top of page

MERSİN  GEZİ NOTLARI

Mersinde  de şehir içi Ulaşim

Mersinde Şehir içi ulaşım Belediye otobüsleri,dolmuş ve Özel Halk Otobüsleri ile sağlanmaktadır.Toplu ulaşıma maalesef  geçilememiştir.

Mersinde  de Nerdede Kalınır?

Mersinde Her bütçeye uygun delüx otellerden pansiyonlara kadar bir çok secenek bulunmaktadır.Hem liman kenti hem sahil şehri olması sebebi ile bir çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Mersin  Hakkında Bilgi

Türkiye’nin 81 ilinden 33 kod numarasıyla anılan, yüzölçümü 15.853 km² ve 2017 yılı sonu itibariyle toplam 1.793.931 nüfusa sahip olan ve eski adı İÇEL olan MERSİN ili doğusunda Adana, batısında Antalya, kuzeyinde Niğde, Konya ve Karaman illeri, güneyinde ise Akdeniz ile çevrili olup, Taşlık Kilikya’nın tümünü ve Ovalık Kilikya’nın Berdan Çayı havzasını kaplar. Kuzeyden Toros dağlarının en yüksek tepelerine kadar uzanan yaylaları içine alıp, doğu Akdeniz boyunca güney batıya doğru uzanır. Dağlık alanlar kratase, eosen, miosen ve pliosen tortularından ibaret kireç taşı tabakalarından, ovalar ise IV.zamanda başlamış olan alüvyon birikmesiyle oluşmuştur. İldeki Toros Dağları genç dağlardır. Toroslar'ın Mersin bölümünde kalan kısmı Bolkar Dağları adını alır. Bolkarların en yüksek yeri 3524 metre ile Medetsiz Tepesi’dir. Orta Toroslar'ın geçit verebilen yeri Gülek Boğazıdır(1050 m.). İkinci önemli geçit ise Mut ilçesi yakınlarındaki Sertavul Geçidi’dir. İl’de birkaç set gölünden başka göl yoktur. Silifke’deki Akgöl, Keklik Gölü ve Paradeniz gölleri deniz bağlantılı olduklarından suları tuzlu olup, bol balık yaşamaktadır.

Bitki örtüsü genellikle Akdeniz iklimine uyum sağlayan maki’dir. Defne, Yabani Zeytin, Keçi Boynuzu, Mersin, Zakkum, Böğürtlen ve Kuşburnu’dur. 100-1000 m. arasında Meşe, 100-1200 m. arasında Kızılçam, 1500 m. Karaçam ve 2000 m. yüksekliklerde Sedir ve Ardıç Ağaçları yer alır.


Turistik bir il olan MERSİN’E bağlı ilçeler şunlardır: Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Gülnar, Erdemli, Mezitli,  Mut, Silifke, Tarsus ,  Toroslar ve Yenişehir'dir.

MERSİN de  GEZİLECEK YERLER

mersin-deniz-muzesi.jpg
Mersin Deniz Müzesi
113379,mersin-arkeoloji-muzesi.png
Mersin Arkeoloji Müzesi
kız.jpg
Kız Kalesi
kanlı_divane.jpg
Kanlıdivane Antik Kenti – Erdemli
antik.jpg
Anamurium Antik Kenti
yer köprü.jpg
Mut Yerköprü Şelalesi
amphora.jpg
Amphora Müzesi
mersin-de-balik.jpg
Mersin Balık Pazarı
soli.jpg
Pompeiopolis Antik Kenti
cc.jpg
Cennet Cehennem
tarsus-selalesi.jpg
Tarsus Şelalesi
mahmure kalesi.jpg
Mahmure Kalesi
tantuni.jpg
Mersinde Ne yenir
mersin_gece_hayatı.jpg
Mersin Gece hayatı
Mersin deniz müzesi

Mersin deniz müzesi

Mersin deniz müzesinde türkiye deniz savaş tarihçesini geniş bir anlatımla bulabilirsiniz.450 metrekarelik bir alanı kurulu deniz müzesinde yaklaşık 1000 kitaplık kütüphanede bulunmaktadır.Sergi salonunda gemi modelleri,armalar,sancaklar ,askeri kıyafetler deniz savaşlarında kullanılan kesici patlayıcı ,delici silahlarla birlikte yağlıboya tablolarınıda gömeniz mümküdür.

