top of page

Newyork

Coğrafi Konum 

New York, ülkenin kuzeydoğu kesiminde yer alan ABD'nin en kalabalık eyaletlerinden biridir. Kıtadaki 13 koloniden biridir. Dünyanın en kalabalık mega kentlerinden biri olan ABD'nin en kalabalık şehri New York City'e ev sahipliği yapmaktadır. Eyalet, ülkedeki en kalabalık 5 eyaletten biridir. Topluluk, New York'ta yan yana yaşayan birçok Avrupa ve Asya ulusunun çok sayıda temsilcisiyle son derece çok ulusludur. Eyalette çok sayıda tarihi yer, müze, park ve Niagara Şelaleleri, Times Meydanı, NYC Central Park, Manhattan, Özgürlük Anıtı, New York Şehri Müzesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi gibi ünlü simge yapılar bulunmaktadır. , Modern Sanat Müzesi, Solomon R. Guggenheim Müzesi, Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi, Washington Square Park, Rockefeller Park, New York Botanical Garden, Grand Central Terminal, Brooklyn Köprüsü, Flatiron Binası, Empire State Binası, bir dizi ünlü üniversiteler ve daha fazlası.

Ulaşım.

Bu listeden de göreceğiniz gibi, konu New York'ta dolaşmaya gelince birçok seçeneğiniz var. Bu beklenen bir şey, ne de olsa New York, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en kalabalık şehir.

Beş ana ilçeye yayılmış olan New York metropol bölgesinde yirmi milyonu aşkın sakiniyle, etrafta dolaşmalarına yardımcı olmanın neden bu kadar çok yolu olduğunu görmek kolay!

Ziyaret ettiğinizde şehri dolaşmanın en iyi yollarından bazıları burada.

TAXİ

İkonik sarı taksi, hem sakinler hem de ziyaretçiler için şehirde dolaşmanın kesinlikle popüler bir yoludur. Sarı taksi, parlak sarı olduğu ve çatısında sarı bir ışık olduğu için kolayca tanınır. Bu sarı taksiler, tüm şehir genelinde bir sokak dolusuna yanıt olarak yolcu almasına izin verilen tek araçlardır. Bir taksi, sarı ışığı yakarak müsait olduğunu gösterir. Yanan bir ışık, taksinin kiralanabileceği anlamına gelir. Taksi çağırmak için, genellikle sokak köşesinden el sallayarak sürücülerin dikkatini çekmeniz yeterlidir.
Taksi sizi gördüğünde, sizi almak için güvenli bir yerde durur. Sürücüye varış adresinizi bildirin. Taksiler ölçülüdür, ücretler 3 dolardan başlar ve zaman ve mesafe geçtikçe artar - ücretleri burada görebilirsiniz. Taksi ücretinize geçiş ücretlerinin de ekleneceğini unutmayın. New York taksi Ücretleri nakit olarak veya kredi veya banka kartıyla ödenebilir. Sırf deneyim için New York'ta taksiye binmeye kesinlikle değer. Özellikle daha kısa yolculuklar için büyük bir masraf değil.

Uber ve Lyft gibi araç paylaşım hizmetleri de dahil olmak üzere sarı taksiye elbette alternatifler var. Bunların uygulamaları kullanılarak önceden rezerve edilmesi gerekir ve genellikle sarı bir taksiden daha ucuza çalışır.

Otobüs
New York Büyükşehir Ulaşım Otoritesi (MTA), New York'ta 322'den fazla güzergahı kapsayan yaklaşık 6.000 otobüslük bir filo işletiyor. Söylemek yeterli, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir otobüs güzergahı bulabilmelisiniz!

New York'taki otobüsler genellikle yerel veya ekspres olarak sınıflandırılır. Ekspres rotalar, durakları azalttı ve Manhattan'ın bazı daha yoğun bölgelerinden dış ilçelere giden banliyö rotalarına hizmet vermeye odaklanmıştır.

