top of page

ROMA GEZİ NOTLARI

Roma da Konaklama:

Roma dünyanın en çok turist ağırlayan şehri roma yılda 40 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır.bununla birlikte roma da kalacak yerler bir hayliyle fazladır.Her bütçeye hotel,motel,hostel,kiralık daire ve yıldızlı otelleri bulmak çok kolaydır.Benim tavsiyem merkeze yakın yerlerde konaklama yaparsanız barberini,nazionale caddesi ve çevresinde konaklama yaparsanız romayı adım adım gezer yorulduğunuzda otel döner dinlen.p tekrar gezmeye devam edebilirsiniz. 

Roma  da şehir içi Ulaşim

Roma bütün avrupa da olduğu gibi gelişmiş ve kolay anlaşılabilir metro hattı bulunmaktadır.Bunun dışında otobüs ve tren hatları da bulunmaktadır.

Otobüs:

Roma da otobüslerde ulaşım büyük bir parçasını teşkil eder.Turistik bölgelerde de duraklı olduğu için turistler tarafından kullanılmaktadır.Otobüsler 5.30 23-30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Metro:

Roma’da iki ana metro hattı bulunmaktadır. Bunlardan Battisini ve Anagnina istasyonları arasında çalışan hat kırmızı, Rebibbia ve Laurentina istasyonları arasında çalışan hat mavidir. Bu iki hat Termini istasyonunda Birleşmektedir.

Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Vatikan kırmızı hat üzerinde, Kolezyum Mavi hat üzerindedir. Kırmızı hattın Trevi çeşmesi için Barberini, İspanyol Merdivenleri için Spagna, Vatikan (San Pietro) için Ottaviano istasyonlarında inmeniz gerekirken, Kolezyum için mavi hattın Colosseo istasyonunda inmeniz gerekmektedir.

Metro sabah 05.30 ile akşam 23.30 arasında çalışmaktadır.

Metrodaki makinelerden alabileceğiniz 100 dakika kullanımı olan biletin fiyatı 1,5 Euro’dur. Biletler için farklı alternatifler de mevcuttur.

Taksi

Roma da taksi pahalı bir seçenektir.Açılış 2,80 € dan açılmaktadır.Tatil günlerin de bu fiyatların üstüne bile çıkar.

Roma Pass bileti:

 3 gün geçerli ve tüm toplu taşıma araçlarında(otobüs,minibüs-küçük elektrikli otobüsler-,metro ve tramvay) kullanılabilen bir ulaşım kartı
• 3 gün geçerli, gireceğiniz ilk 2 müzeye bedava, sonrakilere ise indirimli şekilde girmenizi sağlayan bir müze giriş kartı

Roma ya  nasıl gidilir?

Türkiyeden Roma ya Atatürk ve Sabiha gökçen havalimanlarından direk uçuşla  2,5 saatlik bir yolculukla varabilirsiniz.Romada iki havalimanı bulunmaktadır birincisiLeonardo da Vinci/Fiumicino International Airport Diğer havaalanı ise ucuz havayolu şirketlerinin indiği güneydeki G.B. Pastine/Ciampino International Airport dur.Leonardo da Vinci/Fiumicino'dan şehre gitmek için en ucuz alternatifiniz Terravision otobüsleri.Eğer bileti online alırsanız tek yön 4 €  havalimanından cash alırsanız tek 6 € ödersiniz.Otobüsler 3 nolu terminalden kalkıp termini istasyonuna 45 dakikalık bir yolculuktan sonra varabilirsiniz.Leonardo da Vinci/Fiumicino Havaalanı Roma merkezine 2 adet tren hattı ile bağlı. Her yarım saatte bir Roma Merkez Garı olan Roma Termini'ye kalkan Leonardo Express ile yolculuk 35 dakika. ürmektedir.

