top of page

PHUKET GEZİ NOTLARI

Phuket de şehir içi Ulaşim

 • Tayland'ın en büyük adası olan Phuket, son derece popüler bir tatil yeridir. Birçok muhteşem manzara, plaj ve aktivite ile burada geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek istersiniz. Dışarı çıkıp Phuket'i keşfetmenin tüm yolları burada.

 • Yerel otobüs
  Küçük, açık kenarlı otobüsler, Phuket Eski Kenti'ni adanın Patong, Surin, Kamala ve Karon gibi ana sahil beldelerine bağlar. Otobüsler ucuz ve güvenilirdir, ancak gittikleri dolambaçlı rotalar ve yaptıkları durak sayısı nedeniyle yavaş olabilirler. Servisler sabahın erken saatlerinden öğleden sonraya kadar sık ​​sık. Yine de sahil kasabalarını birbirine bağlayan otobüs yok. Başka bir ulaşım şekli kullanmanız veya Phuket Town üzerinden bağlanmanız gerekecek. Yerel otobüsler, ana otobüs terminalinden veya Ranong Yolu üzerindeki Talad Sod pazarından hareket eder

 • .Songthaew
  Songthaews Tayland'ın her yerinde yaygındır. Yatakta iki sıra ve gölgelik bir çatı ile yolcu taşımak üzere dönüştürülmüş küçük kamyonlar veya kamyonetler. Phuket'in şarkılarında genellikle nihai varış yerleri gösterilir ve yolcuları toplamak için dururlar ve insanları rotaları boyunca herhangi bir yere bırakırlar. Belirli bir durak yok - rotayı öğrenin, yolun kenarında bekleyin ve yaklaşan bir araç gördüğünüzde el sallayın. Otobüslerde olduğu gibi, adanın çevresinde dolaşan ve sahil beldelerini birbirine bağlayan hiçbir şarkı yok; gezginlerin Phuket Town üzerinden bağlanması gerekiyor.

 • Yerel ipucu:

 • Adanın başka bir yerinden Phuket Kasabası'na seyahat ediyorsanız, otobüs durağında değil, şehrin ortasında bırakılmaya hazır olun. Otobüs terminaline sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde olacağından, havada uçuşan tuk tuk ve taksi şoförlerinden kaçınmak için kendinizi GPS ile donatın.

 • tuk tuk
  Phuket'in tuk tukları, Tayland'ın geri kalanındakilerden farklı. Üç yerine dört tekerlekleri var ve bir tuk tuk'tan daha çok küçük bir şarkıya benziyorlar. Bununla birlikte, turistler Tayland'da tuk tuk istedikleri ve bekledikleri için, yerliler onlara istediklerini verir ve onlara tuk tuk derler

 • motosiklet taksi
  Phuket, Tayland'daki çoğu yerde olduğu gibi, birçok motosiklet taksisine sahiptir. Özellikle yalnız seyahat edenler için kısa yolculuklar için uygun maliyetli olabilirler. Sürücü renkli bir yelek giyeceği için bir motosiklet taksisini tanıyacaksınız. Motosiklet taksileri kalabalık kavşaklarda, plajlara yakın ve popüler cazibe merkezlerinin yakınında gruplar halinde bekleme eğilimindedir. Ayrıca arkada yolcuları yoksa birini aşağı sallayabilirsiniz. Daima bir kask takın ve yolculuğunuza başlamadan önce fiyat üzerinde anlaşmayı unutmayın. Taksilerde olduğu gibi, konaklamanız sırasında tekrar kullanmak için bir sürücünün iletişim bilgilerini almak akıllıca olabilir.!

 • Feribot ve tekne hizmetleri
  Feribotlar, sürat tekneleri ve uzun kuyruklu tekneler, Phuket çevresindeki sularda sık görülen yerlerdir.