Otobüsler yalnızca normalde iki ila üç blok ötede bulunan işaretli duraklarda durur. Otobüs durakları mavi işaretlerle ve bazen de barınaklarla açıkça işaretlenmiştir. Otobüs durağı, güzergaha hangi otobüs güzergahlarının hizmet verdiğini gösterecektir. New York'ta halk otobüsünü kullanmak için durakta durmanız ve otobüsünüz yaklaştığında, otobüsün durmasını istediğinizi elinizle işaret etmeniz yeterlidir. Ücretler standart otobüsler için 2,75 dolar, ekspres otobüsler için 6,75 dolar. Ücretler nakit olarak, MetroCard ile veya OMNY sistemi üzerinden temassız olarak ödenebilir. Nakit ödeme yapıyorsanız, tam üstünü vermeniz ve ücret olarak yalnızca jeton kabul edildiğinin farkında olmanız gerekir - fatura kabul edilmez. Temassız bir ödeme kartınız veya akıllı telefon cihazınız varsa, OMNY sistemi ödeme yapmanın en kolay yolu olacaktır. ücretiniz. Sadece kartınızı veya cihazınızı okuyucuya kaydırın ve ücret düşülecektir. OMNY ayrıca bir hafta içinde (Pazartesi gününden başlayarak) yalnızca ilk 12 ücret için ödeme yapmanız avantajına da sahiptir. Bundan sonraki yolculuklar ücretsizdir.
Temassız kartınız yoksa MetroCard bir alternatiftir. Şehirdeki bir dizi farklı ulaşım seçeneğini kapsar ve şarj edebilirsiniz. MetroCard ile ödeme yapıyorsanız, otobüse bindiğinizde kartı kaydırmanız yeterli.
MetroCard'lar MetroCard otomatlarından, metro istasyonu gişelerinden ve yerel mağazalardan satın alınabilir. Satın almaları 1 dolara mal olur, ancak daha sonra yeniden doldurulabilirler.
OMNY veya MetroCard ile ödeme yapmanın ana avantajlarından biri, ilk biletinizden sonraki iki saat içinde diğer otobüs veya metro hizmetlerine ücretsiz aktarma yapabilmenizdir.
Otobüsten inmek istediğinizde, otobüste bir sonraki durakta durmak istediğinizi sürücüye belirtmek için basmanız gereken bir "dur" düğmesini bulun. Gemiden inmek için Metrocard'ınızı veya temassız ödeme kartınızı kaydırmanıza gerek yok

Metro
New York'ta dolaşmanın en popüler yollarından biri New York Metrosu. Bu, herhangi bir trafikten kaçınırken şehri dolaşmanın harika bir yoludur.
472 metro istasyonu ile New York City metrosu, toplam istasyon sayısıyla ölçüldüğünde dünyanın en büyük metro sistemidir. Aynı zamanda dünyanın en eski metro sistemlerinden biri ve aynı zamanda en işleklerinden biridir. 36 hatta günde yirmi dört saat çalışır ve New York'un beş ilçesinden dördüne hizmet eder. Gitmek!

Metroya binmek kolaydır. İlk olarak, bir giriş tabelasıyla iyi bir şekilde işaretlenecek olan yakındaki bir metro istasyonunu bulmanız gerekir. Bu işaret aynı zamanda metro istasyonlarında hangi güzergahlara hizmet verildiğini, güzergahlar sayı veya harflerle gösterilerek belirtecektir. Metro istasyonlarının çoğunda rotanızı planlamanıza yardımcı olacak bir ağ haritası bulunur. Otobüs sisteminde olduğu gibi, ücretinizi OMNY, MetroCard kullanarak temassız bir ödeme cihazı ile ödeyebilir veya tek bir bilet satın alabilirsiniz. .
OMNY ve Metrocard ücretleri 2,75$, tek biletler ise 3$'dır. Ücretler mesafeye bağlı değildir ve diğer birçok metro sisteminin aksine bölge sistemi yoktur. Böylece tek biletinizle istediğiniz kadar gidebilirsiniz.
Biletler ve MetroCard'lar istasyonlardaki otomatlardan veya varsa bilet gişelerinden satın alınabilir. Makineler madeni para, fatura ve kredi/banka kartlarını kabul eder. New York City ziyaretiniz için kesinlikle bir MetroCard almanızı öneririz.
Metroya giriş için biletinizi, temassız ödeme cihazınızı/kartınızı ya da MetroCard'ınızı turnikeden okutmanız gerekmektedir. Benzer turnikelerden veya kapılardan çıkacaksınız, ancak bunların çoğu bilet taramanızı gerektirmiyor - sadece içinden geçiyorsunuz. Trenler her istasyonda durur, durma talebinde bulunmanıza gerek yoktur.

