayatınızda ilk defa bu ürünlerden tüketecekseniz vucudunuz buna çok ciddi şekilde reaksiyon verebilir buda amsterdam gezinizin zehir olmasına sebebebiyet verebilir.Tüm geceyi hastanelerde geçiren seyahatseverler tanıyorum. 

Red Line Districh

Şehir Kanal Turu 

  Amsterdam' ı içinizde hissetmeniz için şehri birde tekneden seyretmenizi öneririm.Kanal turlarını yapan bir kaç tane tur firması var içeride yaklaşık 15 dilde sunum yapmaktadırlar.Yukarıda anlattığım Amsterdam da gezilecek yerleri tur yaparken göreceksiniz.

Yel Değirmenleri

  Amsterdam' ı bu kadar anlattıktan sonra yeldeğirmenlerini anlatmadan geçemezdim.Ülkeyi gezerken, baktığınız her yerde rüzgârla savaşan bir yeldeğirmeni görmeniz mümkün. Ülkeye güzellik katan yel değirmenlerinin en sık olduğu yer ise Amsterdam’daki Zaanse Schans’tır. Burada, onlarca yel değirmenini bir arada görebilir ve kendinizi bir masal şehrinde hissedebilirsiniz.Yeldeğirmenlerinin Hollanda için neredeyse hayati önemi var. Şöyle ki; bilindiği gibi Hollanda topraklarının büyük bir kısmı su seviyesinin altında… Ülke her an suların altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya. İşte yel değirmenleri bu noktada önemli bir işleve sahip. Değirmenler, hem su seviyesinin altındaki yerlerden suyun dışarı pompalanmasında kullanılıyor hem de göletlerin kurutulup verimli tarlalara çevrilmesine yardımcı oluyor. Yani, ülkenin suya karşı savaşında, kullandığı en güzel silahı yel değirmenleri…

Volendam

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:112

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

Hollanda para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye ile Hollanda   arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Hollanda Türkiye'den 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili hollandacadır.  İngilizce de  yaygın olarak konuşulur.

Vize

Hollanda Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.