top of page

İŞKODRA  GEZİ NOTLARI

İşkodra şehir içi Ulaşim

İşkodra  şehir içi ulaşım Tamamen Otobüslerle yapılmaktadır.Zaten küçük bir şehir olduğu için Çok da zorluk çekmeyeceksiniz.

İşkodraya   nasıl gidilir?

 İşkodraya gitmek için İstanbuldan ya priştineye yada tiran uçup  g Oradan otobüslerle işkodraya gecebilirsiniz.Bir kaçtane otobüs firması var buralarda yaklaşık 10-15 € aralığındaki biletlerden alıp işkodraya ulaşabilirisiniz.Yada Özel araba kiralayıp gitme sansınızda bulunmakta.

İşkodrada  Konaklama

İşkodra bir çok hotel hostel ve otele bulunmakta sececeğiniz otel merkez Sheshi Demokracia meydanına yakın olursa gezeceğinz yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

İşkodra   Hakkında Bilgi

Şkodra, 4. yüzyılda kurulan ülkenin en eski şehirlerinden biridir. Scodra adıyla bilinen İliryalıların Labeat kabilesinin merkezi olmuştur..

Shkodra tarih boyunca birkaç kez işgal edilmiştir: İlk önce Romalılar (168 B.C.), ardından Sırplar (1040), Venedikliler (1396) ve son olarak da Osmanlılar (1479).
Şehir, 14. yüzyıl boyunca Balshaj’ın feodal prensibi olarak Arnavutluk kontrolüne geri dönmüş ve 1757’den 1831’e kadar Bushatllinj Pashallëk belediye merkezi olarak hizmet etmiştir. Burada doğmuş çok sayıda sanatçı, müzisyen, ressam, fotoğrafçı, şair ve yazar. Shkodra’nın başlıca turistik cazibe merkezi Rozafa Kalesi'dir

İŞKODRA GEZİLECEK YERLER

rozafa kalesi.jpg
Rozafa Kalesi
çelebi.jpg
Evliya Çelebi Caddesi
shkoder-cathedral.jpg
St. Stephen's Cathedral
demokrasi.jpg
Sheshi Demokracia
93-Mes-Bridge-Shkoder-Albania.jpg
Mes Köprüsü
zoo villa.jpg
King Zog's Villa
Pedonalja.jpg
Pedonalja
Kurşunlu Camii, İşkodra, Arnavutluk - 2.
İşkodra Kurşunlu Camii
marubi.jpeg
Marubi" National Museum
göl.jpg
İşkodra Gölü
Ebu-Beker-Mosque-.jpg
Ebubekir  Cami
gece.jpg
İşkodra Gece hayatı
Rozafa kalesi

Rozafa Kalesi

Eski İlirya duvarlarından ve Balshaj'ın ortaçağ kalıntılarından Bushatllinj Kulelerine kadar, Rozafa Kalesi, sonsuz kalenin güzelliğinin anıtsal bir kanıtıdır.

Antik dönemde inşa edilmiş, Roma ve Osmanlı imparatorluklarına dayanan ve günümüze kadar bozulmadan kalan Rozafa Kalesi, Arnavutluk’un büyüleyici tarihi konusundaki gelgitin çarpıcı değişimlerine tanık olmuştur. Söylemeye gerek yok, bu arkeolojik alanın tarihi öyküler açısından inanılmaz derecede zengin olduğunu söylemeye gerek yok.

İşkodra Kurşunlu Camii

İşkodra Kurşunlu Cami

Kurşunlu Camii veya Buşatlı Mehmet Paşa Camii, Arnavutluk Cumhuriyeti'nin İşkodra kentinde bulunmakta olan tarihi bir Osmanlı camii. Camii, İşkodra kentinde Osmanlı'dan kalan tek camiidir. Şehirdeki diğer 34 camiiler Enver Hoca'nın komünist ve ateist rejimi tarafından yıkılmıştır.

Evliya çelebi caddesi

Evliya çelebi caddesi

Eyliya çelebi caddesi çok bilindik bir yer değildir.Bende İşkodra ile ilgili bilgi toplarken Gördünm ve İşkodraya geldiğimde Görmek istedim.Bizden birilerinin ismi gecince insan duygulanıyor.Pek de espisi olmasada bu caddenin  içinde bir türk  olması yetiyor.

Marubi" National Museum

Casanova + Hernandez mimarları tarafından geliştirilen Marubi Müzesi için seçilen tasarım, geçmiş ve bugün arasında gelenek ve modernite arasında zengin bir diyalogu teşvik etmeyi amaçlamaktadır.. Geleneğin mirası, ünlü Arnavut ressam, heykeltıraş, fotoğrafçı ve Shkodër, Kolé Idromeno'da doğmuş tarihi binanın, mekansal ve yapısal niteliklerini hiçbir hacim dönüşümü veya yeni iç bölümlendirme olmadan koruyarak restore edilmesiyle vurgulanır. 