Demiryolu
Metronun yanı sıra, New York şehri çevresinde faaliyet gösteren çok sayıda yolcu demiryolu hattı bulunmaktadır. Bunların çoğu, insanları daha uzak ilçelerden şehre getirmek için tasarlanmış banliyö odaklı hatlardır ve NYC banliyö treni, Staten Island Demiryolu, New Jersey Transit, Port Authority Trans-Hudson, Long Island Demiryolu ve Metro Kuzey Demiryolunu içerir. .
Şehrin daha uzak yerlerinden birini ziyaret etmeyi planlamıyorsanız veya New York'un görülmeye değer başlıca yerlerinden çok uzakta bir otel rezervasyonu yapmadıysanız, bunlardan birini kullanmanız pek olası değildir. büyük olasılıkla tren istasyonunda bireysel yolculuk için bir bilet almak zorunda kalacak. Hem Android hem de iPhone cihazları için kullanılabilen ve Metro-Kuzey Demiryolu veya Long Island Demiryolu için telefonunuzdan bilet satın almanıza izin veren eTix adlı bir biletleme uygulaması da bulunmaktadır. Ücretler, demiryolu hizmetlerini kullandığınız güzergâha göre değişiklik gösterecektir.

Feribot
New York'ta çok su var ve sonuç olarak, NYC Feribot hizmeti ve NYC Feribot biletleri MetroCard sisteminin bir parçası değildir ve olması gerekir. ayrı olarak satın alınır. Tüm feribot istasyonlarında nakit veya kredi kartı kabul eden bilet otomatları vardır. Biletler, NYC Ferry uygulaması kullanılarak uçakta veya NYC Ferry web sitesinde de satın alınabilir. Uçağa binerken biletinizi göstermeniz yeterli.

NYC Feribot sistemini gerçekten beğendik - etrafta dolaşmak için iyi bir değer yolu ve çeşitli Brooklyn limanlarına yapılan yolculukta Manhattan silüetinin ve çeşitli köprülerin manzarası gerçekten güzel - sırf bunun için bile feribota binmeye değer! Staten Island Feribotu. Adından da anlaşılacağı gibi Staten Island Feribotu, Manhattan ve Staten Island arasında çalışır. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve ücretli bir tura çıkmadan Özgürlük Heykeli'ni nispeten yakından görmenin harika bir yoludur.

NY Waterway ve New York Water Taxi hizmetleri ek rotalara hizmet verir ve ayrıca kendi biletlerine ihtiyaç duyar, bu nedenle, izlediğiniz rotalara bağlı olarak bunları da faydalı bulabilirsiniz.

Yürüme
New York büyük bir yer ama etrafta dolaşmak için yürümeyi bir seçenek olarak görmeyin! Bir haritaya bakarken mesafelerin hayal ettiğinizden daha uzak olabileceğini unutmayın. Yine de, çoğu oldukça düz olan şehrin farklı bölgelerini yürüyerek keşfetmek kesinlikle bir olasılık. Yerlilerin de etrafta dolaşacağını ve hızlı hareket etme eğiliminde olduklarını ve yavaş hareket etmekten rahatsız olabileceklerini unutmayın. Sınırlı durumsal farkındalıkla hareket eden turistler. Bu yüzden çevrenize dikkat edin ve kalabalık kaldırımların ortasında selfie çekmek veya haritanıza bakmak için durmayın!