 • Phuket Kasabası'na yakın olan Rassada İskelesi, Phuket'teki ana iskeledir. Andaman Denizi'ndeki adalara ve anakara kıyılarındaki destinasyonlara her gün birkaç feribot ve sürat teknesi kalkmaktadır (tipik olarak bir sabah ve öğleden sonra servisiyle). Krabi Kasabası, Krabi'deki Ao Nang, Koh Phi Phi, Koh Lanta, Koh Bulon, Trang Adaları, Koh Lipe ve daha pek çok yere su ile seyahat edebilirsiniz. Numchai İskelesi ve Deniz Meleği İskelesi'nden Krabi Kasabası'na ulaşabilirsiniz ve Koh Phi Phi'ye Numchai İskelesi'nden de servis yapılır. Bang Rong İskelesi'nden Koh Yao'ya feribot seferleri vardır. Muson mevsiminde hizmetlerin daha az sıklıkta olacağını veya iptallere tabi olacağını unutmayın.

Phukette  Konaklama

Phuket, hem tatil yapanlar hem de uzun süreli kalmayı planlayanlar için geniş bir konaklama seçeneği yelpazesi sunmaktadır. İster bir apartman dairesi, ister butik otel, misafirhane, pansiyon, havuzlu villa veya tatil köyü arıyor olun, çeşitli stil ve fiyatları kapsayan ada genelinde geniş bir seçim yelpazesi.mevcuttur.

OTELLER VE TESİSLER
Patong'da yoğun bir şekilde adanın her yerinde bulunabilecek çok sayıda otel ve tatil köyü vardır. Oteller bir dizi yıldız derecelendirmesine sahipken, tatil köyleri genellikle kendi arazilerinde bulunan kapsamlı tesisler ve etkinliklerle üst düzeydir.

Surin, Bang Tao ve Mai Khao gibi Phuket'in kuzeybatı kıyısındaki bölgelerin tümü, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli tatil köyleri ile övünmekte ve çok fazla dışarı çıkmanıza gerek kalmamasını sağlayan etkinlikler ve eğlenceler sunmaktadır.

Phuket Kasabası, birçoğu güzelce yenilenmiş Çin-Portekiz binalarında yer alan ve Phuket'te konaklama için otantik bir seçim olarak hizmet veren birkaç şık butik otele ev sahipliği yapmaktadır. Daha güneydeki Karon, Kata, Rawai ve Nai Harn gibi kasabalarda, genellikle şehrin ilgili plajlarının yakınında veya yakınında bulunan çeşitli tatil köyleri ve oteller bulacaksınız.

VİLLALAR
Evden uzakta bir ev hissi arayan aileler için ideal olan villalar, rüya gibi bir tatil için gerekli tüm olanaklarla dolu ve eksiksiz bir şekilde döşenmiştir. Açık/kapalı yaşam için tasarlanan villa tatil kiralamalarında çoğunlukla özel havuzlar, okyanus manzarası (bütçeye bağlı olarak) ve konforlu yataklar bulunur. Birçoğu tam kadro (hizmetçi, uşak, şoför) sunar, bu nedenle konaklamanız boyunca son derece iyi bakılacaksınız. Ek bir avantaj da, yemek pişirme olanaklarınız ve hatta bir şefiniz olacak ve size boş zamanlarınızda yemek yeme seçeneği sunacak.

DAİRELER
Daireler, evden uzakta bir ev hissi arayanlar için idealdir ve hemen oturmak için gereken tüm olanaklarla dolu iken eksiksiz bir şekilde döşenmiştir. Bir dizi odaya yayılmış geniş yaşam alanlarına sahiptirler ve aileler ve uzun süreli kiralamalar için mükemmel bir seçenektir. Bir başka avantaj da, yemek pişirme olanaklarına sahip olmanız ve size boş zamanlarınızda yemek yeme seçeneği sunmasıdır.

MİSAFİR EVLERİ
Konukevleri, büyüklükleri ve tesisleri açısından çok daha basit bir konaklama olanağı sağlar, ancak yine de Phuket'teki çoğu şehirde bulunabilen konforlu ve kullanışlı seçeneklerdir. Genellikle otel ve tatil köylerinden önemli ölçüde daha ucuzdurlar, genellikle kendi restoranlarını barındırırlar veya yeme-içme mekanlarının yakınında bulunurlar.

