top of page

FLORANSA  GEZİ NOTLARI

Floransa şehir içi Ulaşim

Floransa'da metro bulunmamaktadır. Tarihi merkez oldukça küçük olduğundan ziyaretçiler hemen her yere yürüyerek ulaşabilmektedirler. Belediye otobusleri, uygun fiyatlarda yapılabilmektedir. Otobüslere binilmeden önce tekel  veya gazette bayilerinden, barlardan veya otomatik makinelerden temin edilebilen biletlerin, otobuse binildiğinde içeride bulunan kutucuklara sokularak onaylatılması gerekmektedir

Demiryolları:

Floransa'nın en önemli tren istasyonu, şehir merkezinde bulunan 'Santa Maria della Novella' Tren İstasyonudur. Biletler, tren istasyonlarından veya seyahat agentalarından temin edilebilmektedir ve trene binilmeden önce mutlaka bilet onaylama makinelerinde onaylatılmalıdırlar.

Taksiler:

İtalya'nın hemen her yerinde bulunabilen taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.

.

 Floransa'ya  nasıl gidilir?

Floransa'nın yegâne havalimanı şehir merkezine yaklaşık 10 km. uzaklıkta bulunan Peretola Havalimanıdır.

Türkiyeden direk uçuş bulunmamaktadır.Civar şehirlere yapılacak uçuşla sonrada tren ile ulaşmak mümkündür.

Peretola Havalimanın dışında Floransa'ya en yakın havalimanları, Pisa ve Bologna Havalimanlarıdır. 

Denizaşırı ülkelerden gelen yolcular, şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktaki Pisa veya 140 km uzaklıkdaki Livorno limanına demir atabilirler.

Karayolu ile Kuzeyden gelenler Bologna üzerinden (A1) otobanını, Güneyden gelenler ise Roma üzerinden (A1) otobanını tercih edebilirler.

Super hızlı ''Eurostar'' veya birçok şehri birbirine bağlayan ''İntercity'' vasıtası ile Avrupa şehirlerine giden veya oralardan gelen mükemmel bir tren ağı bulunmaktadır. Floransa'nın en önemli tren istasyonu şehir merkezinde bulunan Santa Maria Novella'dır.

Floransa da Konaklama:

italya’nın tarihi şehirlerinden biri olan Floransa, tüm güzelliği, tarihi yapıları, kiliseleri ve sarayları eşsiz bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Tüm turistik şehirlerde olduğu gibi floransada özellikle merkezi noktalarda pahalı olmaktadır. Fakat uygun konaklama tesislerine bulmak da zor değil..Öncelikle floransada nerde kalmak istiyorsunuz şehir merkezi mi yoksa biraz şehir dışımı 5-10 km uzaklıkta gibi düşünebilirsiniz.Kural şöyle der şehir merlkezi biraz pahalı vasıyata ihtiyaç yok.Şehir dışı ucuz Vasıtaya ihtiyaç var kararı siz verin.

FLORANSADA GEZİLECEK YERLER

Floransa Hakkında bilgi:

iFloransa, İtalya'da bir şehirdir. Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığına da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupanın önemli ticaret merkezlerinden biridir. 

Bunun yanısıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.(Genel Bilgi)

Santa Maria del Fiore Katedrali

İtalya'da Floransakentinde 1296-1436 arasında inşa edilmiş olan katedral. İlk mimarı Arnolfo di Cambio'dur. Genel olarak geç gotik üslup özelliklerine göre tasarlanmış olan yapı, renkli mermer cephe kaplamalarıyla romanesk üslubu da çağrıştırır. Buna karşılık iç mekanında neredeyse Rönesans'ı akla getiren bir yalınlık ve açık seçiklik izlenir. Yapının planı Latin haçı biçimindedir, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunur. Haçın iki yan koluyla apsis yönündeki üçüncü kolu çok kısadır. Kolların her biri, bir yarım daire oluşturacak biçimde yan yana dizilmiş beşer şapelle son bulur. Ana kütleden bağımsız olan çan kulesi (campanile) Giotto'nun tasarımıyla 1331-1355 arasında inşa edilmiştir. 1367'den sonra yapımını bir süre Francesco Talenti'nin denetlediği katderali bitiren ve dev kubbesini inşa ederek bugünkü görünümüne kavuşturan Filippo Brunelleschi olmuştur. Onun 1420-1436 arasında gerçekleştirdiği kubbe, Rönesans'ın ilk önemli mimarlık ürünlerinden biri sayılır. 42 m'lik bir açıklığı örten bu kubbe strüktür bakımından sekiz dilimli bir manastır tonozu sayılabilir. Tepesindeki aydınlık feneriyle bu kubbe yalnız Floransa'nın siluetini belirleyen en önemli öğelerinden biri değil, bütün Rönesans kentlerinin ayrılmaz parçası olan benzer kubbelerin de ilk örneğidir.