ROMA da GEZİLECEK YERLER

Roma  Hakkında bilgi:

İtalya'nın başkenti. İtalya'nin ve Latium bölgesinin baskentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasinda ve Akdeniz'e yakindir. 3 mlyon nüfuslü sehirde Katoliklerin ruhani lideri Papa'nin yasadigi Vatikan da yer almaktadir. 
Roma, Italya'nin en kalabalik sehridir ve 1290 m2 lik yüzölcümüyle Avrupa'nin en genis yüzeye yayilmis baskentlerinden biridir. MilanoNapoliTorinoBolonyaPalermoCataniaFloransaGenova ve Bari'nin toplamindan daha genis bir yüzölcümüne sahiptir. Roma Büyüksehir'in toplam nüfusu 4 milyondur.Tiren Denizi’nden 24 km içeride yer alır. Tarihi zenginlikleriyle meşhur olmasının yanı sıra, Katolik Kilisesinin idari ve ruhani merkezidir.

İklim:Roma’da yaz ayları kuru ve sıcak geçer. Ortalama sıcaklık 24°C’nin üstündedir. Yağış daha ziyade bahar aylarında düşer. Yaz aylarında akşam üstleri Tiren Denizi’nden serin rüzgarlar eser. Kışın da kuzeyden soğuk rüzgarlar alır

Roma’da sanayi önemli bir seviyede değildir. Elektronik eşya, kimyasal madde, giyim eşyası ve gıda maddesi üretimi gibi hafif sanayiler başlıca sanayi dallarıdır. Şehir nüfusunun büyük kesimi inşaat, turizm ve film sektörlerinde çalışır. Her üç kişiden birinin motorlu taşıtının bulunduğu şehirde trafik en önemli meselelerden birini oluşturur. 

On yedinci ve on sekizinci asırlarla Roma’nın soylu aileleri bir yandan kilise içinde güçlü konumlar elde etmek için gayret sarfederken bir yandan da yeni saraylar inşa ettirdiler. Sanatçıları korumaları altına aldılar. Ama bütün bu gayretlere rağmen 18. asra gelindiğinde, Roma kötü caddeleri, yetersiz kanalizasyon şebekesi ve ışıklandırmasıyla Avrupa’nın en geri kalmış şehirlerinden biriydi. 

1798’de Napolyon’un orduları tarafından işgal edilen şehir, 1809’da Papalık Devletleriyle birlikte Fransız İmparatorluğuna bağlandı. 1861’de İtalya Krallığının ilanından sonra Roma dışındaki Papalık Devletlerinin çoğu krallığa bağlandı. Fransız askerlerinin Roma’dan çekilmesinden sonra Ekim 1870’te Roma Birleşik İtalya’nın başşehri oldu. 1929’da imzalanan antlaşmayla papalık İtalya Devletini tanırken, İtalya da papalığın Vatikan şehri üzerindeki hakimiyetini onayladı. 

Birinci Dünya Savaşından sonra Roma eski surları aşarak geniş bir alana yayılmaya başladı. Buna paralel olarak nüfus da kısa sürede iki katına çıktı. 1920’lerde ve 1930’larda Mussolini’nin idaresi sırasında Roma ihtişamlı binalar ve geniş caddeleriyle modern bir şehre dönüştü. Mussolini’nin arkeolojik kazıları desteklemesi Antik Çağdan kalma pekçok kalıntının ortaya çıkarılmasını sağladı ve Roma günümüzde bir turizm şehri özelliğini kazandı. 

Rome.jpg

Kolezyum(Colosseum)

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfiteatrı' olarak da bilinen Kolezyum 'bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından M.S. 72 yılında yapımına başlanmış ve M.S.80 yılında Titus döneminde tamamlanmıştır. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapılmıştır. İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden yasallaştırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Kolezyum daha sonra barınma yeri, iş dükkanları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, Hıristiyan türbesi olarak çeşitli amaçlarla kullanıldı. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin adını aldı. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri seçildi.Romanın simge yapılarından biridir.

