top of page

LUZERN GEZİ NOTLARI

Luzern de şehir içi Ulaşim

Luzern isviçrenin küçük bir şehridir.Şehri yürüyerek çok rahatlıkla keşfedebilirsiniz.Şehir içi otobüsler luzern halkı için en iyi ulaşım aracıdır.Taksi ve bisiklet de diğer alternatifler olabilir.

Luzern e   nasıl gidilir?

 Luzern de havalimanı yoktur.Öncelikle zürich e ulaşıp oradan 50 dakikalık bir yolculukla Luzern e ulaşabilirsiniz.

Luzern de Konaklama

Eğer ziyaretiniz Günübirlikse ihtiyacınız olmayacaktır illede kalmak isterseniz Her bütçeye uygun hoteller hosteller ve Daire kiralayarak konaklama yapabilirsiniz.

Luzernde  ne yenir ne içilir?

 

İsviçre luzern de yemekler çok pahalıdır.Refah seviyesi yüksek ülkelere gittiğinizde bu durum maalesef böyledir.Sırası ile bir kaç yemek örneği verecek olursak

Et ve peynir Fondü:

Swis mutfağının en önemli yemekleri fondüdür.Nasıl yapılır nedir anlatmaya çalışacağım.Masanıza konan altında ateşi olan tenceresinde isteğe göre hazırlanan sosa bir cubukla batırılarak yenen yemeklerdir.

fondü.jpg
lindt-chocolate-shop.jpg

Raclette

 

Raclette ya da Raklet, İsviçre ve Fransa'ya özgü bir peynir türü ve bu peynirin ısıtılarak, eriyen kısmını kazımak suretiyle yapılan yemek. Raclette Fransızca sözcük olarak kazımak anlamı taşır. Yarı sert, inek sütünden yapılan bir peynirdir.

Zürcher Geschnetzeltes

 

Kuşbaşı doğranan dana etinin kremalı, mantarlı ve beyaz şarapla yapılmış sos eşliğinde servis edilmesiyle ortaya çıkan bir et yemeğidir

Çikolata

Luzernin olmazsa olmaz ı çıkolatalarıdır.Her köşebaşında çıkolata satan dükkanları görmek mümkün.Çikolata ve aşk kokan şehir diye de anlatılır.

Rivella:

İsviçre'ye özgü süt serumundan yapılan bir içecek   Bu içecek son derece doğal ve tadı gazoza benzemektedir. Çoğunlukla İsviçre'de bulunur.

LUZERN DE GEZİLECEK YERLER

Luzern  hakkında küçük bilgi:

İAlmanca konuşulan kısımda kuzey-merkezi İsviçre'de bir şehir. Luzern şehri Luzern Kantonu başkentidir ve Luzern ilçe merkezidir. Dört Kanton Gölünün o noktada Reuss Nehri'ne dökülen batı ucunda yer alır. 80.000 nüfuslu şehirdir

​​

Kapell Köprüsü(Kapellbrücke):

İKapell Köprüsü, İsviçre'nin Luzern şehrinde, Aare Nehri'nin kollarından Reuss Nehri'nin üzerinde bulunan ahşap yapımı kapalı köprü. 1333 yılında Luzern şehrini savunmak amacıyla yapıldığı anlatılmaktadır.

​​

Swiss Museum of Transport:

İsviçre Ulaşım Müzesi

İsviçre Taşımacılık Müzesi veya Lucerne'deki Verkehrshaus der Schweiz (tam anlamıyla "Ulaştırma Evi İsviçre"), Temmuz 1959'da açıldı ve lokomotif , otomobil , gemi ve uçak dahil olmak üzere her türlü taşımacılık veiletişim teknolojisini sergiliyor. İsviçre'nin en popüler müzesidir. Müzede ayrıca, yerel bir ressam ve heykeltraş Hans Erni'nin geniş bir eser koleksiyonu bulunmaktadır

Luzern Aslanı Anıtı:

Bu Lucerne(Luzern) Aslanı Anıtı,Fransız Devrimi sırasında Fransa Kralı Louis XVI'yı koruma görevi yaparken hayatlarını kaybeden merkezi İsviçre paralı askerleri için bir anıt olarak tasarlanmıştır. Devrimci kitleler 10 Ağustos 1792 tarihinde Paris'te kraliyet Tuileries'de ki kaleye saldırdığı zaman kalede bulunan İsviçreli paralı askerler kraliyet ailesini savunmak ve onların kaça bilmesinden emin olmak için çalışmışlar.

Pilatus

İsviçre‘nin Pilatus Dağı zirvesine trenle çıkmak bir zamanlar imkansız görülüyordu. Ancak bir mühendislik harikası sonucu kurulan tren sistemiyle 125 yıldır dimdik dağa, heyecan dolu bir yolculuk yapabilirsiniz.

bottom of page