Bisiklet / Pedicab
Dünyadaki birçok şehir gibi, New York'ta da bisiklet kiralama programı vardır, bu program sayesinde şehrin çeşitli noktalarında bulunan geniş bir bisiklet ağına erişebilir ve bunları çeşitli noktalarda bırakabilir ve teslim alabilirsiniz.

Citi Bisiklet programı hem yerel halka hem de ziyaretçilere açıktır. Yazma sırasında, günlük geçiş için 12 dolar ve 3 günlük geçiş için 24 dolar. Bu kartlar, Citi Bike Mobil Uygulaması aracılığıyla veya bir istasyon kioskundan şahsen satın alınabilir. Yıllık üyelikler de mevcuttur, bunlar şehirde ikamet edenler veya şehirde daha uzun süre kalanlar için daha uygundur ve

Pasolar banka kartı veya kredi kartı ile satın alınabilir - nakit kabul edilmez.

1 veya 3 günlük geçiş kartınızı aldıktan sonra, bisikleti her seferinde 30 dakikaya kadar kullanırsınız. Otuz dakikadan sonra ekstra bir ücret alınır, bu nedenle daha uzun süre binmek istiyorsanız bisikleti bırakıp başka bir tane almak en iyisidir. Yıllık üyelikler, ek ücret ödemeden 45 dakika sürüş yapmanızı sağlar.

Helikopter
Tamam, bu tam olarak bir bütçe seçeneği değil. Ancak, Manhattan şehir merkezinden New York çevresindeki havaalanı da dahil olmak üzere çok çeşitli yerlere hızlı bir şekilde gitmek istiyorsanız, o zaman bir helikopterle hızlı bir yolculuk en iyi seçeneğinizdir. Wall St'e çok yakın olduğu için en popüler olan Manhattan şehir merkezinde bir helikopter pisti var. Ayrıca East 34th Street'te bir helikopter pisti var.

Heliport faaliyetlerinin çoğu meşgul yöneticilere hizmet vermekle ilgilidir, ancak şehri görmenin benzersiz bir yolu olan ve özel bir gün için mükemmel olan bunun gibi gezi helikopteri turları için de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Hava Tramvayı
New York'ta kesinlikle ulaşım seçenekleri sıkıntısı yok. Roosevelt Adası Tramvayı, Roosevelt Adası'nı Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'na bağlayan bir hava tramvayıdır. 1976'dan beri faaliyette ve ABD'de türünün ilk hava tramvayıydı.

Öncelikle Roosevelt Adası'nı Manhattan'a bağlamak için bir banliyö tramvayı olarak inşa edildi, ancak aynı zamanda eşsiz bir silüet manzarası arayan ziyaretçiler arasında da popüler. MTA tarafından işletilmemekle birlikte, tramvaya binmek için bir MetroCard'a ihtiyacınız var. Fiyatlar bir metro veya otobüs yolculuğu ile aynı, tek seferlik 2,75 dolardır.

Ayrıca MetroCard sistemine bağlı olduğu için tramvaydan otobüs ya da metro seferlerine daha fazla ücret ödemeden geçiş yapabilirsiniz

 Hop-on Hop-Off Bus

New York'ta ilgi çekici yerlere odaklanan ve aynı zamanda bilgi sağlayan bir yol arıyorsanız, muhtemelen New York'ta bir Hop-On Hop-Off otobüs turu yapmak isteyeceksiniz. Bu üstü açık otobüsler, şehir etrafında ziyaret etmek isteyeceğiniz tüm önemli cazibe merkezlerinde duran rotaları takip eder ve biletinizin süresi boyunca istediğiniz sıklıkta binip inebilirsiniz.
HOHO otobüslerinin, toplu taşıma sistemini anlamaya çalışmadan kısa sürede çok sayıda şehri görmenin harika bir yolu olduğunu ve ayrıca size ziyaret ettiğiniz şehir hakkında birçok bilgi verecek yorumlarla geldiklerini görüyoruz. ve New York HOHO otobüsleri de farklı değil.