Uffizi

Uffizi Galerisi (Galleria della Uffizi) İtalya’nın Roma’dan sonraki en önemli sanat şehri olan ve aynı zamanda Toskana Bölgesi’nin en büyük kenti olan Floransa’nın en önemli sanat müzesidir. Yıllık 2 milyon ziyaretçisi ile İtalya’nın en çok ziyaret edilen 2., dünyanın ise 25. müzesidir. Uffizi Kompleksi 1560 yılında Toskanalı mimar Giorgio Vasari tarafından Floransa Dükü 1. Cosimo di Medici adına mahkeme / yargı ofisleri ve arşiv binası olarak tasarlanmıştır. Bu sebeple müze bugün ofis anlamına gelen “uffizi” adını taşır. Binanın dorik tarzlı bir kapı ile Arno Nehri’ne açılan uzun bir avlusu vardır. Solu Medici ailesinden gelen Dük 1. Francesco ailenin topladığı resimlerin en değerlilerinin binanın bir odasında sergilemeye başlamıştır. Bu sergi, Grand Tour olarak bilinen, Avrupalı zenginlerin 1660’lardan itibaren çıktığı gezi turlarında önemli bir durak noktasını oluşturmuştur. Yıllar içinde eklenen sanat eserleri ile koleksiyon gittikçe zenginleşmiştir. Uzun bir aradan sonra döneminin son Medici ailesi üyesi olan Anna Maria Luisa, 1765’te o ana dek toplanan muhteşem resim ve heykel koleksiyonunu halka açtı. 2006’da 6000 m2 olan sergi alanı 13.000 m2’ye çıkarılarak, başka müzelere verilmiş olan ve depolarda duran pek çok eser de sergiye alındı.
Floransa’nın en önemli müzesi olan Uffizi Galeri’de özellikle yaz aylarında 5 saate kadar uzayan bilet kuyrukları olabilmektedir

uffizi.jpg

Ponte Vecchio köprüsü

 Toscana vilayetinin merkezi olan Floransa şehrinde... Üzeri evlerle ve dükkânlarla kaplı olan ilginç bir köprü... Ponte Vecchio... Bu köprü, Rönesans'ın beşiği Floransa'nın içerisinden akan "Arno" nehri üzerindedir... Ponte Vecchio (Eski köprü) şehrin en görülmeye değer yerlerinden biridir.

ponte-vecchio-from-uffizi.jpg

Vecchio Sarayı

 Floransa'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi Piazza della Signoria, diğeri ise yine bu meydandaki Vecchio Sarayı. Bugün belediye sarayı ve müze olarak kullanılan Vecchio Sarayı, Medicilerin Palazzo Pitti'ye taşınması ile adına kavuşmuş.

Giotto'nun Çan Kulesi

 Giotto'nun Çan Kulesi, İtalya'nın Floransa kentinde Duomo Meydanı'nda Floransa Katedrali'ni tamamlayan kompleksin bir parçası olup serbet bir şekilde durmakta olan bir çan kulesidir.

Signoria Meydanı

 Giotto'nun Çan Kulesi, İtalya'nın Floransa kentinde Duomo Meydanı'nda Floransa Katedrali'ni tamamlayan kompleksin bir parçası olup serbet bir şekilde durmakta olan bir çan kulesidir.

Pitti Sarayı

 Pitti Sarayı, İtalya, Floransa' daki koskocaman başlıca bir Rönesans saray' ı dır. Arno Nehri' nin güney tarafında konumlanmakta olup, Eski Köprü' ye kısa bir mesafe uzaklıktadır. 1458 yılından tarihlenen şimdiki saray'ın çekirdeğini teşkil etmekte

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:113

Yangın:115

 PARA BİRİMİ:

İtalya para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Floransa  ile  arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır Floransa  Türkiyeden 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İtalyancadır.

Vize

İtalya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page