kolezyum

Roma Forumu

önemli hükümet binaları, tapınaklar ve ne yazık ki günümüze sadece parçaları ulaşan kemerlerle çevrili Antik Roma'nın merkezi konumundaydı.Farklı tarz ve kültürlerin bir arada olduğu bu yapıların bazıları Roma Kraliyeti  bazıları Cumhuriyet dönemine  bazıları ise Roma İmparatorluğu dönemine aittir  Antik Roma binalarının bazıları Hristiyan ibadethanesine çevrilmiştir 

Roma Formu

Trevi Aşk Çeşmesi

Papa XII. Clement tarafından 1732 yılında yapımına başlanan döneminin önemli mimarı Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılan Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) adıyla bilinen Aşk Çeşmesi adeta bu ülkenin simgesi haline gelmiştir.Eserin büyüklüğü ve geleneksel bir motif haline getirilebilmesi nedeniyle yapımı toplamda 30 yılı bulmuştur.

Trevi İtalyanca “üç yol” anlamına geliyor. Roma’da bulunan üç yer altı su yolunun kesişme yeri olmasından da kaynaklandığı da iddia edilmektedir. Roma’da daha çok tercih edilen ise 3 yolun kesişme yerinde yer almasıdır.Roma İmparatoru Augustus zamanına dayanan bir diğer rivayete göre çeşme, Roma’da savaş döneminde halsizlikten ve susuzluktan bitap düşen roma askerleri ile orada yaşayan genç ve güzeliğiyle büyüleyen bir kızın arasındaki konuşmalardan doğar. Askerler kıza nerede su bulabileceklerini sorarlar ve güzel kız şuan çeşmenin bulunduğu yeri göstererek toprağı kazmaları sonucunda suya ulaşacaklarını söyler. Nitekim Roma askerleri suya kavuşur ve çeşmenin temelleri böylece atılır.

En çok bilinen efsanelerden biri ise Trevi Çeşmesine gittiğinizde havuza sırtınızı dönerek  içine sağ elle sol omuzun üzerinden bir dilek tutularak atılan paranın kişiye iyi şans getireceğine inanılmasıdır. Ve her kim bu şekilde dilek dilerse bir gün yine İtalya’ya gelecektir.Havuza atılan bu paralar her akşam toplanarak yardım kuruluşlarına bağışlanmaktadır

Trevi Çesmesi

Pantheon

Devasa sütunları ve göğe açılan kubbesi ile Roma'nın en ihtişamlı eseri olan Pantheon, M.Ö 25'li yıllarda yapıldı. Jüpiter (Zeus), Mars (Ares) , Satürn (Kronos) , Venüs (Afrodit) ve Merkür (Hermes) adına yapılmasından dolayı Tüm Tanrılar yani Pantheon Tapınağı olarak anıldı. İlk mimarı Marcus Agrippa'dı. Ancak yapı büyük Roma yangınında zarar gördü. Bugünkü hali Hadrianus döneminden kaldı. M.S 120 yılından bu yana ayakta duran yapı özellikle kubbesi ile pek çok sanatçıya ve mimara ilham vermiştir.

Pantheon

İspanyol Merdivenleri :(Piazza di Spagna)

Dünyanın en önemli tarihi mekanlarından biri olarak kabul edilen İspanyol Merdivenleri, adının aksine İspanya’da değil İtalya’da bulunmaktadır. Dünyanın en eski merdivenlerinden olan İspanyol Merdivenleri, 1723 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Roma’nın en gözde turistik mekanlarından birine yıllar içinde dönüşmüş olan bu merdivenler, resmi olarak 1725 yılında tamamlanmış ve aynı yıl da Romalıların hizmetine girmiştir.Gerek İtalya’nın gerekse dünyanın en önemli eserleri arasında yer alan İspanyol Merdivenleri, dünyanın gezilip görülmesi gereken yüz tarihi eseri arasında kabul edilmektedir.Dünyanın en meşhur merdivenleri olan İspanyol Merdivenleri, toplam 135 basamaktan oluşmaktadır İspanyol Merdivenleri, Roma şehir merkezinde bulunduğundan şehre yapılacak olan ziyaretlerde mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken bir tarihi eserdir.