İnteraktif salonda  Mahmudiye, Kahraman Hamidiye, Preveze ve Barbaros Hayrettin Paşa,tarihin akışını değiştiren Nusret Mayın Gemisi, Milli mücadele döneminin kahramanı Gazi Alemdar ve Yavuz Muharebe Kruvazörü hakkında dijital ortamda bilgiler sunulmaktadır.

Mersin Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri Hafta İçi: 09.00-17.00

Mersin Deniz Müzesi Ziyaret Saatleri Hafta Sonu: 10.00-18.00

Mersin Deniz Müzesi Tatil Günleri: Pazartesi

Mersin arkeoloji müzesi

Mersin arkeoloji müzesi

Müzede yaklaşık 1500 adet eser sergilenmektedir.Zaman tünelinde tarihe yolculuğa hazır olun.Kronolojik sırlamaya göre uygarlıkların neler yaptığını hangi metotları kullandıkları,olü gömme geleneklerinide bir arada görme şansınız olacak.Etnoğrafik salonda ise Yumuktepe Höyüğü yakınında bulunan Huğ Evi’nin replikasını görme şansınıda yakalayacaktır.Birinci katta sergilenen sikkeler çok profosyenel biçimde hazırlanmış ve anlatılmiştir.

M.Ö. 4'ncü yüzyıldan günümüze kadar yerleşim gören ve Antik Dönem’de zeytinyağı ticareti ile ünlenen Elaiussa-Sebaste Antik Kenti’nin arkeolojik zenginliğine tanık olmaktadır.

Mersin Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00

Mersin Arkeoloji Müzesi Tatil Günleri: Pazartesi

Mersin balık pazarı

Mersin balık pazarı

Mersin balık pazarı adıyla ün salmış insanların balık yeme ihtiyaclarının tümüyle karşılandığı envai çeşit balığın bulunduğu pazardır.Müşteriler buradan balıklarını alıp evlerinde kendileri pişirdiği gibi sipariş verip evlere de servis yapılmaktadır.yada balığı tezgahta bağenip sadece pişirim parası vererek balık restaurantlarında kendilerine ziyafet çekebilirler.

Pompeiopolis Antik Kenti

Pompeiopolis Antik Kenti

MÖ 6'ncı yüzyıl ortalarından başlayan ve Büyük İskender’e kadar süren Anadolu’daki Pers egemenliği Soli için de geçerlidir. Ancak MÖ 5'nci yüzyılda kentte sikke basılması kentin bir ölçüde özerkliğini koruduğunu yansıtır. Soli liman kenti, Hellenistik Dönem'de Seleukos egemenliği altındayken parlak bir dönem yaşar. Seleukos yönetiminin MÖ 1'nci yüzyılda zayıflamaya başlamasıyla Soli için de zor günler başlar. Armenia Kralı Tigranes, kenti yağmalatıp, halkını göçe zorlar. Romalı komutan Pompeius’un bölgedeki karışıklığa bir son vermek için MÖ 67’de yaptığı reformlarla dağdaki korsanların bir bölümü nüfusu azalan Soli’ye yerleştirilir. Grekçe Soloi ile başlayan, Latince Soli olarak kullanılan kentin adı, bu olaydan sonra Pompeiopolis (Pompeius’un kenti) olarak değiştirilir

kız kalesi

Kız Kalesi

Deniz kalesi olarak bilinen kız kalesi adını orada bulunan mahalleden almıştır.Kıyıya uzaklığı yaklaşık 650 metredir.kalein içinde bulunan yazıtlandan anlaşıldığı üzere kaleyi 1.leon yaptırdığı sanılmaktadır.

Kızkalesi efsanesi

Kızkalesi’nin farklı yerler için de anlatılan bir de efsanesi bulunmaktadır. “Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş.” Benzer bir anlatım İstanbul'daki Kızkulesi için de kullanılmaktadır.

