top of page

MİLANO  GEZİ NOTLARI

Milano şehir içi Ulaşim

Milanoda ulaşım oldukça gelişmiştir.Şehir içi ve şehir dışı seyahatlarde tren her zaman avantajlıdır.Şehir içinde OtobüsiTramway ve metro kullanılmaktadır.Biletlerinizi vasıta içindeki kisklara onaylatmazsanız herhangi bir kontrollerde yüklü cezalar yiyebilirsiniz.Üç tane metro hattı ve 100’den fazla tramvay ile otobüs hattı var. Biletler 90 dakika, 3 kullanım 5 kullanımlık bilet gibi satılıyor. 24 saat geçerli 4,5 Euro’ya bilet alıp gün boyu gezebilirsiniz. Üç tip metro hattı var. Sarı, kırmızı ve yeşil hatlar. Sarı ve yeşil hatlar Duomo meydanından geçer. Seferler genelde sabah 05:30’dan gece 01:00’ye kadar sürüyor. Ya da dilerseniz günlüğü 6,5 Euro’ya Milano kart alın. Bu kartlarla hem gezebilir hem de pek çok müzeye indirimli girebilirsiniz.

.

Milanoya'ya  nasıl gidilir?

THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndanMilano Malpensa Havalimanı'na haftanın her günü, 3 saat süren direkt uçuşlarla uçabilirsiniz. Havalimanı, şehir merkezinden 50 km uzaklıkta. Taksi ile 90 Euro karşılığında şehir merkezine gidebilirsiniz. 12 Euro Karşılığında  Malpensa Express treni ile havalimanından ortalama 50 dakikada Milano merkeze ulaşabilirsiniz.

Milano da  Konaklama:

Milano’da konaklamak için ilk tavsiyem  Duomo bölgesi. Burada birçok otel bulmanız mümkün ancak bazı durumlarda istediğiniz özelliklerdeki otellerde yer bulamayabilir veya yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz

Milano’da çok fazla zamanınız yoksa,cazzibeli ve lüks bir tatil planladıysanız, Kalabalığa aldırış etmiyorsanız,

Bir alışveriş bağımlısıysanız, Duomo bölgesinde konaklayın!

Gece hayatı için geliyorsanız, Milano’nun orijinal ve yerel şehir merkezinde kalacak bir yer arıyorsanız,

Kalabalığın ve bir miktar gürültünün sakıncası yoksa,Bazı turistik mekanları görmek için toplu taşıma araçlarını kullanmanızı sakınca görmüyorsanız,Kiliseleri gezmek istiyorsanız,Navigli bölgesinde konaklayın!

Kültür ve sanat gezilerini seviyorsanız, Devasa tasarım showroomlarından ziyade küçük butikler ve tasarım atölyelerinde alışveriş yapmak istiyorsanız, Harika gece hayatı arıyorsanız,Turistlerin yoğun olmadığı bir yerde ve aynı zamanda merkezi konumda kalmak istiyorsanız,Brera bölgesinde konaklayın!

MİLANO da GEZİLECEK YERLER

milano.jpg

Milano hakkında bilgi:

İtalya’nın başkenti Roma’dır ancak kültür, sanat moda ve ticaretine yön veren şehri de Milano’dur. Kuzey İtalya’nın Lombardia eyaletinin de başkenti olan Milano, en çok da alışveriş yapmak isteyen ve pahalı markalara meraklı insanların tercih ettiği bir şehirdir. Milano’da, Roma, Floransa, Venedik kadar çok tarihi yapılar yok ancak alışveriş için seçenekler çok.

Milano halkı Kuzey İtalyanlar, güneye göre zengin ve daha rahat bir yaşam sürer, bu yüzden şehirde daha lüks yerler bulabilirsiniz. Şehri gezmek için eğer çok alışveriş yapmayacaksanız 2-3 gün yeterli. Ama gitmişken bir de Como Gölü’ne uğramayı ihmal etmeyin.

Duomo Katedrali

İYapımına 1386 yılında başlanmış ve ancak 1905 yılında tamamlanmış gotik mimari eseri Duomo di Milano'ya son çekicin vurulması ise 1965 yılına denk geliyor. 355 yılında yapımı biten ilk Milano katedrali, 1075 yılındaki yangında tamamen hasar görüyor. Eski katedralin vaftizhanesinin üzerine 1386 yılında Başpiskopos Antonio da Saluzzo'nun emriyle romanesk mimari stil ile yeni bir katedralin yapılması emrediliyor.Ancak yapımına hemen başlanan ünlü katedral, o dönem Milano'da çok güçlü olan ailelerinden birine mensup ve aynı zamanda Başpiskopos'un da yeğeni olan Gian Galeazzo Visconti'nin müdahalesiyle Fransa'nın moda mimari tarzı olan gotik mimariye dönüşüyor. İşin ilginç tarafı ise gotik mimarinin modası geçtikten ancak 300 yıl sonra katedral tamamlanabiliyor.

.

Sforzesco Şatosu

İBüyük duvarlarla çevrili ve Milano'nun merkezinde bulunan 15. yüzyıl Rönesans şatosu, Milan dükü Francesco Sforza tarafından ikametgahı olarak inşa edilmiştir.

