top of page

Konya

Coğrafi Konum ve Ulaşım.

Konya ili Anadolu Yarımadası'nın ortasında bulunan İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, şehrin kendi adıyla anılan Konya bölümünde yer almaktadır. Yüzölçümü 41.001 km2'dir. Bu alanı ile Türkiye'nin en büyük yüzölçümüne sahip olan ilidir. Ortalama yükseltisi 1.016 m'dir. İdari yönden, kuzeyden Ankara, batıdan Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, güneyden, İçel, Karaman, Antalya, doğudan, Niğde, Aksaray illeri ile çevrilidir.Konya Türkiyenin ulaşımı en kolay şehirlerinden birisidir.havayolu,Demiryolu,Karyolu ile ulaşmanın mümkündür.

Şehir içi Ulaşım

Türkiyesinin 7 büyük şehri olan konyada şehir içi ulaşımı en gelişmiş şehirlerden birisidir.Oldukça geniş tramway hattı bunun yanında bir okadar da otobüsler vardır.ATUS Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi ile de kentin hemen hemen her noktasına ulaşmak mümkündür.

Konya da gezilecek Yerler

mevlana üzesi.jpg
Mevlana Müzesi
kelebek_Bahçesi.jpeg
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
80_binde_devri_alem4_1200.jpg
80 Binde Devr-i Alem Parkı
konya-aziziye-cami-554624073.jpg
Aziziye Cami
izzet.jpg
İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi
konya-etnografya-muzesi.jpg
Konya Etnografya Müzesi
etli ekmek.jpg
Konya da  Ne Yenir?
karatay medresei.jpg
Karatay Medresesi
Alâeddin-Tepesi.jpg
Aleedin Tepesi
Meram-Bağları.jpg
Meram Bağları
arkeoloji.jpg
Konya Arkeoloji Müzesi
aya eleni.jpg
Aya Eleni Kilisesi
otel.jpg
Konya Da nerede Kalınır?
konya-gece-hayati.jpg
Konya  Gece hayatı
Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlâna'nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır. denilen Mevlana'nın türbesi dört fil ayağı üzerine yapılmıştır.

AÇIK

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 09:00

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 09:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

 

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ - FREE

Mevala_müzesi_1.png

Karatay Medresesi

Medrese Karatay İlçesi, Ferhuniye Mahallesi, Adliye Bulvarı'nda Aladdin Tepesi'nin kuzeyinde yer almaktadır. Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 649, H. (1251 M.) yılında yaptırılmıştır. Mimarı bilinmemektedir. Osmanlı Devrinde de kullanılan medrese XIX. yüzyılın sonlarında terk edilmiştir. Medrese Selçuklular Devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere "Kapalı Medrese" tipinde Sille taşından inşa edilmiştir. Tek katlıdır. Giriş doğudan gök ve beyaz mermerden yapılmış kapı ile sağlanmaktadır.

AÇIK

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Açılış Saati: 09:00

15 Nisan / 2 Ekim
Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Açılış Saati: 09:00

3 Ekim / 14 Nisan
Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

 

Tatil Günü:
YOK

Giriş Ücreti: 6 TL

Karatay Medresesi
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Egzotik bitki ve kelebekler ile çocuk programları ve bir böcek müzesinin bulunduğu tropik bahçe.Türkiyenin tek kelebek bahçesi ve böcek müzesi ünvanına sahiptir.Tek kelme ile harika bir yer.

Alaeddin Tepesi

Aleeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi: 1941 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar sonucu tepedeki ilk yerleşimin MÖ 3000'lerde, Erken Tunç Çağında başladığı anlaşılmıs.Bu dönemden sonra sırasıyla Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Günümüzde ise tarihi değerinin yanı sıra bir mesire yeri konumundadır.

80 Binde Devr-i Alem Parkı

80 Binde Devri Alem Parkı bünyesinde üç farklı konsept bulunduruyor. Bu haliyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan parkta 120 minyatür eser ile 50 hareketli ve sesli dinozor bulunuyor. Minyatür eserler arasında Bosna Hersek’te bulunan Mostar Köprüsü’nden İstanbul’un simge eserleri Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi ve Ayasofya Camii’ne, Buhara’da bulunan 10 bin kişilik Kalon Camii’nin minyatürüne kadar 120 adet eserin minyatürleri sergileniyor.

