top of page

BERGEN GEZİ NOTLARI

BERGEN'E Ulaşim

Norveç'in Bergen şehrine ulaşım iki şekilde yapılabilir. Birincisi uçakla, diğeri ise Oslo'dan Bergen'e trenle ulaşılabilir. Kesinlikle tavsiye ederim.Muhteşem görüntüler eşliğinde yapacağınız 6 saatlik tren yolculuğunun hiç bitmesini istemeyeceksiniz.Tren biletlerinizi online 90 gün önceden uygun fiyata alabilirsiniz. https://www.nsb.no

BERGEN'de Ne yenir?

Kuzeyin en uç noktasına gidilir de deniz mahsullerinden başka bir şey yenir mi ? Balık Pazarını dolaştıktan sonra aynı fikri paylaşacağımızdan eminim.Deniz mahsulleri fiyatlarına gelince Avrupa standartlarının üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Restoranda oturmadan önce menü kartından fiyatları kontrol etmenizi tavsiye ederim.Balina Steak ve Deniz Mahsulleri kokteyl tabağını denemeyi sakın unutmayın.

BERGEN'de Konaklama

Bergende konaklama yapmak için her türlü bütçeye uygun oteller, hosteller mevcut. Otel ismi vermiyorum internet siteleri üzerinden kendinize en uygun oteli seçebilirsiniz.

BERGENDE GEZİLECEK YERLER

Floyen.jpg

Bergen, Norveç'in yedi tepeli şehridir. Ulaşım tepeler arasında bulunan köprüler ile sağlanmaktadır. Yerel dilde anlamı ''Dağlar arasındaki Yeşil Çayır '' olan Bergen ,adına yakışır güzellikte alabildiğine yeşilliklerle bezenmiş bir şehir. Yılın 270 günü yağış alan Bergen, her daim ıslak ama her daim cezbedici .

250 bin kişilik nüfusu ile Oslo'dan sonra Norveç 'in ikinci büyük şehri olan Bergen halkı geçimini balıkçılık ve turizmden sağlanmaktadır.

Bergen limanı 1350-1750 yılları arasında ünlü deniz ticaret topluluğu Hansa Grubuna ait liman kenti Bergen evleri günümüzde ise kafe restoran yada hediyelik eşya mağazaları olarak hizmet vermekte. Balık pazarını da atlamayalım.

 

Floyen tepesi Bergen şehrinin olmazsa olmazlarından belli bir ücret karşılığında feniküler ile çıkılan Floyen tepesi insana eşşiz bir manzara sunmakta buradan şehri fotoğraflabilir doyumsuz bergen manzarasında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Fiyord gezisi mutlaka yapılması gereken bir aksiyon Bergen limanından kalkan teknelerle 3 saatlik bir fiyord gezisi yeterli olacaktır.

Fiyord Norveç dilinde körfez anlamına gelmektedir.Buzulların kayaları oyması sonucunda uzun ve derin yarıklar meydana gelmiş daha sonra buzulların çekilmesi kayaların çökmesi ve tekrardan buralara deniz suyu dolması fiyordları oluşturmuştur.

Eğer bizim gibi kış aylarında fiyort gezisine çıktıysanız kalın giyinmeyi unutmayın.

Bergen hakkında bilinmesi gerekenler

 Bergen türkiye ssatine göre 2 saat geriden gelmektedir.Eğer seyahatinizi kışın yaptıysanız Geceler çok uzun gündüzler çok kısa  Akşam saat 16:00 da hava kararıyor Sabah ise 9:00 aydınlanıyor.Uyku saatinize türkiye saatine göre yapmayın.Güvenlik Açısından hiç bir sorun yok rahatlıkla gece gündüz gezip dolaşabilir.

Ne zaman Gidilir 

Mayıs,haziran En uygun Aylar olarak gözüküyor.Hava Sıcaklığı Ortalama 8 derece olmakta.

VİZE

Umuma mahsus Pasaportları olanlar Schengen vizesi Tabi,Yeşil pasaportlar vizeden Muaftır.

24058836_10155904739629618_3079478887875
bottom of page