top of page

DİYARBAKIR  GEZİ NOTLARI

Diyarbakır  şehir içi Ulaşim

Mardinde şehir içi ulaşım Belediye halk otobüslri ve minibüsleri ile yapılmaktadır.İlçeler arasına yine minübüsleri kullanarak gitme imkanını bulabilirsiniz.

Diyarbakırda Nerdede Kalınır?

Diyarbakır konaklama açısından her bütçeye uygun marka otellerden hostellere kadar bir çok seçenek bulunmaktadır.Şehri tanımak ve gezmek için en ideal bölge Suriçi burada konaklama yaparsanız gezilecek yerlerin nerdeyse tamamını yürüyerek gezme şansına sahip olursunuz.

Diyarbakır  Hakkında Bilgi

Diyarbakır, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on ikinci şehri. TÜİK ADNKS verilerine göre 2019 sonu itibarıyla 1.756.353 kişilik nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 15.272 km²'dir. Valiliğin denizden yüksekliği 674 m'dir. Diyarbakır kent merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Diyarbakır bölgesinin en eski ismi Asur kaynaklarında Amid olarak geçmektedir. Diyarbekir ismi ise, Arabistan’dan göç eden bir kabileden ortaya çıkmıştır. Arabistan’dan gelen Bekr Kabilesi Dicle civarına yerleştiler. Bölgeye “Bekrlerin Diyarı” manasına gelen Diyar-ı Bekr ismi verildi. Zamanla bu isim Diyarbekir olarak söylenmeye başlandı. 1937 senesinde Bakanlar Kurulu kararıyla Diyarbakır olarak değiştirildi

DİYARBAKIR da  GEZİLECEK YERLER

ulu cami.jpg
Ulu Cami
dağkapı.jpg
Dağkapı Meydanı
on-gözlü-köprü.jpg
Ongözlü Köprü
sülüklü han.jpg
Sülüklü Han
artuklu sarayı.jpg
Artuklu Sarayı
Mar Petyun Keldani Kilisesi.jpg
Mar Petyun Keldani Kilisesi
Urfa Kapı.jpg
Urfa Kapı
Hasanpaşa-Hanı.png
Hasanpaşa hanı
meryem ana.jpg
Hevsel Bahçeleri
müze.jpg
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
cht.jpg
Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
suriçi.jpg
suriçi
mutfak.jpg
Diyarbakır da Ne yenir
gece.jpg
Diyarbakır  Gece Hayatı
Ulu Cami

Tarihi Ulucami

Diyarbakır Ulu Cami, Diyarbakır Kalesi'nin surları üzerinde Harput Kapısı ile Mardin Kapısı'nı birleştiren eksenin batısında yer alan cami.Cami, 639 yılında Diyarbakır'a egemen olan müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabedin (Martoma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur.

Daha sonra 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah'ın buyruğu ile büyük bir onarım görmüş, değişik dönemlerde birçok kez onarım ve eklentilerle bugünkü şeklini almış olduğu kitabelerden öğrenilen bilgiler arasında yer almaktadır.Anadolu'ya yansıması olarak yorumlanan Diyarbakır Ulu Cami, İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul ediliyor.

Hasanpaşa hanı

Hasanpaşa Hanı

Hasan Paşa Hanı Ulu Cami’nin doğusundadır. Osmanlı Dönemi Valilerinden Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılmıştır. Avlulu, iki katlı olarak inşa edilmiştir. Avlunun ortasında sütunlu ve üstü kubbeli bir şadırvan bulunmaktadır.

Günümüzde nefis kahvaltıların yapılığı gezginlerin uğrak yeri haline gelmiştir Ayrıca hedilik eşya dükkanları burada bulunmaktadır.

Dağkapı Meydanı

Dağkapı Meydanı

Diyarbakır'da Kürt isyanının liderlerinden Şeyh Said ve 47 arkadaşının 1925 yılında idam edildiği Dağkapı Meydanı'nın adıdır.Bir çok etkinliğin meetinglerin konserlerin verildiği meydan diyarbakır adeta kalbidir.

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazidir.

