top of page

TAHRAN GEZİ NOTLARI

Tahran da şehir içi Ulaşim

Yeni bir şehirde ulaşım, günümüzde gezginler için en önemli endişelerden biridir. Düşük bütçeli seyahat etme eğiliminde olan sırt çantalı gezginlerin ve spontane turistlerin artmasıyla birlikte ucuz ya da toplu taşıma hakkında bilgi ihtiyacı daha belirgin hale geldi. Ne yazık ki, İran'ın toplu taşıma altyapılarında son yıllardaki kayda değer gelişmelere rağmen, İran'da bu bölümdeki çok dilli işaretler, bilgi grafikleri veya kullanıcı dostu kılavuzlar henüz tam potansiyeline ulaşmadı. Bu nedenle konu Tahran taşımacılığına geldiğinde birçok turist için en iyi ve en verimli seçeneği seçme konusunda hala karmaşıklık var. İran'da seyahat edenlerin toplu taşıma veya verimli ulaşım seçenekleri hakkında bilmeleri gereken bazı basit açıklamalar:

İmam Humeyni Havalimanı'ndan (IKA) şehre nasıl gidilir

.IKA, Tahran'dan yaklaşık 50 KM uzakta bulunuyor. Havalimanından şehre ulaşım için 2 seçenek mevcut. Metro hattı havalimanına kadar genişletilse de taksiler şu anda en iyi seçenek. Havalimanı Metrosu çalışma saatleri 07:30 - 19:00 arasındadır. Her 70 dakikada bir tren var ve direkt hat değil. Bu nedenle, riske atmayın!

Tahran Metro Sistemi

Tahran metro sistemi, her açıdan Tahran ulaşımının en hızlı, en kolay ve en verimli şeklidir. Tahran'ın meşhur korkunç trafiğinden kaçabilmek, yoğun saatlerde metrodaki baskıyı ortadan kaldırmayı mümkün kılıyor. Neyse ki, Tahran metro hattı karmaşık olanlardan biri değil ve bu nedenle kullanımı kolay bulacaksınız.

Tahran metro sistemi hakkında bazı temel bilgiler var:

2 günden fazla Tahran'daysanız, bir metro kartı almak daha iyidir. Çoğu istasyondan satın alabilirsiniz. Kartın kendisi 30.000-50.000 Riyal (60 Cents-1.2 Euro) arasındadır. Ardından 100.000 Riyal için şarj edin. 2 kişiyseniz ve Tahran'da 2 gün kalmayı planlıyorsanız, bu muhtemelen fazlasıyla yeterli olacaktır;
Metro istasyonundan çıkarken kartınızı kontrol etmenize gerek yok. Ancak bunu yaparsanız, kartınızdan temelde hiçbir şey olmayan tüm fiyat değil, yalnızca seyahat bölgenize göre ücret alınacaktır. O yüzden kalabalıksa canınızı sıkmayın;
Bir metro kartını bir kapıda birkaç kişi için kullanabilirsiniz, ancak otobüsler için aynı anda birkaç kez kullanmak mümkün değildir. Bu nedenle çoğu durumda bir metro kartı yeterlidir;
Ayrıca 10.000-20.000 Riyal karşılığında sadece tek yön veya çift yön bilet satın alabilirsiniz;
En kullanışlı ve pratik Metro hatları 1. hat (kırmızı hat) ve 4. hat (sarı hat) hatlarıdır. Bu nedenle, Otel/Pansiyonlarınızın bu hatlara yakın olması daha iyidir. İmam Humeyni ve Darvazeh Dolat istasyonları da ana bağlantı istasyonlarıdır;
Metro yoğun çalışma saatleri 7-9 AM ve ayrıca 5-7 PM arasındadır. Sıkılma konusunda sabırlı veya hoşgörülü biri değilseniz, bu saatlerde metrodan uzak durun;
Tüm metro duraklarında ve istasyonlarında bulunan İngilizce tabelalarla, muhtemelen durağınızı veya yolunuzu bulmakta fazla sorun yaşamayacaksınız. Duvarlarda her yerde olduğu gibi metro haritaları var ve danışma masasından da isteyebilirsiniz. Bu seçeneklerin yanı sıra, Tahran metro uygulamasını indirmek en iyi ve en kolay yoldur. Android ve IOS sürümlerini buradan indirebilirsiniz;
Metroda kadın ve erkek bölümlerini merak ediyorsanız bilmeniz gereken tek şey trenin ön ve sonundaki iki bölümün sadece kadınlara ait olduğu. Ancak trenin diğer kısımları halka açıktır (sadece erkekler değil). Eğer bir çiftseniz, kalabalığın içinde birbirinizi kaybetmemek için kamusal alanları kullanmak ve birlikte kalmak daha iyidir;
İnsanlardan varış noktanızın yakınında sizi bilgilendirmelerini isteyin. Memnuniyetle yardımcı olacaklardır
.

