top of page

KRAKOW GEZİ NOTLARI

Krakowda   da Ulaşim

Kraków'da şehirde dolaşmanıza ve şehrin sınırlarını aşmanıza (örneğin Wieliczka'ya) yardımcı olacak çok sayıda tramvay ve otobüs hattı hizmet vermektedir. Özellikle şehir merkezinde toplu taşıma uğruna arabadan vazgeçmek çoğu zaman mantıklıdır.

Bilet

Aynı biletler, hat numarasına bakılmaksızın tüm tramvay ve otobüsler için şehir bölgesi genelinde geçerlidir. Büyükşehir otobüs hatlarında (2, 3 ve 9 ile başlayan numaralar) şehir sınırlarını aşmayı düşünmüyorsanız aynı biletleri kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapmayı planlıyorsanız, daha pahalı bir büyükşehir (aglomeracyjny) biletine ihtiyacınız var.
Mevcut bilet türleri:
Tek ücretler: belirli bir hattaki bir yolculuk için geçerlidir (seyahat süresinden bağımsız olarak) veya hat değişiklikleriyle (damgalama, yani doğrulama anından itibaren 40 dakikaya kadar geçerlidir)
çift ücret: iki ayrı yolculuk için geçerlidir (ikinci yolculuğun başlangıcında tekrar doğrulanması gerekir)
zaman kısıtlamalıdır, sınırsız sayıda değişiklik veya sürüşe izin verir ve sırasıyla 20 dakika, 50 dakika, 90 dakika, 24 saat, 48 saat, 72 saat ve 7 gün için geçerlidir.
Biletlerin tramvay veya otobüse girer girmez onaylanması (damgalanması) gerekir. Tek ücretler ve zaman kısıtlamalı biletlerin yalnızca bir kez damgalanması gerekir. Zaman kısıtlamalı biletlerin geçerliliği, bilet numarası çıktısındaki son dört haneden belirlenebilir: bu, biletin doğrulandığı kesin zamandır.

 

Krakowda Konaklama

Kraków'da kalmak için en iyi bölge hangisidir?
Kraków'da kalınacak en popüler iki mahalle kesinlikle Stare Miasto (Eski Şehir) ve Kazimierz'dir (Yahudi mahallesi). Old Town, merkezi konumu ve baş döndürücü güzelliğiyle hâlâ en ilgi çekici olanı ancak nispeten kalabalık ve pahalı olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

KRAKOW GEZİLECEK YERLER

Ana meydan.jpg
Ana Meydan
tuz madeni.jpg
Wieliczka Tuz Madeni
barbakan.jpg
Kraków Barbican (Barbakan)
rynekunderground2.jpg
Rynek Underground Museum
Florian-gate.jpg
St. Florian's Gate
town.jpg

Town Hall Tower

fabrica-de-oskar-schindler.jpg
Oskar Schindler'ın Emaye Fabrikası
azize.jfif
Azize Meryem Bazilikası
sukiennice.jpg
MNK Sukiennice
kilise.jpg
Saints Peter and Paul Church
2727_MOCAK_2011.jpg
Museum of Contemporary Art in Krakow MOCAK
planty.jpg
Planty Park
kazi.jpg
Kazimiers
Ana Meydan

Ana Meydan

Rynek Glowny, Krakow, Polonya'nın kalbidir ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir, çünkü Krakow'da yapılacak ücretsiz şeyler de dahil olmak üzere pek çok ilgi çekici yerle doludur. Antik çağlardan beri şehrin merkezi meydanı olmuştur ve her zaman bir şeyler yaşanır. Pazar meydanı, leziz restoranlara, kafelere, antika dükkanlarına ve şehrin uzun, büyüleyici tarihinin büyük bir bölümünü oluşturan en çarpıcı anıtlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Eski Kent'in tam ortasında yer alan Rynek Glowny, Polonya'da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir; şehrin başlıca turistik mekanlarına inanılmaz erişim imkanı sunduğu için teşekkür ederiz ve her ziyaretçi, özellikle tatil sezonunda kesinlikle ona aşık olur.

Oskar Schindler'ın Emaye Fabrikası

Oskar Schindler'ın Emaye Fabrikası

Oskar Schindler'in Emaye Fabrikası Kraków'da yer alan ve eskiden bir eşya üreten fabrika. Günümüzde iki müzeye ev sahipliği yapıyor: Kraków Çağdaş Sanat Müzesi Kraków Tarih Müzesi.Schindler'in Listesi'nde "Oskar Schindler's Deutsche Emailwarenfabrik" olarak görülmektedir.

Wawel Katedrali

Wawel Katedrali

Wawel Katedrali, taç giyme törenlerinin ve kraliyet cenazelerinin çoğunun gerçekleştiği yer olarak Polonya'nın geçmişinde önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda pek çok önde gelen Polonyalının da burada toprağa verildiği yer. Birkaçını saymak gerekirse, krallar Władysław I, Casimir III Büyük ve Sigismund I ve Aziz Kraliçe Hedwig'inkiler de dahil olmak üzere, bu ulusal ikonların mezar taşları, mezar taşları ve lahitleri katedralin her yerinde görülebilmektedir.