Cennet cehennem

Cennet Cehennem

Cennet Mağarası Narlıkuyu Kasabasında bulunmaktadır.Bir yer altı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur.Çukurun tabanında 260 metre uzunluğunda bir mağara vardır.Meryem ana kilisesi buradadır.Cehennem mağarası da yine yeraltı deresini oluşturduğu bir erezyonla çokmüş 130 metre derinliğinde bir çukurdur.Bu çukurda suçluluraın atıldığı rivayetlere de anlatılır.

Kanlı divane antik kenti

Kanlı Divane antik kenti

Dağlık Kilikya sınırları içinde kalan Kanytella, bugünkü adıyla Kanlıdivane 60 metre derinliğinde, kayalara oyulmuş basamaklarla inilen bir obruğun kenarını kaplayan yerleşim yeridir.Gezginler için enteran olabilecek bir yerleşim yeridir.Haftanın 7 günü 08:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi

Berdan ırmğı üzerinde yer alan şelale tarsus a hayat vermektedir.Bizans imparatoru Justinyen (M.S. 527-565) tarafından yatağı değiştirilirken, aslında Roma dönemi sonlarına dek kullanılmış nekropol alanında geniş ve yüksek bir çağlayana dönüşmüştür. Kenti su taşkınlarından korumak için yapılan bu çalışma sonunda bugün yaklaşık 15 m yükseklikteki konglomera kayalıklardan dökülen su, özellikle kış ve bahar aylarında karların erimesiyle en yoğun debisine ulaşmaktadır.Şelale manzarası eşliğinde çevredeki lokantalarda güzel bir ziyafet çekebilirsiniz

anemurium antik kenti

Anemurium antik kenti

Anemurium Antik Kenti 19'uncu yüzyılda İngiliz donanmasından Albay Francis Beaufor’un bu kıyılarda yaptığı keşif gezisiyle tanınmıştır.Anemurium’da ilk yerleşimin ne zaman başladığı bilinmemektedir.Antik kent zikzaklı sur duvarlarıyla çevrili olup, kale içindeki yerleşim tepeden denize inen bir duvarla ikiye ayrılmıştır.Toplam 1,5 kilometre uzunluğundaki surların inşasında yörenin mavi kireç taşı kullanılırken, Hellenistik Dönem’e ait gözetleme kulelerinde beyaz renkli taş kullanılmıştır. Odeon’un kuzeyinde yer alan tiyatronun yamaca dayalı oturma yerlerinden iz kalmazken çevre duvarlarının bir kısmı görülebilmektedir. Anemurium ören yerine ait nekropol alanı Elaiussa-Sebaste gibi bölgede en iyi korunmuş alanlardan bir tanesidir. Yaklaşık 350 adet mezar bulunmaktadır.

Mahmure Kalesi

1500 yıllık Mamure Kalesi Akdeniz kıyısında en iyi şekilde korunmuş Orta Çağ kalelerinden biridir. Zafer kazanan Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi farklı orduların üsluplarını taşıyan özgün bir Orta Çağ tahkimatına sahiptir. 23.500 metrekarelik bir alanı kaplayan kale Türkiye’nin en büyük kalelerindendir.Mamure Kalesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu topraklarda insanlık tarihinin önemli aşamalarına tanıklık eder. Kale’nin mimari ögeleri farklı uygarlıkların egemenlik dönemlerinde inşa edilmiştir

Mahmure kalesi
Mut yerköprü şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi

Ermenek çayı üzerinde bulunan Yerköprü Şelalesi bir doğa harikasıdır.03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir. Mut İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki şelaleyle ilgili uzmanların yaptığı araştırmada, 110 milyon yıl önce Kretase (Tebeşir Dönemi) yaşlı kireçtaşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.30 metre yukarıdan akan şelale müthiş bir serinlik yaratmaktadır.

Anfora müzesi

Amphora Müzesi

Mersin in silifke ilçesi bağlı taşucu beldesin yer alan anfora kilisesi yıllık 7-8 bin insanın ziyaret ettiği müzeye ilgi her yıl artmaktadır.Müzede, çeşitli dönemlere ait, Suriye, Filistin, Kıbrıs ve İtalyan yarımadası özelliklerini taşıyan 500'ün üzerinde amfora bulunmaktadır.Amforaların ait olduğu dönemlerde şarap taşımaclığında kullanıldığı söylenmektedir.Müzeyi gezenler gerçekten dünyanın en zengin amfora müzesini gezdiğini bilmesini isterim.Burada 5 bin yıllık zeytinysğı ve şarabın tarihçesini görme şansı yakalamaktadır.

