top of page

KÖLN GEZİ NOTLARI

Köln  şehir içi Ulaşim

Köln Şehir içi ulaşım diğer almanya şehirlerinde olduğu gibi son derece gelişmiştir.Metro, tramvay ve otobüsler ile her daim her noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz.Ulaşım için ister günlük isterseniz haftalık bilet alarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Köln e nasıl gidilir?

Atatürk havalimanı ve sabiha gökçenden direk uçuşlarla ile 3 saatlık bir uçuşla ulaşabilirsiniz.Köln Bonn Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası havalimanıdır. S-13 numaralı banliyö  treni rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Köln de Konaklama

Köln ucuz oteller için oldukça yaygın bir ağ oluşumuna neden olmuştur. Zira genel itibari ile sanayi ve bilim kuruluşlarında çalışan Köln halkı otelleri tercih etmemesi nedeni ile öğrenciler üzerinde Köln otel fiyatları öne çıkan belirleyici unsur olarak bilinmektedir. Kısaca Köln şehrinde otel fiyatları öğrenci yoğunluğuna göre belirlenmektedir ve dönem dönem artan fiyatlar okulların kapalı olduğu dönemde olağan üstü değer kaybetmektedir demek yanlış olmayacaktır. Liberal yapısı ile son derece barışçı bir şehir olan köln önemli tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönü ile bakıldığında tarih turizmi için hizmet veren oteller genellikle ortak hizmetleri içlerinde bulundurmaktadırlar.  

almanya.jpg

Himmel un Aad

Alman mutfağının en önemli sebzesi patatestir. Soğan, elma ve patates püresinden özel bir sosla yapılan sosistir. Cennet ve cehennem anlamına gelmektedir. Bu yöreye özgü bir lezzettir.

Köln de  ne yenir ne içilir?

Alman mutfağı denince aklınıza ilk ne geliyor? Bira Patates Enfes tatlılar.. Kökeni Doğu Almanya (eski Alman Demokratik Cumhuriyeti) mutfağına dayanan bu mutfak, Batı Almanya (Almanya Federal Cumhuriyeti) mutfağının da katkısıyla büyümüştür. Doğu Alman mutfağı genel olarak Doğu Avrupa ülkelerinden (Rus, Macar gibi) etkilenmiştir. Bu ülkelere giden Doğu Almanlar ve bu ülkelerden Almanya’ya gelen göçmenler aracılığıyla yemek ve kültür alışverişi tarih boyunca sürekli olarak gelişmiştir.

Birkaç örnekle vermek gerekirse

Flönz

Sosis Alman mutfağının en önemli yiyeceklerinden biridir. Köln yöresine özgü bir sosis çeşidi olan Flönz’ü deneyebilirsiniz.

  Rheinischer Soorbrode

Aslında orjinalinde at etinden yapılan ancak günümüzde sığır etinden yapılması tercih edilen bir tür geleneksel Köln yemeğidir. Et birkaç gün boyunca sirke ve baharatla birlikte marine edilip pişirilir

Kölsch:

Kölsch, Almanya'nın Köln kentinde üretilen açık renkli ve mayhoş bir tat karakterine sahip bira çeşitidir. Diğer ale biralarda olduğu gibi üst fermantasyon yoluyla elde edilir. Lager tipi biralara göre daha yüksek sıcaklıklarda fermante edil

KÖLNDE GEZİLECEK YERLER

Köln Katedrali

Köln Katedrali, Almanya'nın Köln kentinde bulunan tarihi katedral. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir. 1248 yılında yapımına başlanan katedralin yapımı 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete açılmıştır

Köln hakkında küçük bilgi:

Hlmanya'nın 4. büyük şehridir (1.125.0000
Baska bir ülkede doğmuş ama burada yaşayanların sayısı oldukça fazladir.
Köln'de yasayan en çok yabancı nüfus Türklerdir, onları İtalyanlar takip etmektedir.
Köln nüfusunun % 41,6´sı Katolik, % 17,5´i Protestan, % 10´u Müslümandır.
Sokaklarının çoğunun dar avrupaulkeleri.com olması yüzünden tek yön sokakların sayısı fazladır. Kent merkezinde otomobille ulaşım zordur.
Kentte 1 Milyonun üzerinde bisiklet bulunuyor.

 

 

 

 

​​

Imhoff-Schokoladenmuseum

Kakao çekirdeğinden başlayarak çikolatanın her tür çeşidine kadar, tarihçesinden yararlarına kadar her türlü bilgiyi alabileceğiniz, bunları interaktif bir şekilde anlatan ve geçmişten günümüze kadar kullanılmış/kullanılan tüm makine ve ekipmanların sergilendiği, hatta canlı bir şekilde nasıl üretildiğini izleyebildiğiniz, Ren nehri üzerine inşa edilmiş müthiş bir müze. Köln’e yolunuz düşerse gezilmesi gereken noktalardan biri. İçerisinde ayrıca tropikal bir mini botanik bahçesi va

Köln Zoo:Hayvanat Bahçesi

Gerçekten büyük ve kapsamlı bir hayvanat bahçesi. Ayrıca bir de akvaryum var.Çok da güzel bir çocuk Park'ı var. Çocuklu bir aile rahatlıkla bir tam günü burada geçirebilir.  

zoo.jpg

Köln de gezilecek diğer yerler listesi:

  1. Museum Ludwig

  2. Romano-Germanic Museum

  3. Wallraf-Richartz Museum

  4. Fragrance Museum

  5. Kolumba Müzesi

  6. Museum für Angewandte Kunst

Vize

Almanya Bordo Pasaport sahiplerine Schengen vizesi istemektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri de vize den 90 gün süre le muaftır.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:110

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:

Almanya para birimi Euro dur.€

SAAT:

Türkiye ile Almanya   arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Almanya Türkiye'den 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili Almanca dir.

Köln de kültürel etkinlik:

Bir milyona yakın nüfusuyla Almanya’nın dördüncü büyük şehri olan Köln, ülkenin önemli sanat, kültür, ticaret ve eğlence merkezlerinden biri. Ren nehri üzerinde yer alan kent, birçok tarihi yapının yanı sıra sanata dair zengin bir çeşitlilik sunuyor. Yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen sergi, opera, konser ve tiyatro etkinlikleriyle gezginlerin ilgi odağı oluyor.

Değerli kiliseleri, müzeleri, parkları, eğlence mekanları ve renkli alışveriş duraklarıyla ziyaretçilerini büyüleyen, Almanya’nın önemli şehirlerinden biri olan Köln’de yapılacak pek çok aktivite var

bottom of page