top of page

LÜXSEMBURG GEZİ NOTLARI

Lüxsemburda  Ne yenir Ne İçilir ?

 

Çok uluslu bir kent olan Lüksemburg’un bu durumu mutfak kültürünü de oldukça etkilemiştir. Dünyadaki en seçkin yemek ve restoranları bu şehirde bulabilirsiniz. Özellik ile Belçika, Fransız ve Alman mutfaklarının etkilerini oldukça fazla göreceksiniz. Fransız mutfağına ait pastane ürünleri ise şehirde oldukça popülerdir ve bunları çok sık göreceksiniz.

Bunların yanı sıra son dönemlerde şehre akın eden Portekiz ve İtalyan göçmenlerin, Lüksemburg mutfağında başarılı bir şekilde iz bıraktıklarını görebilirsiniz. Birçok restoranda Portekiz ve İtalyan yemeklerini menülerde görmek sizleri şaşırtmasın.  Lüksemburg yemekleri arasındaki en ünlüsü yerel nehirlerde yetişen balıklardan oluşmasıdır ayrıca füme et ve sosis ise oldukça zenginleştirilerek kentin sofralarında yerini almaktadır. Lüksemburg ‘un çikolatalarıyla ünlü bir şehir olduğunu da belirtmeliyiz. Zira oldukça mükemmel lezzetler bulabileceğiniz birçok yer ile karşılaşacaksınız.

Zenginlik ve şarap tüketiminde dünyanın en iyi üç ülkesi arasında yer alır.

Lüxsembur da Konaklama

Lüksemburg da  her bütçeye uygun oteller hosteller bulunmakta temalı üst katagori otelleri de mevcuttur.

Lüxsemburg da Ulaşim

Lüxsemburda ulaşım çok kolaydır.Vasıtaya hiç ihtiyacınız olmayacak yüm şehri yürüyerek çok rahatlıkla gezebilirsiniz.Diğer ülkelere geçmek isterseniz tren alternatifini kullanabilirsiniz.

Lüxsemburg a  Ulaşım

Lüxsemburga  istanbul dan her gün karşılıklı Uçuşlar bulunmaktadır.THY Yaklaşı3,30Dakika lık uçuş ile LÜxsemburg  findel Havalimanına Ulaşabilirsiniz.

 

LÜXSEMBURGA  GEZİLECEK YERLER

Lüxsemburg  Hakkında

 

Lüksemburg Büyük Dükalığı kuzey Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülke olup, komşuları batıda Belçika, güneyde Fransa ve doğuda Almanya’dır. AB’nin en küçük ülkelerinden biri olmakla birlikte kişi başına düşen gelire göre en zengin ülkesidir. Ağırlıklı olarak tepelikler ve ormanlardan oluşur.Alışvereişseverler için bütün register markaların bulunduğu magazalarda kendinizi kaybedebilirsiniz.Lüxsemburda yerleik bir din yoktur Her dinden mensup insanların yaşadığı Refah düzyi avrupa standartlarının üzerinde minnacık bir ülke. yaklaşık 600 bin nufusu ile yaşanılası bir yerdir.

Casemates du Bock:

963'te Kont Siegfried,tarafından inşa ettirilmiştirçŞehrin içerisinde eski ticaret yolunun olduğu vadiyi kapsayan bölgedir.Şehrin savunma noktası olarak anlatılmaktadır.

casemates-du-bock.jpg
lüxxxx.jpg

Notre-Dame Cathedral

Lüksemburg katedrali "Notre-Dame"(şimdi Milli Kütüphane'ye) kilise olarak hizmet etmek üzere Cizvitler tarafından 1613-1621 yılları arasında inşa edilmiştir. Kuzey kapısı dönemin yarı-Rönesans, yarı-Barok tarzının karakteristiğidir. 1794 yılından bu yana, Zalimler Konferansı'nın heykeli bulunuyor.1870'de bir katedral kilisesi, 1935'ten 1938'e kadar büyütülmüştür. Zengin şekilli alabasterin koridor ekranı, arabesklerle süslü sütunlar, 19. ve 20. yüzyıllardan cam, neo-gotik confession'lar, kabartmada modern heykeller, bronz kapılar Auguste Trémont, hepsi de bu görkemli tapınağa layık görülüyor. Kripto, Grand Ducal ailesinin ölen üyelerinin yanı sıra, Bohemya Kralı John, Bohemya Kralı ve Lüksemburg Kalanının dinlenme yeridir; Girişe bakan iki aslan da Auguste Trémont'un eseridir.

Adolphe Köprüsü:

Lüksemburg'un bağımsızlığını temsil eden, gayrı resmi ulusal simge haline gelmiştir. Lüksemburg'un başlıca turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.153 metre uzunluğunda 17 metre genişliğindeki köprüde ayrıca yayalar içinde iki yol vardır.

Lüxsemburg Gece Hayatı:

Günümüzde Lüksembourg'un birçok yüzü var, ancak gece akşam geç saatlere kadar kesinlikle dışarı çıkmaya değer. Çeşitli Mekanlarda müzik, atmosfer ve samimi bir ortqam içki üzerindeki çok kültürlü buluşmalar arayan gece kuşu baykuşları kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacak. Çoğunlukla   Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri barlarda yer bulması zor olabilir.

Faydalı Bilgiler

Ambulans:112

itfaiye:112

Polis:112

 PARA BİRİMİ:

Lüxsemburg para birimi Eurodur.

 

SAAT:

Türkiye saati ileLüxsemnurg arasında 2 saatlık fark bulunmaktadır.Lüxsemburg türkiyeden 2 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Fransızca, Almanca.

Siyasi Sistem: 

Parlamenter anayasal monarşi

Vize

Lüxsemburg Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizden Muaftır.

bottom of page