New York gezilecek Yerler

cenral Park.jpg
Central Park
doğa tarih.jpg
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
New_york_times_square.jpg
Time Square
Rockfeller.jpg
rockefeller center
terminal.jpg
grand center terminal
Highpark.jpg
high line
top of rock.jpg
Top of rock new york
heykel.jpg
Özgürlük heykel
empire.jpg
Empire state  Binası
depositphotos_56388493-stock-photo-brooklyn-bridge.jpg
brooklyn köprüsü
FHD_Recursos_museu_MoMa.jpg
Museum of modern art
Bryant park.jpg
Bryant park 
Solomon r.jpg
Solomon r guggenheim museum
Central Park

Central  Park

Central Park, 843 dönüm ile New York'un en büyük şehir parkı ve dünyanın en büyüklerinden biridir.

Bu park yapay göllere, şelalelere, çayırlara ve ağaçlık alanlara ev sahipliği yapmaktadır. New York'un bu yeşil alanındaki diğer cazibe merkezlerinin yanı sıra Central Park Hayvanat Bahçesi'ni de bulacaksınız.

Central Park, şehrin başlıca yeşil ciğerleri olmasının yanı sıra, güneşlenmek, yürüyüş yapmak veya herhangi bir açık hava sporu yapmak için mükemmel olduğu için birçok New Yorklu için favori bir mekandır. İlginç bulduğumuz bir şey, bebek arabalarında bebekleriyle koşan bu kadar çok insanı görmek.

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Anıtı'nı ziyaret etmeden önce tarihinden, konumuna ve sembolizmine kadar bilmeniz gereken her şeyi öğrenmenize yardımcı olabiliriz. Nereden geldiğini, ne kadar uzun olduğunu, hatta eritip satsanız ne kadar ederini merak mı ediyorsunuz?   bu arada, gitmeden önce bilmenize yardımcı olacak birkaç sık sorulan soru ve yanıtları burada bulabilirsiniz.Özgürlük Heykeli Kaç Yılda Yapıldı ve Ne Zaman Bitirildi?
Fransa'daki Özgürlük Anıtı'nın inşası dokuz yıl sürdü ve inşaatı 1885'te sona erdi. Ardından, demonte edilmesi ve New York'a gönderilmesi gerekiyordu. Amerika'ya vardığında ve kaidesi hazır olduğunda, heykeli yeniden inşa etmek dört ay sürdü.Özgürlük Anıtı, birbirine yapıştırılmış iki kuruşun kalınlığıyla karşılaştırılabilecek bir bakır tabakasından yapılmıştır. Bunun altında, dökme demir ve paslanmaz çelikten bir iç yapı var.

Moden sanat M

Modern Sanat Müzesi MOMO

Modern Sanat Müzesi, kısaca "MoMa", Orta Manhattan, New York'taki sanat müzesidir. Birçok kişi tarafından dünyadaki en önemli modern sanat müzesi olarak görülmektedir. MoMa, yakın mesafesinde bulunan Metropolitan Museum of Art'ı tamamlayıcı bir niteliktedir ve bazılarınca diğer müzenin kardeş müzesi olarak görülür.

Empire State

Empite Sate Building

İnşaatın başlangıcından günümüzün şöhretine kadar, Empire State Binası'nın hikayesi asla unutamayacağınız bir hikaye.

