top of page

BELGRAD  GEZİ NOTLARI

Belgrad da Ulaşim

Belgrad Avrupanın Orta büyüklte bir şehri olup Toplu taşıma araçlarına pek ihtiyacınız Olmayacaktır.Yine de kullanmak isterseniz otobüs,minibüsler şehir içinde çalışmakatdır.Bakımsız olduklarını söylemek isterim.Havalimanından Şehre genellikle taksi ile gidilmektedir.Otobüslede mevcut dediğim gibi çok bakımsız lar .Taksiye bindiğinizde fiyatı sorarak binin anlaşmayı binmeden yapın yaklaşık 1500*1600 RSP yani 15 € tutuyor.

Belgrad da  Ulaşım

Belgrada istanbul dan her gün karşılıklı Uçuşlar bulunmaktadır.THY,Pegasus ve Air Serbia Yaklaşık 1.40 Dakika lık uçuş ile Nikola tesla Havalimanına Ulaşabilirsiniz.

 

Belgrada  Ne yenir Ne İçilir ?

 

Belgrad, doğu ile batının kesişme noktasında Avrupa kıtasında. Coğrafi konumuna bir dönem Osmanlı himayesi altında kalmış olması da eklenince çok renkli bir mutfak kültürü ortaya çıkmış. Özellikle et ve balık ön planda olsa da hamur işi de Belgrad mutfağının dikkat çeken lezzetleri arasında. Proja denilen mısır ekmeği, kulen denilen sucuk akla ilk gelen lezzetlerden. Üstelik restoranlarda porsiyonlar büyük, fiyatlar da çok uygun diyebiliriz.

Et oburlar için biçilmiş kaftan etin her türlüsünü çok uygun fiyatlara tükelebilirisiniz

Restaurantların çoğu Knez mihailova.skadarlija,strahinjica caddelerindedir.

İsim yapmış yemekleri 

  • Ćevapčići

  • Pljeskavica

  • Pečenje

 Rakija Sırp rakısı:Sırbistansa Mürdüm eriğinin damıtılmasından elde edilen milli bir içecektir.ALkol oranı çok yüksektir.50 ile 80 derece arasınada değişir ev yapımıdır unutmayın.Bizim rakıya kuzen diyebilriz.Rakı ile alakası yoktur Bir çeşit brandy dir.Çok sert bir içkidir Çarpılmamak dileği ile,

BELGRAD DA  GEZİLECEK YERLER

Belgrad da Konaklama

Belgrad da  her bütçeye uygun oteller hosteller bulunmakta birlik temalı üst katagori otelleri de mevcuttur.

beogard.jpg

Belgrad Hakkında

 

Belgrad'ın tarihi milattan önce üçüncü yüzyıla kadar uzanıyor. Hal böyle olunca kentin her tarafından tarih fışkırıyor. Belgrad'ı güzel kılan detaylardan birisi de kentte var olan tarihi dokunun kesinlikle el değmemiş olması. Tarihi yerleri yıkmak yerine restore edip kullanmak tercih edilmiş.Kentte başta Sırbistan Ulusal Müzesi ve Nikola Tesla Müzesi olmak üzere çok sayıda müze yer alıyor. Nikole Pasic Meydanı, Kalemegdan Parkı dikkat çeken yerler arasında..

Kalemagdan  Kalesi:

Belgrad gezilecek ve görülecek yerler arasında ilk sırayı almakta.Belgradlılar ve şehre seyahat eden turistler için Belgrad’ın en güzel yeri. Tuna (Danube) ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde bulunan tepede yer alan Kalemeydan Parkı ve parkın içinde bulunan Belgrad Kalesi şehrin en güzel manzarasını size hediye eder.. Yazın sıcak günlerinde veya kışın o soğuk günlerinde Belgrad seyahati yapmanız Kalemeydan’ı ziyaret etmenize asla engel değil. Yılın her günü Kalemeydan parkı oturup çevreyi izlemeye gelenlere, sohbet edenlere, bisiklet sürenlere, parkta yürüyüş yapanlara, Belgrad Kalesi’ni ziyaret edenlere  veya sadece anın tadını çıkaranlara her daim kapılarını açmakta. 

kale magdan.jpg

Nikola Tesla Müzesi

Sırbistan kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizikçi Nikola Tesla,

Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan bir müze. 1952'de Tesla biriminin mucidi Nikola Tesla'nın kişisel eşyalarını sergilemek üzere kurulmuştur. Müzede 160.000 kadar orijinal belge ve 5700 kadar kişisel eşya sergilenir.Özellikle elektriğin kablosuz taşınmasını sağlayarak günümüzü şekillendiren bir insandır.

Aziz Sava katedrali:

Aziz Sava Tapınağı veya Aziz Sava Katedrali Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi'nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan'ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava'ya ithaf edilmiştir

sırp Ortodoks Kilisesi'nin (SPC) kurucusu Aziz Sava'nın adını taşıyan kilisenin tamamlanabilmesi için mabedin içindeki mozaik işlerinin tamamlanması bekleniyor.

Aziz Sava'nın kalıntılarının, Osmanlı paşalarından Sinan Paşa tarafından 1594 yılında yakıldığı rivayet edilen bölgede inşa edilen Ortodoks kilisesi, şehrin simgelerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Aziz Sava'nın kalıntılarının yakılmasının 300. yılında, 1894'te başlanan kilise inşaatı, zaman içinde iki dünya savaşına tanıklık ederken, sürekli değişen siyasi sistemler ve yönetimler dolayısıyla bir türlü tamamlanamadı.

Belgrad'a hakim bir tepede inşa edilen kilise, tamamlanan dış cephesiyle şimdiden şehrin en önemli simgesi haline geldi. Kilise inşaatının son kısmı olan mozaik işlemelerin de SPC'nin 800. kuruluş yılı olan 2019'da tamamlanması planlanıyor.

Belgrad Gece Hayatı:

Belgrad’ın gece hayatının can damarı olan Belgrad gece kulüpleri hoş vakit geçirmeniz için ideal mekanlardır. Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip olan sayılı şehirlerden birisidir.Belgrad’da kaliteli gece kulüpleri çok, içki ucuz ve atmosfer çok güzel. Türkiye’den ulaşımın çok ucuz olduğu, vize zorunluğunun olmaması ve çok yakın olması bile bir hafta sonunu Belgrad’da geçirmek için yeterli sebeplerdir. Buraya tekrar tekrar gelmek isteyeceğinize eminim.Barlarda, kulüplerde bir biranın fiyatı 150 – 200 Dinar (yaklaşık 1 – 2 Euro). Kokteyl fiyatları da 2 ila 5 Euro civarında.

Faydalı Bilgiler

Ambulans:194

itfaiye:193

Polis:192

 PARA BİRİMİ:

Sırbistan Para birim Sırp dinarı Uluslar arası kodu RSD dir.

 

SAAT:

Türkiye saati ile sırbistan arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır.Sırbistan türkiyeden 1 saat ileridedir.

RESMİ DİL:

Sırbistan resmi dili Sırpçadır.Ülkede Macarca,MakedoncaiHırvatça ve karadağca konuşulmaktadır.

Vize

Sırbistan Türk vatandaşlarına Vize uygulamamaktadır.

180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydı ile ülkede kalmak serbestir.

bottom of page