Mersin ne yenir

Mersine ne yenir

Bir mersinli olarak bu bölümü anlatmak en keyfli bölüm olsa gerek.Memleketime gittiğimde mide fasatı geçiren biri olarak Mersin de ne  yenmezki beraber bakalım.

Tantuni

Mersinin milli yiyeceğidir.Mersine gelen ziyaretçilerin mutlaka denemesi gereken muhteşem bir et yemeğidir.Bir kaç tantunici isismleri vereceğim

Göksel,Memoş,şişko usta ,hasan usta,özkan ,abidin usta tantuni daha da çok sayabilirim.mersinde 200 yakın tantunici olduğu söylenmektedir.

Sıkma

İç malzemesi olarak, bir kap içine yeteri kadar peynir veya çökelek, haşlanmış patates ile ince doğranmış soğan konur ve harmanlanır. Ekmek tahtasında açılan bezelersacta kızartılır (pişirilir). Bazlamalar saçta pişirildikten sonra, hazırlanan iç malzemesi bazlamaların içine serilir, yuvarlatılıp sıkıştırılarak ve sıcaklığını kaybetmeden, çay ile birlikte servis edilir

Batırık

Batırık; bulgur ile yapılan bir çeşit sulu salatadır. İçindeki domates, salatalık ve bulgurdan ötürü kısırı andırır. 

Kerebiç

Mersin yöresine ait, bayramlarda çokça tüketilen bir tatlıdır. Kerebiç beyaz bir kaymağın içinde yatan, içi fıstık ya da cevizle dolu, irmikten yapılmış, içli köfteye benzeyen bir tatlıdır.

Şalgam

Şalgam suyu veya kısaca Şalgam Turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılan, Çukurova'ya özgü bir içecektir. Bir tür pancar olan "şalgam bitkisi" ve "siyah havucun" su ile karıştırılıp, tuz da ilave edilmesiyle yapılır. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekler ve o sürenin sonunda şalgam suyu haline gelir. Anavatanı Adana olarak bilinen şalgamin patenti Tarsus'tadir.AdanaMersin ve Osmaniye başta olmak üzere birçok güney ilinde yaygın olarak tüketilir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur.

Ciğer şiş

Mersinde ciğer tantuni gibi önemli bir kültür geleneğidir.Genellikle 3 ciğer 1 yağ prensibine göre şişe dizilip mangalda pişirilen ciğer envai çeşit salatayla servis edilir.Ezme salata,sumak ekşili soğan,közlenmiş soğan yanında açık ekmek ile servis edilir.Yannda maşraba ile ayran salgam da enfes bir kombinasyon oluşturur.

Diğer yiyeceklerle ilgili seçenekler,

Yöreye has lezzet peşinde koşanlar aşağıda sıralayacağım yemekleri de deneyebilirler.

 • Humus

 • Sakatat yemekler,İşkembe,mumbar dolması,şırdan

 • Künefe,Taş kadayıf,

 • Et ve balık da mersinde yenir.

Mersinde Gece Hayatı

Mersinde mekan önerileri

 • Hooknight clup

 • Zest bar

 • Sess mersin clup

 • Gıybet bar

 • Marin clup​

 • Nort see Irish bar

 • Tren port mersin

Mersinde Gece Hayatı

Mersin yılın 12 ay ziyaretçisi olan bir ildir..Aynı zamanda bir üniversite şehridir.Sahilde boncuk gibi dizilmiş kalitelei et balık  restaurantları farklı konseptlerde hazırlanmış mekanlar  gece clupleri Kushimoto sokağı sabaha kadar dolup taşmaktadr.Mersin in sahil ilçelerine gelen tatilciler içinde bir çok gece klüpleri bulunmaktadır.Mersin marina daki kaliteli mekanlarda yer bulmk bazen imkansız hale gelebilmekte.

bottom of page