top of page

BRÜKSEL GEZİ NOTLARI

Brüksele Ulaşim

Brüksel'de Toplu Taşıma ve Bisikletli Yaşam Brüksel, diğer bir çok modern-normal-büyük şehir gibi gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Şehrin bir ucundan bir diğer ucuna ulaşmak, hele birde nasıl gideceğinizi biliyorsanız çok kolay ve rahattır.Hava limanından şehir merlkezine çalışan otobüsler Trenler diğer bir secenekte Taksi(45 €) dir.

Metro istasyonları Belçikalı sanatçılar tarafından tasarlanmıştır. Her 10 – 15 dakikada bir sefer vardır. Üç tane metro hattı vardır.  1A hattı Roi Baudouin’den Herrmann-Debroux’e; 1B hattı Erasme’den Stockel’e; 2 numaralı hat ise Simonis – Delacroix arasında hizmet veriyor.Trenlerde almış olduğunuz bileti kiosklarda onaylatmassnız 60 € var.

Brüksele nasıl gidilir?

Brükselde iki tane havalimanı bulunmaktadır.BRU hava limanı şehire 10 km uzaklıktadır.Diğeri de Charleroi hava limanı oda 45 km dir.İstanbul dan her gün Gerek Türk uçuş firmaları gerekse diğer avrupa ülkeleri havayollarını kullanarak Brüksele ulaşabilirsiniz.Uçuş Süresi 3,5 saaatir.

 

Brüksel de Konaklama

Brüksel Avrupa birliğndeki konumu dolaısı ile Yaz kış dolu bir şehirdir. yıldızlı otelleden Pansiyonlara kadar Bir çok secenek bulunur.Grand Place Çevresi seyahat severler için En uygun yer diyebilirim.Grandpalace Bölgesi he daim kalabalık tır Buralarda gezerken lütfen ceplere dikkat edin Hırsızlık olayları bu bölgede maalesef Çok olmaktadır.

sncb-train.jpg

Belçikada ne yenir ne içilir?

 

Belçikaın kendibne has özgün bir mutfağı yoktur.daha Çok fransız mutfağının etkisinde kalmış Aynı zamanda Bir çok mutfak kültürüde ülkeye girmişti.Bunlardan bitaneside türk mutfağıdır.Bir Çok yerde Dönerci kebabcı Görbilirsiniz.Çikolata,Midye,patates Kızartması

Brüksel lahanası Ünlü Yiyecek çeşitleridir.Peynir Belçikalalıarın değişmezlerinden dir yaklaşık 150 çeşit den bahsedilir. 

Stoofvlees

Sığır etinden Bira yada şarapla Birlikte pişirilerek yapılan bir yemektir.

Stoemp:

 Belçika ve Hollanda mutfağının zengin sosisli Yemek çeşididir. Saf veya patates püresi, diğer kök sebzelerden oluşur ve ayrıca krem, pastırma, soğan veya sığır, otlar ve baharatlar içerebilir.

Boudin Blanc 

 Boudin blanc, beyaz bir sosis, Fransa'nın Champagne Ardenne bölgesinden bir spesiyaldir.

i95398-recette-boudin-blanc-pommes-caram

 Speculoos :

Bu Bisküviler havayolu kurabiyesi olarak biliyorsunuz, ancak Belçikalıların kalbinde daha değerli bir yer tutuyorlar. St Nicholas’ın bayramını kutlamak için yapılan bu kısa tırtıllı kurabiyeler, Çok Farklı şekillerde Olabilir. Ve bir fincan kahvenin yanında çok iyi Partnerlik yapar.

 Çikolata:

Çikolata hayranları Bu ülkeden çok hoşlanacaklar.Belçikada 2000 den fazla çikolata çeşidi olduğu söylenmekdir.