PHUKET de GEZİLECEK YERLER

Phuket   Hakkında Bilgi

Güneyde yer alan bu tropik cennet Tayland'ın en büyük adasıdır. Singapur ile hemen hemen aynı büyüklükte 540 m2 alana sahiptir. Phuket, el değmemiş beyaz kumsalları, berrak suyu ve yakındaki egzotik adaları, çılgın gece hayatı ve bütçeden süper lükse kadar çok çeşitli konaklama türleri nedeniyle turistler arasında iyi bilinmektedir. Ada, bir eyalet statüsü kazanmak için yeterince büyük. Asya'daki büyük şehirlere günlük direkt uçuşları olan uluslararası bir havaalanına sahiptir.

Tayland inanılmaz yemeklerden göz alabildiğine yemyeşil topraklara kadar oldukça gizemli bir ülke.

Ancak bugün burada tartışmak için burada olduğumuz bir yer var – Phuket Şehri veya yerliler için Phuket Kasabası.

Burada, bu güzel ülke hakkında akıllara durgunluk veren ve her zaman merak uyandıran gerçeklere bakacağız.

Phuket hem bir ada hem de bir eyalettir. Phuket, Singapur'un hemen altında olan Tayland'daki en büyük adadır. 222 mil karenin (576 km kare) biraz üzerinde uzanır.

Phuket kelimesi aslında dağ mücevheri anlamına gelir.

Phuket, özellikle adanın en büyük turistik cazibe merkezlerinden biri olan Patong olmak üzere plajlarıyla ünlüdür ve adaya yayılan toplam 36 plaj vardır.

Phuket'teki bir ada, 1974'te Bond filmi “Altın Silahlı Adam” için kullanıldı. Bundan sonra adanın adı James Bond Adası olarak değiştirildi.

Phuket, sözde adanın en iyi manzaralarından bazılarına sahip 148 fit yüksekliğinde (45 metre) bir mermer Buda'ya sahiptir.

chalong bay.jpg
Chalong Bay
wat chalon.jpg
Wat Chalong Temple
Old-Town-Phuket-Thailand.jpg
Old Phuket
maya.jpg
Maya Bay (Phi Phi Islands)
james bond beach.jpg
Ko Tapu (James Bond Adası)
1phuketfantasea-2.jpg
 Phuket FantaSea
phuket-shopping-1400x932.jpg
Phuket Sopphing
big buda.jpg
Big Buddha
patong.jpg
 Patong Beach & Bangla Road
fil dünyası.jpg
(Elephant Sanctuary)
monkey beach.jpg
 Monkey Beach
tiger.jpg
Tiger Kingdom
thailand-visa-692x405.jpg
Vize 
nightclubs-phuket.jpg
Phuket Gece Hayatı
Chalong Bay

Chalong Bay

Burası Phuket'in başlıca tekne demirleme yeri ve adanın en büyük koyu, şehrin 11 kilometre güneyinde. Çok pitoresk ama yüzmek için uygun değil. Phuket'in güneyindeki küçük bir adaya gitmek için tekne kiralanabilir. Körfeze giden yol üzerinde çok sayıda restoran bulunmaktadır.

Neredeyse tüm tüplü dalış ve şnorkelli yüzme gezilerinin kalktığı bölgedir.

 . 

Big Buddha

Big buddha

Phuket Big Buddha, 2002 yılında, Özel Meclis Üyesi General Phijit Kulawanich tarafından 22 Mayıs 2002'de temel taşının atılmasıyla başladı. Resmi adı, "Çıplak Dağın tepesinde Mutluluk" olarak tercüme edilen "Phraphutthamingmongkhol-akenagakhiri Buddha"dır..

Wat Chalong Temple

Wat Chalong Temple

19. yüzyılın başında inşa edilen Wat Chalong veya Chalong Tapınağı, Gerçek adı Wat Chaiyathararam'dır, ancak muhtemelen herhangi bir yol levhasında görmeyeceksiniz. Wat Chalong (Chalong Tapınağı), Phuket'in tapınaklarının en büyüğü ve en çok ziyaret edilenidir.

Yerli halk ve birçok Taylandlı turist, Wat Chalong'un kurucuları olan birkaç saygın keşiş için dua etmeye ve saygılarını sunmaya geliyorlar. 1876 ​​ve şifalı bitkiler hakkındaki bilgileri ile yaralılara yardım etti.