Wawel Katedrali'nin şapelleri kendi başlarına büyüleyicidir; bunların en ünlüsü Sigismund Şapeli'dir (Kaplica Zygmuntowska). Aslında Wawel Katedrali'nin her yönü, tapınağın girişindeki kapıya asılı tarih öncesi hayvan kemiklerinden Polonya'nın eski piskoposu ve şimdiki koruyucu azizi St Stanislaus'a ve Konfesja Św Stanisława'ya kadar tarihle iç içe görünüyor. Wawel Katedrali'nin çanı bile bir hikaye anlatır.

.

Aziz meryem Bazilikası

Aziz Meryem Bazilikası

Azize Meryem Bazilikası, Polonya'nın Kraków şehrinin Ana Meydan'ında yer alan tuğla Gotik bir kilisedir. Temelleri 13. yüzyılın başına tarihlenen kilise, 14. yüzyılda inşa edildi. Polonya'daki Gotik yapıların en iyi örneklerinden biridir.

Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni, Kraków yakınlarındaki Polonya'nın Wieliczka kentinde bulunan antik ve devasa tuz madeni. Avrupa'nın belgelenmiş en eski tuz üretim alanlarından biridir. Her ne kadar Neolitik çağlardan beri tuzlu su kaynaklarından tuz üretilse de, kaya tuzu ilk olarak 13. yüzyılda Wieliczka'da ilk kuyuların kazıldığı sırada keşfedildi ve o tarihten 1996 yılına kadar sürekli olarak çıkarıldı. 15. yüzyıla gelindiğinde maden zaten mevcuttu. O kadar meşhurdur ki, turistlerin ziyaretine gelen tüneller, 1978 yılında Dünya Mirası listesine alınmıştır.

MNK Sukiennice

MNK Sukiennike

Krakow'daki Cloth Hall, Eski Kent'in kalbindeki Ana Meydan'da yer alan tarihi bir yapıdır. Krakow'un en önemli ve karakteristik yapılarından biridir. Kumaş Salonu Orta Çağ'da inşa edilmiş ve kumaş, kök ve diğer lüks malların ticaretinin yapıldığı bir yerdi.
Bugün Kumaş Salonu öncelikle hediyelik eşya, el sanatları ve sanatsal yöresel ürünlerin satıldığı çok sayıda mağazanın bulunduğu bir yerdir. Turistlere geleneksel Polonya hediyelik eşyalarının yanı sıra yerel sanatçıların sanat eserleri ve el sanatlarını satın alma fırsatı sunuyorlar. Konumu ve karakteri nedeniyle Cloth Hall binasının birinci katındaki odalar Krakov'daki Ulusal Müze'nin ilk merkezi oldu..

Kraków Barbican (Barbakan)

Kraków Barbican (Barbakan)

1499 yılında kurulan Gotik tarzdaki sur, Osmanlı'nın Kraków'u işgaline tepki olarak tasarlandı. Eski Kent'in giriş kapılarından biri olan Barbican, yaklaşık 25 metre çapında, etrafı birkaç metre kalınlığında taş ve tuğla duvarlarla çevrili dairesel bir yapıdır. Dönüm noktası bir hendekle çevrilidir.

Her ne kadar Barbican'ın içi oldukça çıplak olsa da, birinci kata çıkan basit bir merdivenle giriş bileti, Orta Çağ'a zamanda geri gitmenizi sağlayacak karakol ve şehir surlarını ziyaret etmeyi de içeriyor.

.

Saints Peter and Paul Church

Saints Peter and Paul Church

Aziz Peter ve Paul Kilisesi Polonya'nın Kraków kentinin Eski Kent bölgesinde 54 Grodzka Caddesi'nde bulunan bir Roma Katolik Polonya Barok kilisesidir. Józef Britius'un özgün tasarımını mükemmelleştiren Giovanni Maria Bernardoni tarafından 1597–1619 yılları arasında inşa edilmişti.

Rynek Underground Museum

Rynek Underground Museum

Ana Pazar Meydanı'nın yüzeyinin birkaç metre altında, Kumaş Salonu'ndan St Mary Kilisesi'ne kadar Kraków'un geçmişine dair gerçek bir bilgi hazinesi bekliyor.