Marubi" National Museum
St. Stephen's Cathedral

St. Stephen's Cathedral

Shkodër Katedrali, kuzeybatı Arnavutluk'un Shkodër şehrinde bir katedraldir. Roma Katolik Katedrali, Aziz Stephen'a adanmıştır. Scutari Kuşatması sırasında katedral Karadağ ordusu tarafından özellikle güney doğu tarafında hasar görmüş ve çan kulesinde yangına neden olmuştur

İşkodra Gölü

İşkodra Gölü

Zengin bitki ve hayvan türleri ve nefes kesici manzaraları ile efsanevi Shkodra Gölü, Arnavut doğası ile temasa geçmek için ideal bir yerdir. Ayrıca sıcak yaz aylarında mükemmel bir alternatif plaj  noktasıdır.

Arnavutluk'un kuzeybatısındaki Balkan Yarımadası'nın en büyüğü olan ve ülkenin bu kısmının birçok doğal harikasından biri olan  Shkodra Gölüdür. 368 km2'lik geniş bir yüzölçümüne sahip olan göl, ülkenin 149 km2'sinin Arnavutluk'ta uzanmasıyla ülkenin ve Karadağ sınırının ötesine uzanıyor. Göl, zarif  suyun etkisini yansıtan, sakinleştirici ve canlandırıcı bir bölge olan tarihi ve sanatsal şehir Shkodra'yı güzelce çevrelemesi ile ünlüdür.

Sheshi Demokracia

Sheshi Demokracia

Şehrin buluşma noktasıdır.Yolunuzu kaybederseniz ilk gördüğünüz kiye bu caddeyi sorun size hemen hangi yöne gideceğinizi söyler.Büyük törenler kutlamalar bu demokras caddesinde yapılır.

Ebubekir Camii

Ebubekir Cami

Büyük Camii olarak yerliler için daha yaygın olarak bilinen, kentin bu etkileyici merkezi aslında 18. yüzyıldan kalma, ancak 1995 yılında Suudi Arabistan'dan yapılan bağışlarla tamamen  yenilenmiştir. Ziyaretçiler güzel iç mekanları görmek atmosferin tadını çıkarmak için dışarıya namaz vakti girebilirler.

Mes köprüsü

Mesi Köprüsü

  Mesk köyündeki bir köprüdür ,  yaklaşık 5 km (3.1 mil) Shkodër'in kuzeydoğusundaki   Kuzeydoğusundaki Arnavutluk Postribë kültürünün bir anıtı olup,dünyanın dört bir yanından pek çok ziyaretçinin olduğu bir turistik cazibe merkezi haline getirmektedir. Yabancılar için köprünün mimarisi yuvarlak kaygan taşlar ve taş plakalarla ilgi çekicidir. Çevredeki panorama, köprüye daha da güzel bir manzara sunar

King Zog's Villa

 King Zog's Villa

Monarşi döneminde, Arnavut Kraliyet ailesi tarafından yazlık saray olarak kullanılmış ve hala Şehirdeki Monarşinin bir sembolü olarak kalmaya devam etmektedir.Villa, deniz seviyesinden 98 m yükseklikte bulunan Durré tepesinde yer almaktadır. Deniz villanın üç tarafından görülebilir. Kartal biçiminde uzatılmış ve 1926 yılında inşa edilmiştir

Pedonalja

 Pedonalja

İşkodra daki ünlü bir caddenibn ismidir.Burada restaurantlar cafeler alışveriş merkezleri ve Hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.Vakit geçirmek için ideal bir yer dir.

İşkodra Gece Hayatı

İşkodra Gece Hayatı

İşkodra da gece hayatı çok renkli olmamakla beraber ehir ölçeğine göre eğlenilecek mekankar vardır.İçki fiyatları avrupa ehirlerine göre daha ucusdur.Damsız girilmeyen mekenlar mevcuttur.

Faydalı Bilgiler
Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:17

Polis:19

Yangın:18

 PARA BİRİMİ:Lek

SAAT:Arnavutluk Türkiyeden 1 Saat ileridedir.

RESMİ DİL:, Arnavutça

Vize

Arnavutluk Devleti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili vatandaşları 180 gün içerisinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 günü aşmayan seyahatleri için Arnavutluk Konsolosluğu’na vize için başvuru yapmak mecburiyetinde değildir

bottom of page