Meram Bağları

Meram, Takkeli dağın güney-doğu eteklerindeki vadiye kurulmuştur. Eski Meram Bağları, şehrin 5-6 km. batısından başlayıp, Dere’ye ulaşan yeşil vadiye kadar uzanır. Tarih boyunca suyu, havası ve bağları seyahatnamelere, dîvânlara konu olmuş, ünü bütün dünyaya yayılmıştır. Bugün çevresi ormanlarla kaplı güzel bir mesire yeridir. Ayrıca çay bahçeleri ve lokantalar bulunmaktadır. Meram’da; Selçuklular Döneminde yapılmış olan Meram Hamamı, Meram Köprüsü, Tavus Baba Türbesi, Hasbey Mescidi ve Dârü’l-Huffâzı ziyaret edilebilir

Meram Bağları
Aziziye Cami

Aziziye Cami

Konya merkezindedir. Kesme Gödene Taşı ile yapılan mabed son Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir. Yerindeki 1671-1676 yılları arasında Şeyh Ahmed eliyle yaptırılan camii yandığı için 1867 Sultan Abdülaziz'in annesi Pertenihal adına yeniden bugünkü Camii yaptırılmış ve bu adla anılmıştır. Türk Baroku üslubunda yapılan caminin altı mermer sütuna oturan üç kubbeli son cemaat yerinin iki ucunda kaideleri şadırvanlı iki minaresi dikkat çeker. Üzeri ferah kubbe ile örtülüdür

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi, 1962 yılında hizmete girmiştir. Neolitik, Erken Bronz, Hitit, Frig, Grek, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler teşhir edilmektedir. Çatalhöyük, Canhasan, Erbaba, Sızma, Karahöyük ve Alâeddin Tepesi'ndeki kazılarda çıkan eserler ile Roma Dönemi lahitlerinin sergilendiği müze, pazartesi haricinde haftanın her günü ziyarete açıktır.

Kaynak: Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün "Medeniyetler Şehri KONYA" isimli broşüründen alınmıştır.

İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi

Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak hizmet veren bir müze ve kütüphanedir. Tarihî Konya Evi Müzesi ve Kütüphanesi ile büyük bir koleksiyona sahiptir. Geniş bir alan içinde 3000 m² teşhir mekânı bulunan müzenin giriş katında Anadolu Medeniyetlerine ait arkeolojik buluntular, sikke, hat eserleri, tabiat tarihi bölümü ve tematik sergiler yer almaktadır. Birinci katında etnoğrafik eserler, halı, kilim ve tespih koleksiyonu sergilenmektedir. Aynı katta başta el yazması eserler olmak üzere 35.000 ciltlik zengin bir kütüphane bulunmaktadır. Müze pazar haricinde haftanın her günü ziyarete açıktır. Kaynak: Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Medeniyetler Şehri Konya" broşüründen alınmıştır.

Aya Eleni Kilisesi

 Sille Aya Elena Kilisesi 

Anadolu uygarlıkları için özel bir anlam taşıyan ve tarihte kültürlerin bir arada yaşadığı ve erken Hıristiyanlık döneminin önemli bir merkezidir. İsa'dan sonra 327 yılında Bizans İmparatoru Constantin'in annesi Helena, Hac için Kudüs'e giderken Konya'ya uğramış, buradaki ilk Hıristiyanlık çağlarına ait oyma mabetleri görmüş, Hıristiyanlara Sille'de bir mabed yaptırmaya karar vermiştir. Aya-Elena Kilisesi asırlar boyu onarımlar görerek günümüze kadar gelmiştir. Kilisenin iç kapısının üstünde Yunan harfleriyle yazılmış Türkçe bir tamir kitabesi kilisenin tarihi hakkında bilgi vermektedir. Bu kitabe 1833 tarihlidir. Aynı kitabenin üzerinde ise kilisenin dördüncü tamiratının Sultan Mecit döneminde gördüğünü belirten üç satırlık bir kitabe daha bulunmaktadır. Kilise düzgün kesme Sille Taşı ile yapılmıştır. Avlusunda kayalara oyulmuş odalar bulunmaktadır. Kilisenin kuzeye açılan kapısından dış nartekse girilir. Burada kadınlar mahfeline çıkan iki yönlü taş merdivenler yer almaktadır. Kilisenin ana kubbesi dört fil ayağı üzerinde olup, kilise üç neflidir. Kilisenin içerisinde ahşaptan, üzeri alçı süslü bir vaaz kürsüsü ile apsisle ana mekânı ayıran ahşap alçılı kafes bir sanat şaheseridir. Kubbe geçişlerinde ve taşıyıcı ayaklarda Hz. İsa, Hz. Meryem ile havarilere ait resimler bulunmaktadır.