Dünyanın ilk 100+ katlı binası olması amaçlanan Empire State Binası'nın inşaatına 17 Mart 1930'da başlandı. İnşaat rekor kıran 1 yıl 45 günde tamamlandı.1976'dan beri New York silüetinin belirleyici bir özelliği olan Empire State Binası ışıkları, onlarca yıldır dünyanın hayal gücünü ele geçirdi. Yıl boyunca önemli günleri, tatilleri ve organizasyonları kutlamak için ışıkların rengini değiştirme geleneğini sürdürmektedir.Dünyanın en görkemli Art Deco gökdeleni, New York tarihinin canlı bir parçası ve bugün şehir kültürünün anında tanınan bir sembolüdür.

Time Square
Brooklyn Köprüü

Time Square

Times Square, New York City'deki Midtown Manhattan'da önemli bir ticari kavşak, turistik yer, eğlence merkezi ve mahalledir. Broadway, Seventh Avenue ve 42nd Street kavşağından oluşur. Bitişikteki Duffy Meydanı ile birlikte Times Meydanı, 42. ve 47. Caddeler arasında beş blok uzunluğunda papyon şeklinde bir alandır.[2]

Çok sayıda dijital reklam panosu ve reklamın yanı sıra 7/24 hizmet sunan işletmelerle her saat parlak bir şekilde aydınlatılan Times Meydanı, bazen "Dünyanın Kavşağı - Evrenin Merkezi, Büyük Beyaz Yol'un kalbi - Eğlence Merkezi" olarak anılır. Evrenve "dünyanın kalbidir

.

Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü, John A. Roebling tarafından tasarlanmıştır. İnşaatı 1869'da başlamış ve 1883'te tamamlanmıştır. O zamanlar dünyanın en uzun asma köprüsüydü. Brooklyn Köprüsü, Doğu Nehri'ni geçerek Manhattan ve Brooklyn ilçelerini birbirine bağlar.Ayno zamanda Turistlerin Uğrak noktasıdır.

.

Rockfeller Buildi

Rockkefeller Center

Rockefeller Center, Manhattan'ın kalbinde, Beşinci ve Altıncı Cadde arasında yer alan 19 binalı bir komplekstir. En önemli gökdeleni, 1930'da 70 katlı ve 640 fit (200 m) yüksekliğinde duran Comcast binası (eski adıyla GE Binası) olarak adlandırılıyor.

Kompleksin mimarisi büyüleyici olsa da, Rockefeller Center özellikle tarihi ve atmosferiyle öne çıkıyor.

Kompleksin yer altı yaya geçitlerinde (The Concourse) bir dizi mağaza ve restoran vardır ve Fifth Avenue'nun (Channel Gardens) girişinde New York'un en iyi mağazalarından bazılarını bulacaksınız.

Rockefeller ailesi tarafından yaptırılan, 1937'de John D. Rockefeller Jr. tarafından yaptırılmıştır. Fikir, bölgeyi Wall Street'ten sonra New York'un ikinci iş bölgesi haline getirmektir.

.

Bryant

Bryant Park

Yaklaşık 10 dönümlük bir alana yayılan Bryant Park, Times Meydanı'nın hemen güneyinde yer alır - ancak bir dünya uzaktaymış gibi hissettirir. Gür yeşil alanı 150 yılı aşkın bir süredir var olmasına rağmen, Bryant Park, 1990'larda burayı hem yerli halk hem de turistler için bir sığınak haline getiren bir canlandırma projesiydi. Burası, Manhattan'ın merkezindeki profesyonellerin öğle yemeği yemek için, moda tutkunlarının moda haftasında çalım atması için ve performans sanatçılarının Bryant Park'taki Broadway ve Bryant Park'taki Piano gibi yıllık etkinliklerde yeteneklerini sergilemeleri için tercih edilen yerdir. Parkın tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz turlarından birine katılmayı düşünün. 45 dakika süren turlar ücretsizdir ve yıl boyunca her çarşamba sunulmaktadır.Bryant Park'tan en iyi şekilde yararlanmak için önceden planlanmış bir etkinliğe ihtiyacınız yok - buraya manzaranın keyfini çıkarmak veya ücretsiz Wi-Fi'yi kullanmak için gelebilirsiniz. Yine de son ziyaretçiler, New York Halk Kütüphanesi'nde (parkın çimlerine bakan) durmak, kışın buz pateni yapmak veya Fransız tarzı atlıkarıncaya binmek gibi birkaç öneri sunuyor. Etkinliklerin listesi burada bitmiyor. Bryant Park ayrıca yoga ve tai chi derslerine, örgü çemberlerine, satranç turnuvalarına ve edebi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Parkın yemek mekanlarında seçenekleriniz üzerinde kafa yorun: Bryant Park Grill ve Bryant Park Café. Son ziyaretçiler, bu parkta bir gezintinin, yoğun şehirden keyifli bir mola verdiğini söylüyor ve birçoğu, arazinin ne kadar bakımlı olduğuna dikkat çekiyor.