Çok farklı türlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek alanlara (habitat) sahip Hevsel bahçeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kuş cennetidir.[1] 180'den fazla kuş türünün yanı sıra susamurutilkisansarsincap ve kirpi gibi birçok memelinin barınağıdır.

Ongözlü Köprü

Ongözlü Köprü

Dicle Köprüsü, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Dicle Nehri üzerinde yer alan tarihî bir köprüdür. On açıklığa sahip olduğu için yerel halkça On Gözlü Köprü olarak bilinirken eski Silvan yolu güzergâhında bulunduğundan bazı kaynaklarda ise Silvan Köprüsü olarak da geçmektedir.

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Kalesi veya Diyarbakır surları, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yer alan tarihî bir yapı. İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Surlardaki ana girişler Dağ Kapı, Urfa Kapı, Mardin Kapı ve Yeni Kapı'dır. Yaklaşık dokuz bin yıllık olan surlar, Çin Seddi'nin ardından dünyadaki en uzun ve geniş savunma duvarıdır. 2000'de yapıyı Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil eden UNESCO, 2015'te ise Dünya Mirası olarak tescil etti. Ayrıca Diyarbakır'ın çok eski yapısı olan Keçi Burcu da Sur ilçesinde yer almaktadır. Surlar, İç ve Dış Kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır

Sülüklü Han

Sülüklü Han

Sülükü Han ya da Kazancılar Hanı, Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden olan Sur'da yer alan tarihî bir handır. 1683'te Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve onun kız kardeşi Atike Hatun tarafından inşa edilen han, siyah bazalt taştan yapılmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği ev, 1733 yılında inşa edilmiştir. Diyarbakır’ın geleneksel konut mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan, merkezi bir avlu etrafında sıralanmış dört kanattan oluşan ev zemin artı bir katlı olarak tamamen bazalt taş kullanılarak inşa edilmiştir. Bina iklim şartlarına uygun olarak yazlık (kuzeyde), kışlık (güneyde), ilkbahar (doğuda) ve sonbaharlık bölümden (batıda) oluşmaktadır. Mutfak kuzey doğu köşede eyvan şeklinde düzenlenmiş, güneybatı köşede de hamam yapısı bulunmaktadır. Binada büyüklü küçüklü toplam 14 oda, mutfak, kiler ve tuvalet bulunmaktadır. Binanın en önemli yeri iki katlı olan yazlık kısmıdır. Bu bölümün ikinci katında önünde çift kemer açıklıklı eyvanı ile baş oda ya da mabeyn odası olarak adlandırılan büyük bir oda bulunmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı 2 Ekim 1910 yılında bu odada dünyaya gelmiştir. 1973 yılında Kültür Bakanlığınca Tarancı ailesinden alınarak kamulaştırılan ev, 1974 yılında restore edilerek Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Kaynak Kültür portalı

Artuklu Sarayı

Artuklu Sarayı

Artuklu Sarayı, Artuklu Beyliği'nin Diyarbakır kolunun Beyi Nasreddin Muhammed saltanatında (1200-1222) Diyarbakır Surları içinde inşa edilmiş saraydır. Saray 16. yüzyıla kadar çeşitli amaçlarla kullanılagelmiş, ancak zamanla günümüzde Virantepe olarak adlandırılan bir tepenin altında gömülü kalmıştır.

suriçi

Suriçi

Tarihi net olarak bilinmese de Diyarbakır surlarının yapılışı bazı kaynaklarda MÖ.3.000-4.000 yıllarında Huriler tarafından bugünkü İçkale'nin olduğu yerde yapıldığı belirtilmektedir. Bununla birlikte M.Ö. ... 5,700 metre uzunluğundaki Diyarbakır Kalesi, yer yer 10-12 metre yüksekliğindedir.