Cloth Hall ile St Mary's Kilisesi arasında yürürken, muhtemelen sadece birkaç metre aşağıda, Kraków'un geçmişine dair gerçek bir bilgi hazinesinin saklı olduğunu fark etmemişsinizdir. Keşfetmek için Rynek Yeraltı'na inmek yeterli (giriş St Mary's tarafındaki Kumaş Salonu'nun kemerli galerisinden). Yeraltı müzesinin 2005 yılındaki gelişiminden önce, birçok yeni keşif ve tarihi sergiyi getiren bir arkeolojik çalışma gerçekleşti. Yeraltında yürümek Kraków yolunun Avrupalı kimliğinin izlerini takip ederek, geçmiş ortaçağ pazar meydanının atmosferini hissedeceğiz ve Polonya'nın kraliyet başkentini ortaçağ Avrupa'sının önemli ticaret ve kültür merkezlerine bağlayan bağları keşfedeceğiz. Yüzyıllar boyunca, pazar meydanının zemin seviyesi önemli ölçüde yükseldi, bu nedenle yeraltı alanına inerek birkaç yüzyıl geriye, hatta 1257 Büyük Kraków Şartı'ndan önceki günlere gidiyoruz. Bu zaman yolculuğunda hayal gücüne yiyecek sunuyoruz. Bunlar arasında 12./13. yüzyıllardan kalma kulübelerin ortaya çıkarılan temelleri, antik yapıların tuğla duvarları, arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkarılan orijinal nesneler, zanaatkar atölyelerinin yeniden inşası ve hatta modern multimedya yer alıyor. En genç ziyaretçileri özel bir oyun alanı ve Geçmiş Kraków Efsanesini gösteren mekanik bir tiyatro bekliyor.

.

Museum of Contemporary Art in Krakow MOCAK

Museum of Contemporary Art in Krakow MOCAK

Kraków'da kalmak için en iyi bölge hangisidir?
Kraków'da kalınacak en popüler iki mahalle kesinlikle Stare Miasto (Eski Şehir) ve Kazimierz'dir (Yahudi mahallesi). Old Town, merkezi konumu ve baş döndürücü güzelliğiyle hâlâ en ilgi çekici olanı ancak nispeten kalabalık ve pahalı olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

St. Florian's Gate

St. Florian's Gate

Aziz Florian Kapısı veya Kraków, Polonya'daki Florian Kapısı, Polonya'nın en tanınmış Gotik kulelerinden biridir ve Kraków'un Eski Kenti'nin odak noktasıdır. Tatar saldırılarına karşı şehir surlarının bir parçası olan, 14. yüzyılda "vahşi taştan" dikdörtgen bir Gotik kule olarak inşa edilmiştir..

Planty

Planty Park

Parkı oluşturan sekiz ayrı bahçenin tümü, şehrin en ilgi çekici ve daha az popüler olan yerlerinden bazılarının serpiştirildiği, hepsi de hoş küçük kentsel yeşilliklerle noktalanan dairesel bir yürüyüş rotası oluşturmak için kusursuz bir şekilde birleşiyor. Planty'nin damarlar gibi rotasını çizen labirent patikaları boyunca sıralanan yüzlerce bankta, kahve yudumlayan yerlileri, kitap okuyan turistleri, köpeklerini gezdiren Krakovluları ve sizi meşgul edecek tüm ilginç Polonya halkını göreceksiniz. Yaptığınız tek şey insanları izlemek olsa bile.

Planty'nin, Galeria Krakowska'dan (ana alışveriş merkezi ve merkez istasyon) batıdaki Bastowa Caddesi'ne kadar Eski Kent boyunca uzanan kuzey tarafı, müthiş Barbican surlarına ve çapraz uzanan bir dizi tepelik patikaya ev sahipliği yapıyor. Buradaki bahçeleri oluşturan köprüler ve göletler. Arada sırada uzun ağaçların altında güzel bir Kawiarnia bulunur ve parkın bu tarafı en işlek bölüm olma eğiliminde olsa da, aynı zamanda oturup dünyayı izlemek için de en iyi yerlerden biridir. Polonya ile Litvanya arasındaki tarihi ilişkiyi anan küçük ama etkileyici mermer heykel Jadwiga ve Jagiello'nun heykellerine göz atmayı unutmayın

.

Town Hall Tower

Town Hall Tower

70 metre (230 ft), 110 taş basamak, cellat zindanları ve Ana Pazar Meydanı'nda 700 yıl:Polonya, Kraków'daki Belediye Binası Kulesi, Kraków'un Eski Kent bölgesindeki Ana Pazar Meydanı'nın ana odak noktalarından biridir. Kule, şehrin Ana Meydanı açma planının bir parçası olarak 1820'de yıkılan eski Kraków Belediye Binası'nın kalan tek parçasıdır.

Kazimiers

Kazimiers

Kazimierz, Polonya'nın Kraków ve Kraków Eski Kenti'nin tarihi bir bölgesidir. Kazimierz, 14. yüzyıldaki başlangıcından 19. yüzyılın başlarına kadar bağımsız bir şehirdi; Kraków'un Eski Kenti'nin güneyinde yer alan ve Vistula nehrinin bir koluyla buradan ayrılan Polonya Krallığı'nın kraliyet şehriydi. Yüzyıllar boyunca Kazimierz, etnik Polonya ve Yahudi kültürlerinin bir arada yaşadığı ve karıştığı bir yerdi. Bölgenin kuzeydoğu kısmı tarihsel olarak Yahudiydi. 1941'de Kraków Yahudileri, Alman işgal güçleri tarafından nehrin hemen karşısındaki Podgórze'deki Krakow gettosuna zorla yerleştirildi ve çoğu savaştan sağ çıkamadı. Bugün Kazimierz, Krakow'un en önemli turistik mekanlarından biri ve şehrin kültürel yaşamının önemli bir merkezidir..

bottom of page