.

Gnd Central Terinal

Grand Cenrtal Terminal

Grand Central Terminal (GCT), New York City, Midtown Manhattan'da 42nd Street ve Park Avenue üzerinde bulunan bir istasyondur. Adı yakındaki bir postaneninkine benzediği için genellikle Büyük Merkez İstasyonu olarak bilinir. Aynı zamanda bir önceki tren istasyonunun ve aynı bölgedeki New York City Metro istasyonunun adıdır.

GCT, işgal edilen alan ve peron sayısı bakımından dünyanın en büyük tren istasyonudur. Terminal 49 dönüm üzerine yayılmıştır ve 44 platforma sahiptir.

İstasyon haftada bir milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Şehrin banliyölerinden geçen ve Connecticut ve New Jersey'e giden Metro-Kuzey Banliyö demiryoluna hizmet ediyor. İstasyon şu anda Büyükşehir Ulaşım Otoritesi'ne (MTA) aittir ve işletilmektedir.

.

High Line

High Line

Grand Central Terminal (GCT), New York City, Midtown Manhattan'da 42nd Street ve Park Avenue üzerinde bulunan bir istasyondur. Adı yakındaki bir postaneninkine benzediği için genellikle Büyük Merkez İstasyonu olarak bilinir. Aynı zamanda bir önceki tren istasyonunun ve aynı bölgedeki New York City Metro istasyonunun adıdır.

GCT, işgal edilen alan ve peron sayısı bakımından dünyanın en büyük tren istasyonudur. Terminal 49 dönüm üzerine yayılmıştır ve 44 platforma sahiptir.

İstasyon haftada bir milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Şehrin banliyölerinden geçen ve Connecticut ve New Jersey'e giden Metro-Kuzey Banliyö demiryoluna hizmet ediyor. İstasyon şu anda Büyükşehir Ulaşım Otoritesi'ne (MTA) aittir ve işletilmektedir.

.

Aerikan doğan tarihMüzesi

Amerikan Doğa Tarih müzesi

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, 1869'da New York'ta kurulmuş bir enstitü. Doğa bilimleri üzerine önemli bir araştırma ve eğitim merkezidir. Dağlık alan keşif gezilerine ve doğal yaşam alanlarını ve bunların bitki ve hayvan yaşamını gösteren dioramalar ve diğer gerçekçi sergiler yaratmada öncülük etmiştir.. Müzenin araştırma örnekleri koleksiyonlarının sayısı 30 milyondan fazladır ve fosil ve böcek koleksiyonları dünyanın en büyükleri arasındadır. Fosil dinozorlar ve memeliler sergileri özellikle etkileyici. Müze, antropoloji, astronomi, entomoloji, herpetoloji, ihtiyoloji, omurgasızlar, memeli bilimi, mineraloji, ornitoloji ve omurgalı paleontolojisi alanlarında araştırmalar yürütür. Müze, doğa tarihi ile ilgili 485.000 ciltlik bir kütüphanenin yanı sıra fotoğraf, film ve el yazması koleksiyonlarına sahiptir. Ayrıca halka yönelik çok çeşitli eğitim faaliyetleri yürütmekte ve aylık Natural History dergisini çıkarmaktadır. Dünyanın en büyüklerinden biri olan Hayden Planetaryumu, müzenin bir parçasını oluşturur; astronomi üzerine 10.000 ciltlik bir kitaplığa ve 75 fit (23 metre) çapında bir Sky Theatre'a sahiptir.

