top of page

HANNOVER GEZİ NOTLARI

Hannover  şehir içi Ulaşim

Hannover Yıl içerisinde fuarlara ve bir çok etkinliğe evsahipliği yaptığı için gelen misafirlere yardımcı olmak amacı ile tüm yönlendirmeler çok kolay ve anlaşılır yapılmıştır.Ulaşım çok gelişmiştir .Tren tramway,taksi,ve bisiklet kullanılan araçlardır.Şehir içinde günlük haftalık ve aylık olarak alabileceğiniz hannover card ile daha ekonomik yolculuklar yapabilir bazı müze girişlerindede kullanabilirsiniz.

Hannover e nasıl gidilir?

Atatürk havalimanı ve sabiha gökçenden direk uçuşlarla ile 3 saatlık bir uçuşla ulaşabilirsiniz.Langenhagen havalimanından şehir merkezine 35 nolu tren ile 20 dakikada Kröpcke Tren istasyonuna gelebilirsiniz.

Hannover de Konaklama

Hannover Dünyanın fuar merkezi sayılır yıl genelinde bir çok fuara ve etkinliğe ev sahipliği yaptığı için konaklama yapmak için her türlü alternatif bulunmaktadır.Her bütçeye uygun şehir merkezinde ve şehir merkezinin dışında bir çok tesis e internet üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Hannoverde  ne yenir ne içilir?

Alman mutfağı denince aklınıza ilk ne geliyor? Bira Patates Enfes tatlılar.. Kökeni Doğu Almanya (eski Alman Demokratik Cumhuriyeti) mutfağına dayanan bu mutfak, Batı Almanya (Almanya Federal Cumhuriyeti) mutfağının da katkısıyla büyümüştür. Doğu Alman mutfağı genel olarak Doğu Avrupa ülkelerinden (Rus, Macar gibi) etkilenmiştir. Bu ülkelere giden Doğu Almanlar ve bu ülkelerden Almanya’ya gelen göçmenler aracılığıyla yemek ve kültür alışverişi tarih boyunca sürekli olarak gelişmiştir.

Birkaç örnekle vermek gerekirse

Kaz eti:

Kaz hayvanları hannoverde çok popülerdir.Yöresel hannover yemeği yemek isterseniz bir çok restaurant ın mönüsünde kaz eti yiyebilirsiniz.

Schlachteplatte

Yöresel hannover karışık ızgara tabağıdır.İÇerisinde dana ,domuz,ve kanatlı hayvanlar bulunmaktadır.

 Welfenspeise

Bir çeşit süt tatlısıdır.Hannoverde bayağı isim yapmıştır hemen hemen her restaurant da bulabilirsiniz.

Beyaz Şarap

Hannoverde Bira tüketim oranı ile beyaz şarap tüketimi hemen hemen aynı dır.Hannoverliler deli gibi bira içmezler yanına beyaz şarabıda eklemişler.Şarapları uluslar arası yarışmalarda ödül almıştır.

HANNOVER DE GEZİLECEK YERLER

honnever.jpg

Herrenhausen Gardens

Herrenhausen Bahçeleri, Avrupa'daki en önemli tarihi bahçeler arasına giren bahçe sanatı ve kültürünün uluslararası çapta tanınmış bir örneğidir.

Hannover hakkında küçük bilgi:

Hannover, Almanya'nın Aşağı-Saksonya (Niedersachsen) eyaletinin başkentidir. Nüfusu 515.000'in üstündedir. Oldukça geniş yeşil alanlara ve parklara sahip olan kent, aynı zamanda Almanya'nın en büyük fuar kentidir. Dünyaca ünlü Expo fuarı 2000 yılında burada yapılmıştır. Ayrıca her yıl düzenlenen Cebit Bilişim Fuarı ile de kent turist çekmektedir. 

Hannover 2.Dünya Savaşından çok zarar görmüş olan bir kent olduğu için tarihi yerleri az,eski şehri (Altstadt) ise küçüktür.Ünlü filozof ve matematikçi Gottfried Wilhelm Leibniz bu kente hayatının bir dönemini geçirmiş ve burada ölmüştür.

 

 

 

 

​​

Sprengel Museum

Geniş koleksiyonu ve çeşitli sergi programlarıyla Sprengel Müzesi Hannover, 20. ve 21. yüzyıl sanatlarının en önemli müzelerinden biri.Modern resim sanat müzesidir.

Hanover Zoo:Hayvanat Bahçesi

1865 yılında açılan hayvanat bahçesi günümüze kadar bir çok evrim geçirdi en son 1996 yılında hannover belediyesi tarafından farklı bir konsept yapılarrak daha çok müşteri çekmeyi başarmıştır.

Tema dünyaları oluşturularak Gorilla Dağı, Jungle Sarayı, Meyer'in Çiftliği, Sambesi, Mullewapp, Outback ve Yukon Körfezi gibi yerler oluşturularak ün yapmış bugüne kadar gördüklerinizden farklı bir hayvanat bahçesi diyebilrim.

Maschsee gölü ve Belediye Binası

Maschsee Gölü, Hannover sakinlerine şehrin kalbinde yer alan ve hem gölü hem de çevresindeki bölgeyi kapsayan bir dinlenme alanı sunar. Yat, kano ve deniz bisikleti için elverişli olan alan, aynı zamanda koşucular, patenciler, gezginler için de idealdir.

Bunun hemen karşısında, adeta bir cennet olan Maschpark’ın içinde gezinerek görkemli Yeni Belediye Sarayı’na ulaşabilirsiniz

Hannover Old City:

İkinci Dünya Savaşı'nda  Hannover'in orta kesiminde dar koridorlarla ve yarı ahşap binalarla dolu büyük bir eski şehir vardı burası yoksul insanların yaşadığı bölgeidi.İkinci dünya savaşında bomlanan bu tarihi yer çokaz bir kısmı kalarak günümüze kadar gelmiştir.

Hannoverde gezilecek diğer yerler listesi:

  1. Lower Saxony State Museum

  2. Museum August Kestner

  3. Wilhelm Busch Museum

  4. Historisches Museum

  5. Fürstenhaus Herrenhausen Museum

  6. SEA LIFE Hannover

Hannoverde kültürel etkinlik:

Hannover, kültür sanat etkinlikleri bakımından da zengin. Görkemli opera binasından seçtiğiniz tiyatro, bale, klasik müzik dinletisi ya da operaya bilet alabilirsiniz. Dünyaca ünlü GOP Varyete Tiyatrosu, sahne sanatları için bir başka cazip merkez. Buradaki Base adlı gösteri özellikle Almanca bilmeyenler için ideal. Çünkü şovda hemen hemen hiç diyalog yok. Bol bol müzik, dans, akrobasi, komedi var. Bu yüzden yetişkinlerin yanı sıra çocukların da sıkılmadan izleyebileceği bir gösteri. GOP’taki salonun bir özelliliği de rezervasyon yaptırıp yerini önceden belirlediğiniz bir masada oturmanız ve şov başlamadan önce ya da ara verildiğinde yemek ya da içecek siparişi verebilmeniz. İçeceğinizi yudumlarken bir yandan da şovu izleyebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:110

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

Almanya para birimi Euro dur.€

SAAT:

Türkiye ile Almanya   arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Almanya Türkiye'den 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili Almanca dir.

Vize

Almanya Bordo Pasaport sahiplerine Schengen vizesi istemektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri de vize den 90 gün süre le muaftır.

bottom of page