Wat Chalong arazisindeki en yeni bina, Buddha'dan bir kemik parçası barındıran 60 metre yüksekliğindeki bir 'Chedi'dir. Duvarlar ve tavanlar, Buda'nın yaşamını gösteren güzel tabloların yanı sıra bağışlanan birçok altın heykelle dekore edilmiştir. Wat Chalong Chedi üç kat üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle tüm tapınak arazisinde güzel bir kuş manzarası elde etmek için en üst kattaki terasa kadar tırmanmaktan çekinmeyin. Birkaç adım daha sizi kemik parçasının düşünülebileceği bir cam ekrana götürecektir.

.

Patong Beach & Bangla Road

 Patong Beach & Bangla Road

Bangla Yolu (Patong)


Bu eklektik barlar, diskolar, mağazalar ve turistik yerler, Patong'daki eğlencenin merkez üssüdür. Bazı yerel geleneklerin tadına bakmanın yanı sıra birçok batı olanağına neredeyse sınırsız erişim sunar. Gezginler, devasa Bangla Mall'da üst düzey moda, gösterişli yeni mayolar veya yerel hediyelik eşyalar için alışveriş yapabilir.

Bangla Yolu (Patong) da popüler bir içme destinasyonudur. Buz gibi Tay biraları servis eden bira barları, en sevilen masa oyunlarıyla dolu açık masaları ve klimasıyla yoldan geçenleri cezbeder. Ama belki de Bangla Yolu en çok akşam eğlenceleriyle tanınır. Canlı go-go dansçıları, merkez sahne direk dansı ve güçlü içecekler için sokağın en eski kurumlarından biri olan Rock Hard'a uğrayın ya da Patong's Paradise Complex'teki popüler Simon Cabaret'e bir bilet alın. Ünlü ladyboylar, Asya'nın en büyük travesti gösterilerinden birini sergilediler.

r.

Old Phuket

Old Phuket

 Hareketli Phuket Tarihi Kenti, Çin ve Portekiz sömürge döneminden kalma asırlık sıra evlerle bilinir. Bu çok iyi korunmuş, canlı renklere boyalı konaklar, Soi Romanee sokağında yer alır. Ana cadde olan Thalang Road'da el yapımı dondurma ile batik kumaşlar satan dükkanlar ve bir pazar bulunur. Pazar günleri kurulan pazarda hediyelik eşyalar ve muz kızartması gibi sokak lezzetleri satılır. Thai Hua Müzesi'nde Çin göçmen kültürünü konu alan sergiler yer alır. Jui Tui Tapınağı'nda Çin Tanrılarının renkli heykelleri sergilenir.

(Elephant Sanctuary)

(Elephant Sanctuary)

Birçok insan hayatında bir kez file binmeyi hayal eder çünkü çoğu insan hayvanat bahçesindeki nazik hayvanları bilir. Tayland'da bu çok hızlı değişecek! Filler Tai kültürünün önemli bir parçasıdır. Kutsal yerlerde, halka açık yerlerde, giysilerde veya hediyelik eşyalarda: Tayland'ın her yerinde fil motifleri bulunabilir. Bu hayvanların tatiliniz boyunca üzerinizde yaratacağı büyülenmenin tadını çıkarın..

Maya Bay (Phi Phi Islands)

Maya Bay (Phi Phi Islands)

Maya Koyu, 3 tarafı 100 metre yüksekliğindeki kayalıklarla çevrili, şaşırtıcı derecede güzel bir koy. Burada birkaç plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Çoğu küçüktür ve bazıları sadece gelgitte bulunur. Ana plaj, ipeksi yumuşak beyaz kumlu yaklaşık 200 metre uzunluğundadır. Tüm koy büyük bir resiftir ve su altı sahnesi olağanüstü berrak suda renkli mercan ve egzotik balıklara sahiptir.

Maya Körfezi, The Beach (1999) burada çekildikten sonra Phi Phi'nin en gözde cazibe merkezi haline geldi. Filmden önce her zaman çok popülerdi ama film çıktığından beri, dünyanın her yerinde Phi Phi'yi duymamış olan insanlar Maya Körfezi'ni kesinlikle duymuştur.