İspanyol Merdivenleri

Navona Meydanı

Roma'nın batısında yer alan, bölgenin en canlı meydanlarından biri.  Eskiden bir stadyum üzerine inşa edildiği için oval-dikdörtgen  bir yüzeye sahip.

Kafeleri, restoranları, açık hava sanatçıları, resim satıcıları ve tabii ki yoğun ziyaretçi kalabalığıyla çok hareketli bir meydan.

Navona Meydanı

Kutsal melek kalesi:(Castel Sant Angelo)'

Büyük salgın sırasında dua eden Papa Büyük Gregorius, kılıcını kınına sokan bir melek gördü. Bu, duaların kabul olduğu, salgının bittiği anlamına geliyordu. Sant'Angelo Kalesi'ne Aziz Melek Kalesi denmesinin sebebi olarak anlatılan rivayet, Roma'ya hem manevi hem de maddi değeri yüksek bir eser kazandırdı. Hadrianus'un mozole olarak inşa ettirdiği yapı, dayandığı kutsallık ve zaman içinde eklenen mimari öğeler, kabartmalar, heykellerle Roma'nın en ihtişamlı eserleri arasına girmiştir.

Kutsal Melek Kalesi

Piazza Venezia

 Via del Corso da dahil olmak üzere birçok caddenin kesiştiği Roma'nın merkezi bir merkezidir. Adını Venedik Kardinalleri'nden Pietro Barbo (daha sonra Papa II. Paul ) tarafından Venedik'in koruyucusu Aziz Mark'ın kilisesiyle birlikte inşa edilmiş olan Palazzo Venezia'dan alıyor. Palazzo Venezia , Venedik Cumhuriyeti'nin Roma'daki elçiliği görevini üstlendi.

1481313242567.jpg
piazza venezia
Capitol Tepesi
santa maria maggiore bazilikası
Piazza del popolo

Roma Gece Hayatı

 Roma dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olurda gece hayatı renksiz olurmu?Özellikle Fiore meydanı, novano meydanı ,ispanyol merdivenleri önündeki meydanda canlı müzik ve ışık gösterileri saat 22.00 da başlar.Çok klas mekanlar olmakla beraber salaş barlarda canlı müziklere katılabilirsiniz roma gece hayatı için ucuz bir şehir değildir.En iyi gece klüpleri Testaccio bölgesinde Eğlence mekanlarıda Trastevere bölgesinde konuşlanmıştır.

Alexsanderplatz eski cazbar müzikseverler için görülmesi gereken mekanlardan birisidir.

Gece Hayatı

Roma da ALIŞVERİŞ

 Roma tam bir alışveriş cennetidir.Kolunuzda bir çanta varsa emin olun o çantadan romada soğursunuz,Ayakkabınızı beğenmezsiniz roma insanın aklına başından alır.Mağazalardaki ışıklandırmalar,sunumlar,görseller her daim sizi cezbeder.Mağazaların olduğu caddelere bakalım isterseniz:

Via Condotti:Aslında daracık bir caddedir bu caddede Gucci, Prada, Valentino, Dolce&Gabbana, Zegna gibi lüks markaların mağazalarını bulabilirsiniz.Burada bütçeniz sağlamsa sorun yok ama çok pahalı derseniz usulca oradan uzaklaşın.

Via del Corso: Caddenin Piazza del Popolo ve Via Condotti’ye yakın taraflarında alışveriş için daha fazla markayı bulabilirsiniz mağazalar: Gap, Zara, Benetton vs. Eğer H&M’i seviyorsanız burası tam size göre. Cadde üzerinde iki tane H&M mağazası var, Cadde o kadar uzundurki caddenin iki tarafıda magazalarla adını bile duymadığınız italyn markalarını görebilirsiniz.

Via del Boschetto:Romanın Yerel markalarının satıldığı daha mütavazi mağazalar bulunmaktadır.

Romada Alışveriş
Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:112

Yangın:115

 PARA BİRİMİ:

İtalya para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Roma  ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Roma  Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İtalyancadır.

Vize

İtalya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page