Mar Petyun Keldani Kilisesi

Mar Petyun Keldani Kilisesi

Mar Petyun Keldani Kilisesi Türkiye'nin güneydoğusundaki Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Keldani Katolik Kilisesi. Diyarbakır'daki iki etkin kiliseden biri olan Mar Petyun kilisesinin cemaati yaklaşık on ailedir. Kilisenin papazı yoktur ve papaz ayda bir Süryani Kilisesi'nden gelmektedir

Urfa Kapı

Urfa Kapı

Kalenin batısında bulunan Urfa Kapısı, kitabeye  göre Artuklu Hükümdarı Karaslanoğlu Artukoğlu Muhammed tarafından 1183-1184 yılında yaptırılmıstır. Kapı üzerinde yer alan bir kitabeye göre, Artuklu döneminde hükümdar Sultan Mehmet tarafından onarılmış ve üzerinde stilize edilmiş insan ve hayvan figürleri bulunan demir kapı kanatları eklenmiştir. Diğerlerinden daha farklı ve büyük olan ortadaki kapının ise Osmanlı döneminde “Saltanat” yâda “Humayun” kapısı olarak işlev gördüğü, padişahın sefer zamanlarında açılıp sonrasında örtüldüğü söylenmektedir

Diyarbakırda Ne Yenir

Diyarbakır da  Ne Yenir

.

Kahvaltı(Hasanpaşa Hanında)

Diyarbakır’a gitmişken tarihi Hasanpaşa Hanı’nda kahvaltı yapmadan dönmeyin . Peynir, zeytin gibi basit kahvaltı ürünlerinin yanı sıra pastırma, sucuk, kavurma gibi et ağırlıklı besinler de kahvaltıya eklenir. Bu handa lezzetli kahvaltı mekanları bulabilirsiniz.

Ayvalı Kavurma

Diyarbakır'a özgü olan bu farklı lezzet birçok bölgede farklı malzemeler katılıp yapıldığı gibi, yemeğin asıl çıkış yeri Diyarbakırdır.

Oldukça basit olan ayvalı kavurma için tek yapmanız gereken etleri kavurup içine ayva eklemek işte hepsi bu kadar. Klasik yemeklerden sıkıldıysanız ve farklı tatlar denemek isterseniz güzel bir fikir olabilir. 

Ciğer Şiş

Kuzu ciğeri kuşbaşından daha ufak doğranır. Bir kaba aktarılır, zeytinyağı katılır, elle iyice karıştırılır. Ezilmiş sarımsak, kimyon, karabiber ve tuz ilave edilir. Yoğurur gibi karıştırılır. Üzeri streçle kapatılır. Buzdolabında 2 saat dinlendirilir. Sonra şişlere dizilir ve mangal ateşinde pişirilir.

Patlıcan Dizme

Yaz aylarında sebzelerin bol olmasından dolayı, Diyarbakır mutfağının ana yemeklerini de bu sebzelerden yapılan yemekler oluşturuyor. Yazın sebzelerden yapılan bu yemeklerden biri de Patlıcan Dizme yemeğidir. 

patlıcan 
dana kıyma
1 adet küçük boy soğan
Sıvı yağ
1 çorba kaşığı domates salçası
1/2 su bardağı sıcak su
Tuz, karabiber, keki

Duvaklı Pilav

Etli ve baharatlı yemeklerin sıklıkla tüketildiği Diyarbakır'da yine sıklıkla tüketilen bir pilavı vardır: duvaklı pilav. Duvaklı pilav et ve pirincin buluşmasıyla ana yemek haline gelmektedir oldukça da doyurucu dur.

İçli Köfte

 yarma, bulgur, kişniş,  pul biber ile dış kısmı hazırlanır. İç harcı içinde

 kuzu kıyma

 soğan

 yumurta

maydanoz

 kırmızı biber

 karabiber

 kişniş

 tereyağı

 sıvı yağı

ile hazırlanarak kızartılır.

Burma Kadayıf

Diyarbakırda olunurda bu lezzet yenmemzmi mutlaka götürün diyorum.

Diyarbakr gece hayatı

Diyarbakır  Gece Hayatı

Mardinde Farklı konseptlerde farklı müzıkler Dinlemek için bir çok Cafe ve bar bulunmaktadır.

Diyarbakırda  mekan önerileri

  • Tren Diyarbakır

  • Hakonun Gece Klubü

  • Gece yıldızı

  • İnferno Night Clup

  • Türkü Bar 

  • vs

bottom of page