Monkey Beach

 Monkey Beach

Phi Phi Adası Maymun Plajı'na yalnızca Phi Phi Don'dan tekne veya Kayık ile erişilebilir. Arabalar için giriş yok ve ona giden yolların yokluğu. Tavsiye edilen yöntemimiz, tur teknesi ile rezervasyon yapmak olacaktır, çünkü bu bölgede tekne trafik seviyeleri oldukça yüksek olduğundan, deneyimli Kayakçılar, bazıları oldukça büyük ve hızlı hareket eden teknelerin oluşturduğu sürekli su akıntıları ile mücadele edebilir. Koy oldukça küçük bir kum alanıdır ve aynı zamanda oldukça meşgul olabilir, bu nedenle sabahları tüm sürat tekneleri gelmeden önce oraya gitmek en iyisidir. Öğleden sonra da gidebilirsiniz, bu iyi bir fikir olabilir, çünkü dost canlısı maymunlar o zamana kadar iyi beslenecek ve biraz daha az agresif olacaktır. Maymunları beslemenize izin verilmiyor ama ne yazık ki birçok insan veriyor. Ne yazık ki, insanların Maymun Sahili'nde maymunları beslemek için aldıkları her türlü artıkları bulacaksınız

.

Ko Tapu (James Bond Adası)

Ko Tapu (James Bond Adası)

James Bond hayranıysanız ve kendinize şu soruyu sorarken buluyorsanız, Altın Tabancalı Adam nerede çekildi? …o zaman işte cevabın. Bu konuda daha sonra. Ayrıca, Star Wars III- Revenge of the Sith bu yerel manzarayı Kashyyyk gezegeni için bir manzara olarak kullandı.

Phi Phi adalarının Maya Körfezi'ndeki popüler kültür referansları olan Leonardo Dicaprio filmi The Beach'e benzer şekilde, Phang Nga Bay'in James Bond Adası'nda sinematik zamanda bir geri adımdan çok daha fazlası var.

Ana çekilişi, açıkçası, çarpıcı doğal güzelliğidir.
Doğanın yeşili ile kumsalın kristal sularının birleşimi, gezegendeki dünyanın en güzel destinasyonlarından biri ile muhteşem bir anı yaratmak için bir araya geliyor!

1824'teki Siyam-Burma savaşından sonra Kral III. son yıllarda geleneksel yerel Taylandlı yerleşimcilere. Phang Nga adının kendisi, bölgenin muhtemelen yüzyıllar boyunca Orang Aslı veya diğer yerli halk tarafından iskan edildiğini gösteren Malay dilinin bir uyarlamasıdır. Bu insanlar putperest, ilkel ve pagan gibi insanlar olarak biliniyorlardı.

Tiger Kingdom

Tiger Kingdom

Chiang Mai'nin Kaplan Krallığı, ergen kaplanlar ve yavru yavrularla etkileşim kurmak için hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir şanstır. Yavru kaplanları biberonla beslemekten, cesurca poz vermeye ve büyük adamlarla sevişmeye kadar her şeyi yapabilirsiniz. Burada geçireceğiniz birkaç saat sonsuza kadar sizinle kalacak ve Chiang Mai'nin Kaplan Krallığı'ndaki kaplanlara büyük bir özenle davranıldığını bilmek, içinizin rahat etmesine yardımcı olacaktır. Kaplanlar Tayland'daki diğer kaplan yerlerinde olduğu gibi uyuşturulmuyor ve tesisler son derece temiz. Tiger Kingdom, her şeyin sorunsuz ve rahat bir şekilde ilerlemesini sağlamak için her bir ziyaretçi grubuna profesyonel personel atar. Fotoğraf makineniz yerine eğlenceye odaklanabilmeniz için kendi fotoğrafçınızı da kiralayabileceğinizden bahsetmiş miydik? Kaplanlarla oynamak yapılacaklar listenizdeyse, bunu yapmak için bulduğumuz en iyi yer Tiger Kingdom.

Phuket FantaSea

 Phuket FantaSea

Phuket Fantasea kültürel tema parkı kesinlikle görülmeye değer.

Fantasea, Phuket'teki tüm aile için en üst düzeyde gece eğlencesi sunan tek kültürel tema parkıdır.