Etnoğrafya Müzesi

Konya Etnoğrafya Müzesi

Kadın giysilerinden kadife, saten, atlas gibi kumaşların üzerine sim sırma, kordon tutturma ve değişik kasnak işleme tekniklerinde bindallı, elbise, şalvar-işlik-cepken, yelek ve kaftanlar; kadın süs eşyalarından gümüş ve bafun malzemeden kemer tokaları, askı, bilezik ve küpeler, tepelikler; örme ve kumaş para, saat, mühür keseleri , yün çorap ve eldivenler, kadife, keten, atlas, saten cinsi kumaşlar üzerine kasnak işleme tekniklerinden Türk işi, sim sırma, hesap işi, çin iğnesi, tel kırma, sarma gibi tekniklerde bohça, peşkir, uçkur, yastık ve yatak takımları yer almaktadır.

Konya da nerede Kalınır

Konyada  Nerede Kalınır?

Konyada konaklama için en uygun semt karatay dır.​Şehrin merkezinde yer alması ulaşşımı kolay hale getirmekle birlikte size zaman kazandıracaktır.Eğer konya ya yaz aylarında Şeb-i aruz etkinliklerine katılacaksanız rezervasyonlarınızı önceden yapmanızı öneririm.Her bütçe ye uygun otel hostel yıldızı bol otellerde konaklama imkanına sahip olabilirsiniz.

Konya Gece Hayatı

Konya  Gece hayatı

Konya’nın gece hayatı genellikle canlı müzik ve pub kültürü ile ön plana çıkmaktadır. Şehirde eğlence dendiğinde ise akla ilk zincir otellerin içerisinde yer alan restoran ve barlar gelmektedir. Diğer bir kültür ise kentin gelenekselliğini yansıtan ve sıcak ortamlara ev sahipliği yapan kafeler şeklindedir

 

Konyada Ne yenir?

Konyada Ne Yenir

Konya, Anadolu mutfağının merkezidir. Dünyada bilinen ilk yerleşim, ilk şehirleşme ve ilk hayvan evcilleştirmenin görüldüğü yer Çatalhöyük'den bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Konya, mutfağında da bu tarihî mirası görmekteyiz. Türklerin Anadolu'yu fethettikten sonraki ilk büyük devleti Anadolu Selçuklu Devleti olmuş ve bu devletin başkenti 200 yıl kadar Konya olmuştur. Konya, Osmanlı İmparatorluğu'na ve Evlâd-ı Fatihân'ın gittiği Makedonya, Abhazya, Bosna-Hersek, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelere de idari, askeri, bilim ve mutfak mirasını taşımıştır.

Konya Etli ekmek

Etli ekmek, Konya deyince akla ilk gelen yemeklerden. İncecik hamuru ve çeşitli malzemelerle harmanlanmış kıyması ile kendisine hayran bırakıyor.

Yağ Somunu

Pide fırınında pişmiş hamur ekmeğine konya'da verilen isimdir. Balon denilen sıcak pide fırından çıkınca arasına küflü peynir üzerine de yağ konularak yenilen bir atıştırmalıktır..

Mevlana Böreği

Konya'ya özgü bir lezzet olan Mevlana böreği incecik açılan hamurların istediğiniz harçla hazırlanması ve üçgen şeklinde katlanarak fırında pişirilmesiyle oluşur. Çıtır çıtır oluşuyla bu böreği piştikten sonra hemen yemek isteyeceksiniz. Misafirleriniz için çayın yanında güzel gidebilecek bir tarif olan Mevlana böreğini hemen denemelisiniz.

Bamya Çorbası

Kurutulmuş bamya taneleri ile yapılan nefis bir lezzettir.Çeşitli baharatlar ile tatlandırılarak yapılan bu çorba konya da yenmeden dönülmeyecek bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır..

Fırın Kebabı

Kuzu tandır ya da tandır kebabı, Türk mutfağında yer alan bir et yemeğidir. konya yöresinde Konya  fırın kebabı olarak adlandırılmaktadır. Kuzu eti, soğan, domates, patates ve biber ile hazırlanır..

Sac arası

Konya'nın meşhur sac arası tatlısını yapmak biraz zahmetli İncecik hamurların arasındaki enfes kaymak ve üzerindeki Antep fıstığı, bu tatlıyı yeme sebebiniz..Pişman olumayacak bir lezzet mutlaka deneyin..

bottom of page