top of page

Fransız  Mutfağı

 

Fransız mutfağı, uluslararası bir mutfaktır. Yemek pişirmenin yanı sıra sunum ve estetiği de ön planda tutan bu mutfak “Somut Olmayan Kültürel Miras” başlığı altında, UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Fransız mutfağı sofra kültürleri gereği önden alınan bir aperatif ile başlayıp, ardından çorba ya da salata başlangıçlarından sonra et veya balık ile yapılmış ana yemekle devam etmektedir. Fransızlar pek ara öğün sevmezler yemek kültürleri 3 ana öğünden oluşmaktadır. Bunun dışında yemekler bölgelere göre değişiklik göstermektedir bu mutfakta

Şarap, peynir ve tereyağı Fransız mutfağının en önemli ögeleri arasındadır.

Fransız mutfağında tereyağı vazgeçilmezler arasındadır. Bölgelere göre domuz yağı, kuyrukyağı veya kaz yağı da kullanılmaktadır. Margarin, çiçek yağı veya yer fıstığı yağı ise nadiren kullanılmaktadır.Peynir mutfağın vazgeçilmezleri arasındadır. Fransız peynirin çeşitleri günümüzde 1000’i aştığı söylenmektedir. Tanınmış Fransız peynirleri arasında Brie, Camembert ve Rokfor gibi çeşitler bulunur.Yemek yaparken çok fazla baharat kullanılmaz bu mutfakta. Yemeğe lezzet vermek için baharattan çok soslar tercih edilir. Fransız Mutfağının bariz bir tadı yoktur. Ne çok tuzlu ne çok acıdır. Fakat bir tablo gibidir yemekler. En dikkat edilecek husus bu mutfakta sunumdur(Genel Bilgi)

Paris de ne yenir?

 

Fransız mutfağından paris de ne yenir e bakacak olursak.

Peynir

 

Keçi, koyun farklı sütlerden yapılmış peynir çeşitleri Fransız mutfağının vazgeçilmezidir.Önceden 350-400 civarında olan Fransız peynir çeşitleri günümüzde 1.000'i aşmıştır. Tanınmış Fransız peynirleri arasında Brie, Camembert ve Rokfor gibi çeşitler bulunur.

Kruvasan(Croissant)

Türkçe "ay çöreği" anlamına gelen Fransız mutfağına ait özel bir açma türüdür. Fransa kökenli, hilal şeklinde olan bir yiyecektir. Dışı hamur, içi ise çikolata kaplı veya sade olabilir. Kat kattır. Sadece tereyağıyla yapıldığı için açma ile tek farkı bu denilebilir. Servis edilişi genellikle kahveyle olur.

Krep

Paris caddelerinde dolaşırken karşınıza çokca krep satan kküçük imbisler göreceksiniz.krebi bir çok farklı tatda tüketebilirisiniz.Vanilyalı,çikolatalı,muzlu,karamelli vs.

Salyangoz

Türk kültürüne çok ters gelen bir yemek olmakla beraber fransanın önde gelen yemeklerinden biridir.

Kurbağa Bacağı

Fransız mutfağının popüler yemeklerinden biridir.Kurbağa bacağının tadı tavuk etine benzemektedir.

Soğan Çorbası

Fransızların çorbası bizm damak tadımıza yakın bir secenek olrak gözükmekte.İçinde karamelize soğan,sığır eti ve eritilmiş peynir konularak yapılmaktadır.

Ördek Konfit(Confit de Canard)

Paris te çokca tüketilen bir yemek türüdür.Restaurantlarda sipariş vermeden önce damuz eti olup olmadığını sormayı unutmayın.Ördek eti slow cooker(yavaşpisirme tekniği ile)tuzda marine edilerek hazırlanan bir yemek türüdür.

Beef Bourguignon

Boeuf bourguignon veya Sığır Burginyon Fransa'nın Burgonya bölgesine ait şarap ile pişirilmiş et yemeğidir. Farklı tariflerde mantar, soğan, havuç, patates veya domuz kıyması eklenmesi önerilebilir

Nisuaz (Niçoise) Salatası 

Türkiye’de ton balığıyla yapılan bu salatayı Fransa’da ançüez de ilave edilerrek servis edildiğini görürseniz şaşırmayın. Eğer sizde ançüez seviyorsanız ançüez ekleyebilirsiniz.

Ratatouille

Özünde sebze yemeği olan ratauella vejeteryan olanlar için ideal bşr yemektir.Ana yemek olarak tüketildiği gibi yardımcı yemek olarak da yenebilir.

Cassoulet

Cassoulet, genelde bize yabancı tatlar içeren Fransız mutfağının belki de bizlerin damak tadına en uygun yemeği denebilir

Çikolatalı Sufle

Temel malzemelerinin yanı sıra peynir, patates, sebze ve deniz ürünleri de katılarak yapılan tuzlu sufleler giriş ya da ana yemek olarak sunulur. Limon, kahve,çikolata, meyve ve badem gibi yiyeceklerle yapılanlar ise tatlı olarak yenir.  Sufle Fransız mutfağının en önemli yemeklerinden biridir 

Profiterol

Profiterol, top şeklindeki hamurun içine doldurulmuş özel krema ve üstü eritilmiş çikolata kaplı bir tatlıdır. Profiterolün nereden geldiği bilinmemektedir. Nitekim Sahrap Soysal profiterolün bir Fransız tatlısı olduğunu belirtmiştir

Profiterole.jpg

Peach Melba

Peşmelba şeftali ile yapılan klasik bir Fransız meyve tatlısıdır.1800'lü yılların sonunda Londra'da Savoy otelinin ünlü Fransız baş aşçısı Auguste Escoffier dondurmayı çok seven ancak ses tellerine zararlı verebileceği endişesiyle yiyemeyen meşhur soprano Nellie Melba için dondurmanın soğukluğunu krema, şeftali, frambuaz sos ile yumuşatarak muhteşem bir tatlı hazırlamış ve buna sanatçının adını vermiş, çok popüler olacak bu kupu Peche Melba olarak isimlendirmiştir. 

Ekler(éclair)

Ekler, yumuşak hamurlu bir tatlıdır. Genel olarak içinde vanilyalı krema vardır ve üstü çikolata kaplıdır. Bazen kahve, rom aromalı muhallebi, meyveli dolgular veya kestane püresi ile de doldurulur.

Madeleine

Paris te her köşebaşında bulabileceğiniz bizim kek ne ise fransızlar içinde aynısıdır.

Crème Brûlée

 Yumurta sarısı. toz şekerü, tereyağı,krema, süt
vanilya ile yapılan geleneksel fransız tatlısıdır.

Fransız Şarapları

Fransız şarabları, Fransa çapında yılda 50 ila 60 milyon hektolitre veya 7-8 milyar şişe miktarında üretilmektedir. Fransa dünyanın en büyük şarap üreticilerinden biridir.Fransa şarapları, M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Fransa'nın birçok bölgesi, şarap üretim tarihlerini Roma dönemlerine tarihlemektedir. Fransa'da 10 civarında belli başlı şarap üretim bölgesi vardır. Bunlar arasında Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy bulunur.

Eğer yolunuz paristen geciyorsa mutlaka fransız şaraplarını eyfel kulesine kadeh kaldırarak denemelisiniz.

bottom of page