Solomon r guggenheim museum

Solomon r guggenheim museum

Uluslararası üne sahip bir sanat müzesi ve 20. yüzyılın en önemli mimari simgelerinden biri olan New York'taki Guggenheim Müzesi, aynı anda hayati bir kültür merkezi, bir eğitim kurumu ve uluslararası bir müzeler ağının kalbidir. Ziyaretçiler, modern ve çağdaş sanatın özel sergilerini, sanatçı ve eleştirmenlerin derslerini, performansları ve film gösterimlerini, gençler ve yetişkinler için dersleri ve müze eğitimcileri tarafından yönetilen günlük galeri turlarını deneyimleyebilirler. Erken modern başyapıtlardan oluşan bir koleksiyon üzerine kurulan Guggenheim Müzesi, bugün 20. yüzyıl ve ötesinin sanatına adanmış, sürekli gelişen bir kurumdur.

Top of rock new york

Top of rock new york

Rockefeller Center'ın en üstünde yer alan, yolcu gemisini andıran tasarıma sahip, şehir manzaraları seyredilen gözlemevi dir.

Adres: 30 Rockefeller Plaza, New York, NY 10112, Amerika Birleşik Devletleri

Azi patrik katedr

Aziz Patric Katedrali

New York'un büyük katedralinin hikayesi, şehrin kendi hikayesini yansıtıyor. Dini özgürlük ve hoşgörünün yükselişini doğrulamak için yaratılan St. Patrick Katedrali, yalnızca binlerce yoksul göçmenin katkılarıyla değil, aynı zamanda her biri 1.000 dolar taahhüt eden 103 önde gelen vatandaşın cömertliğiyle ödenen demokratik bir ruhla inşa edildi. Aziz Patrick Katedrali, hiçbir neslin katedral inşa edemeyeceği özdeyişini kanıtlıyor. Daha ziyade, geçmiş, şimdiki ve gelecek nesilleri birbirine bağlayan bir tür devam eden konuşmadır.

Aziz Patrick Katedrali'nin temel taşı 1858'de atıldı ve kapıları 1879'da açıldı. Başpiskopos John Hughes'un "yeni" Aziz Patrick Katedrali'ni inşa etme konusundaki ilham verici hırsını duyurmasının üzerinden 160 yıl geçti.

Eski Aziz Patrick Katedrali'ndeki bir törende Başpiskopos Hughes, “Yüce Tanrı'nın görkemi için, Kutsal ve Lekesiz Bakire'nin şerefi için, Kutsal Ana Kilise'nin yüceltilmesi için, eski ve şanlı Katolik ismimizin onuru için, New York Şehrinde, dini bir topluluk olarak artan sayılarımıza, zekamıza ve zenginliğimize layık olabilecek ve her halükarda, bu metropolün mevcut ve gelecekteki taçlarının bir kamu mimari anıtı olarak layık olabilecek bir Katedral inşa etmek. Amerika kıtası.”

Önerilen, vahşi doğaya yakın alan şehrin çok dışında kabul edildiğinden "Hughes'un Çılgınlığı" olarak alay konusu olan Başpiskopos Hughes, yine de Yeni Dünya'daki en güzel Gotik Katedrali'ni inşa edeceğine inandığı şekilde inşa etme konusundaki cüretkar vizyonunda ısrar etti. bir gün “şehrin kalbi” olun. Ne İç Savaş'ın kan dökmesi ne de bunun sonucunda ortaya çıkan insan gücü veya fon eksikliği, Hughes'un hayalinin ve mimarı James Renwick'in cesur planının nihai gerçekleşmesini rayından çıkaramaz.

bottom of page