Bira:

Belçika birası, Belçika'da her şehrin ya da kasabanın kendi yaptığı bira çeşitlerinin ve ulusal biralarının genel adıdır. Bu biralar tadına, rengine, aromasına, alkol oranına, bazen de içtiğiniz bardağın özelliğine göre farklılaşmaktadır.Bira Belçikada o kadar tüketilmektedirki Hükümet Bira boru hattı yapmış baralara Biralar kamyomlarla değil Direk borularla taşınmaktadır.

20141126_180655.jpg

BRÜKSEL DE GEZİLECEK YERLER

Grand Palace:

Şehrin kalbidir.brükselde hayat grand palace başlar.Birçok idari bina ve iki büyük yapı, şehirdeki Belediye Binası ve Brüksel Kenti Müzesini içeren Breadhouse binası ile çevrilidir.Şehrin en kalabalık meydanı, çikolata mağazaları ve Belçika waffle’ları satan kafelerle donanmış. Yaklaşık 700.000 begonya ile tasarlanmış Flower Carpet burada gözlemlenebilmektedir. 

20141126_173202.jpg
20141126_174838.jpg

Manneken Pis

Brüksel’in simgelerinden biri olarak görülen Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli), 61 santim uzunluğunda ve belirli günlerde farklı şekillerde giydirilen bir heykel.Hikayeside Brüksel soylu ailelerinden biri çocuğunu kaybeder ve çocuk 2 gün sonra heykelde tasvir edilen şekilde bulunur. Heykelin yapılış amacı da soylu ailenin çocuklarını bulmasının mutluluğu üzerinedir.Manneken Pis heykeline Grand Place bölgesinden yürüyerek gidebilirsiniz. Ünlü bronz heykel Ruede du Chéne caddesine konumlanmış.

Cathedral of St. Michael and St. Gudula / Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali

 Kaynaklar, Treurenberg Tepesi'ndeki St. Michael'ı onurlandırmak için bir şapelin yapıldığına inandığında, ts tarihi 9. veya 8. yüzyılda geriye gider. Bununla birlikte, iki yüzyıl sonra, Duke of Brabant, Lambert II'nin yerinde bir Romanesk kilisesi kuruldu. 1047'de şehit St. Gudula'nın kalıntıları burada Saint-Géry Adası'ndaki Aziz Gaugericus Kilisesi'nden taşınmış ve böylece katedral iki patron aziz haline gelmiştir

Vize

Belçika Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizden Muaftır.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:110

 PARA BİRİMİ:

Belçikanın para birimi Eurodur.

 

SAAT:

Türkiye saati ile Lichteinstein ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır.Lichteinstein türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dilleri: Flemenkçe,Fransızca.Almancadır.İngilizceyide yaygın olarak kullanmaktadırlar.

Atomium

Brüksel Atomium, 1958 yılında düzenlenen EXPO fuarı için tasarlanmış bir yapı. Atom modeliyle mimarisi oluşturulmuş Atomium’un içinde düzenli olarak bilimsel sergiler düzenlenMEKTEDİR


Atomium her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebiliyor ve giriş ücreti 12 euro Biletinizi online satın alabiliyorsunuz.


Atomium ulaşımı için 6 numaralı metroyu kullanarak Gare du Midi durağında inebilirsiniz.

WIELS

Brüksel sanat turunuzda güncel sanatçıların sergilerine katılabileceğiniz bir mekân arıyorsanız sizi WIELS sanat galerisine alalım.


Açıldığı 2007 yılından beri Brüksel çağdaş sanatının nabzını tutan galeriye 82 ve 97 numaralı tramvayla gidebilirsiniz. Wiels durağı mekâna çok yakın.


Galeriyi gezmenin ücreti 10 euro, ayın ilk çarşamba günü ise ücretsiz. WIELS pazartesi hariç her gün 11.00-18.00 arasında gezilebiliyor.

Kraliyet Modern Sanatlar Müzesi / Royal Museums of Fine Arts of Belgium

Birkaç müzenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Kraliyet Modern Sanatlar Müzesi,on beşinci yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla Belçika ve Avrupa sanatından eserlerini inceleyebileceğiniz dev bir müze kompleksi.

bottom of page