Bugün, Antik Sanat Müzesi, Mısır Müzesi, Uygulamalı Sanatlar Koleksiyonu, Müzik Enstrümanları Müzesi veya Pinacoteca gibi birçok ilginç müzeye ev sahipliği yapmaktadır ve hatta Da Vinci ve Michelangelo'ya ait birkaç eser de bulunmaktadır.biliyor.

.

Galleria Vittorio Emanuele II

İŞehrin simge yapılarından birisidir. Cam kuleleriyle dikkat çeker tarihi bir alışveriş merkezidir ve yer mozaikleri de dikkat çekicidir.

La Scala Opera Binası

İMilano'da bulunan dünyaca ünlü opera binası La Scala, ya da İtalyanca adıyla Teatro alla Scala, 3 Ağustos 1778'de kapılarını açtı ve 250 yıla yaklaşan tarihinde sayısız önemli eseri ağırladı.Dünyanın farklı yerlerindeki pek çok tarihi önemi bulunan binada da olduğu gibi La Scala'nın tarihi de yangın sonucu yerle bir olan bir binaya dayanıyor. 25 Şubat 1776'da yıkılan Teatro Regio Ducale'nin yerine yapılan La Scala, asillerin ve Stendhal gibi sanatçıların beğenisini kazanarak kısa süre içinde önemli bir buluşma noktası haline geliyor. Yeni yangınları önlemek için bazı odaları yüzlerce su kovasıyla doldurulan binada önce yağ lambasından gaz lambasına geçilirken 1883'te elektrikli ışıklandırma kullanılmaya başlanıyor.

Brera Sarayı

kuruluş tarihi olarak 1339 verilse de 1563'te cosimo de' medici tarafından tam anlamıyla akademi haline getirilen dünyanın en eski sanat okulu.
kurumda eğitim alıp çalışanlar arasında giorgio vasari, michelangelo, buonarotti, cellini ve barberini gibi önemli isimler yer alır. 
kütüphanesinde en eskisi 1700'lerden kalan güzel sanatlar kitapları bulunmaktadır.

Santa Maria Della Grazie Kilisesi

Milano’nun en ünlü yapılarından biri olan Santa Maria Della Garzie Kilisesi, Rönesans dönemi eseri bir kilisedir. Kilise, Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı tablosunu barındırmasıyla ünlüdür. Bu eser nedeniyle kilise UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınmıştır. Kiliseyi gezmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Montenapoleone Caddesi:

Dünyanın en iddialı lüks mağazalarının olduğu caddede gezerken  vitrinler adeta size para harcatmak için yarışıyorlar vitrinler gerçekten göz kamaştırıcı sunumlar vitrinlerdeki ışık oyunları görülmeye değer  alışveriş sevenler için tüm gün geçirilecek bir cadde.

San Siro Stadyumu:

San Siro veya Giuseppe Meazza Stadyumu, Milano'da AC Milan ve Internazionale Milano'nun maçlarına ev sahipliği yapan staddır. AC Milan San Siro; İnter ise Guiseppe Meazza Stadyumu adını kullanmaktadır. UEFA'nın stadyum kriterlerine göre 5 yıldızlı bir stadyumdur. Kapasitesi 80.000'dir.

Milanoda Gece Hayatı 

Modanın başkenti, elit yaşamın merkezi Milano’da geceler uzun ve eğlenceli. Avrupa’nın diğer bölgelerine oranla gece eğlencesine daha çok çıkan Milano insanları, hafta içleri daha hafif sokak partileri düzenlerken hafta sonları gece kulüplerini tıka basa dolduruyorlar.Milano gece hayatı her zevke hitap ediyor; şehirde caz, elektronik ve rock müzik fanlarının bir araya geldiği barların ve gece kulüplerinin yanı sıra müthiş operaların sergilendiği salonlarda insanlar yetenekli seslerle kulaklarının pasını gideriyorlar.Milano’da gece mekânları belirli bir bölgede değil, şehrin her köşesine yayılmış vaziyette. İtalyanlar eğlenmeyi biliyor, şehri ziyaret eden gezginler Milano gecelerindedoyasıya eğleniyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kapkaç ve hırsızlık İtalyan şehirlerindeki sıkıntılı bir durum. Bu yüzden sokakta gezerken çantalarınıza ve ceplerinize dikkat edin.

Sigara makinalardan ve İtalyan kimlik kartıyla alınıyor. Bu yüzden sigaranızı yanınızda taşıyın.
Otellerin genelinde diğer Avrupa otellerinin aksine taharet için ayrı bir tuvalet bulunuyor.

,Alışveriş yapmak için ara sokaklardaaki mağazaları tercih edin nispeten % 35-40 ucuza satın alabilirsiniz.

Milanolular hakikaten çok şık giyiniyorlar sokakta paspal milanoluya çok az rastlarsınız.

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:113

Yangın:115

 PARA BİRİMİ:

İtalya para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Milano  ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Milano  Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İtalyancadır.

Vize

italya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page