Gösteri, Tayland'ın zengin ve egzotik mirasıyla dolu ve Patong'dan sadece 20 dakika uzaklıktaki Kamala Plajı'nda bulunuyor. Fantasea tema parkı, oyunlar, yerel sanatlar ve el sanatları, hediyelik eşyalar, sokak sanatçılarını içeren karnaval benzeri bir ortamda benzersiz bir alışveriş deneyimi sunuyor. ve canlı şovlar.

Golden Kinnaree Restaurant'ta iştahınızı kabartın ve akşam yemeğinin tadını çıkarın; 4.000 kişi kapasiteli Asya'nın en büyük açık büfe restoranı, yerel Tay lezzetleri ve uluslararası yemekler sunmaktadır.

.

Phuket Shopping

Shopping Phuket

Jungceylon Shopping Mall

Bangla Yolu'nun tam karşısında yer alan bu, A'dan Z'ye her şeyi satan en iyi Phuket alışveriş merkezlerinden biridir. Komplekste 200'den fazla varken, popüler olanlar Robinson ve Big C'dir. Üst düzey şeylerden bazıları Buradan satın alabileceğiniz etiketler giysi, güneş gözlüğü, parfüm, çanta ve aksesuarlardır.

Zamanlamaları: 11 AM - 22 PM, her gün açık
Yer: Tambon Patong, Amphoe Kathu, Chang Wat Phuket 83150

Also famous as the Naka Market

, this place is perfect for shopping in Phuket if you do not wish to splurge. It is located along the Chao Fa West Road near the Central Festival Mall and houses a wide array of second copies of mostly every item it sells. And even if you’re out of cash and do not want to buy anything, worry not and head here, as this Phuket market is still worth a visit.

 Chillva Market

Geç saatlere kadar açık olan Phuket pazarlarını ziyaret etmek isterseniz, bu gece pazarı uğramak için en iyi yer. Bohem havası ve örnek bir giysi, aksesuar ve diğer her şey koleksiyonuna sahip olan Chillva Market, Alışverişkolikler için bir cennettir ve adım attığınız anda bunu fark edeceksiniz. İndirimdeki ürünlerin yanı sıra rengarenk kargo konteynerleri Dükkan cepheleri de görülmeye değer olduğu için kullanılıyor.

Phuket Night life

Phuket Gece Hayatı

Phuket'in gece hayatı, en çok biraz aşırı olduğu bilinse bile, son derece çeşitlidir. Vahşi go-go barlardan sessiz küçük bira barlarına, her türlü kulüp eylemine ve bir plaj barda bir kokteyl yudumlamaya kadar, isteyenler için her şey orada. Elbette Patong, Phuket'in tartışmasız gece hayatı merkezidir. Her gece saat 21.00'den itibaren kasaba uğultuluyor ve erken saatlere kadar durmuyor.

Kata ve Karon, daha mütevazı olsa da benzer gece hayatı sahnelerine sahipken, Phuket Kasabası bile, çoğunlukla yerel halka hitap eden birkaç atlama kulübüne sahiptir. Bangtao Plajı, klas sıcak noktalara sahiptir, ancak bunun dışında nispeten sessiz bir alandır. Son olarak, adanın güneyindeki Rawai, hızla bir parti kasabasına dönüşmüştür.

Bazı gece clupler

 1. Phuket nightclubs Soi Bangla and Beach Road, Patong

 2. Soi Bangla Central Patong

 3. Beach clubs in Phuket Around the island

 4. Phuket sunset bars Around the island

 5. Simon Cabaret Sirirat Road, Patong

 6. Live music venues in Phuket Around the island

 7. Gay Phuket  Paradise Complex, Patong

 8. Phuket go-go bars  Soi Bangla, Patong

Vize

Faydalı Bilgiler

Turizm polisi:1155

Yangın:199

Polis:191

 PARA BİRİMİ:Tayland Baht.THB

SAAT:Tayland  Türkiye konumundan 5 saat  ileridedir

RESMİ DİL:Tayca ve Çince Kullanılmaktadır.

Vize

Tayland’a yapılacak seyahatlerinde, resmi pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günlük, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise 30 günlük süreyle vizeden muaftırlar.

bottom of page