Tahran'da taksi sistemi:

Dürüst olmak gerekirse Tahran'da “Taksi sistemi” yok. Resmi olmayan çok sayıda şoför olduğu için taksi durağı bulmanız bile gerekmiyor. Caddenin kenarında durmak taksi istemekle eş değer olacak! Buradaki nokta, ne tür bir taksiyi daha iyi kullanacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmenizdir. Genel olarak İran'da 4 çeşit taksi bulabilirsin ya da daha iyisi Tahran: Sokakta Darbast (özel taksi) almak, sokakta normal bir servis veya ortak taksi almak, Taksi acentesini aramak veya Snap'i kullanmak (İran Uber)

Tahran  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Tahran a 2,5 saatlik bir uçuşla gidilebldiği gibi bir çok uçuş kombinasyonu kullanarak da gitmek mümkündür.Yada türkiye içinden tren ile gidilebilmektedir.Van ilinden Otobüsllerlede iran geçilebilmektedir.

Tahranda Konaklama

Tahran, İran'ın başkentidir ve dünyanın diğer birçok başkenti gibi modern imkanlara sahip bir şehirdir. Tahran otelleri aynı zamanda dünya otel standartlarına uygun modern, lüks Tahran otelleridir. Ülkenin başlıca siyasi zirvelerinin bu şehirde yapılması ve ayrıca uluslararası sergilerin düzenlenmesi nedeniyle Tahran'ın 4 ve 5 yıldızlı otelleri başta olmak üzere çoğu otel misafirleri için özel olanaklara sahiptir.Bunun yanında Hesaplı Hosteller pansiyonlarda mevcuttur.

TAHRANDA GEZİLECEK YERLER

Iran  Hakkında Bilgi

İran, güneybatı Asya'nın dağlık, kurak ve etnik olarak çeşitli bir ülkesidir. İran'ın çoğu, yüksek geçitlerden içeriye erişim sağlayan yüksek sıradağlarla çevrili merkezi bir çöl platosundan oluşur. Nüfusun çoğu bu yasaklayıcı, susuz atıkların kenarlarında yaşamaktadır Başkent, Elburz Dağları'nın güney eteğinde genişleyen, karmakarışık bir metropol olan Tahran'dır. Yakışıklı mimarisi ve yemyeşil bahçeleriyle ünlü olan şehir, 1978-79 İran Devrimi'ni takip eden yıllarda bir bakıma  muhtaç hale gelmiş, ancak daha sonra tarihi binaları korumak ve şehrin park ağını genişletmek için çabalar sarf edilmiştir. Tahran'da olduğu gibi, Esfahān ve Shirāz gibi şehirler, modern binaları geçmişten gelen önemli simge yapılarla birleştirip ve büyük eğitim, kültür ve ticaret merkezleri olarak hizmet etmektedir.

İran kültürel olarak çeşitliliğe sahip bir toplumdur ve etnik gruplar arası ilişkiler genellikle dostanedir. Ülkedeki baskın etnik ve kültürel grup, anadili Farsça olan kişilerden oluşmaktadır. Ancak genel olarak Persler olarak bilinen insanlar karışık bir soydandır ve ülkede Kürtler, Beluci, Bakhtyārī, Lur ve diğer küçük azınlıklara (Ermeniler, Asuriler, Yahudiler, Brahuiler ve diğerleri) ek olarak önemli Türk ve Arap unsurları vardır. ). İran'daki Persler, Kürtler ve diğer Hint-Avrupa dillerini konuşanlar, MÖ 2. binyılda Orta Asya'dan şimdiki İran'a göç etmeye başlayan Aryan kabilelerinin torunlarıdır. Türk soyundan gelenler, MS 11. yüzyıldan itibaren bölgede (yine Orta Asya'dan) ortaya çıkan kabilelerin soyundan gelmektedir ve Arap azınlık ağırlıklı olarak ülkenin güneybatısına (Arabistan olarak da bilinen bir bölge olan Huzistan'a) yerleşmiştir. 7. yüzyılın İslam fetihleri. Persler gibi, İran'ın daha küçük etnik gruplarının çoğu da bölgeye gelişlerini eski zamanlara kadar gösteriyor.

İran Dilleri
Farsça (Farsça) İran'ın baskın ve resmi dili olmasına rağmen, Hint-Avrupa, Altay ve Afro-Asya olmak üzere üç dil ailesinden bir dizi dil ve lehçe konuşulmaktadır.

İranlıların yaklaşık dörtte üçü Hint-Avrupa dillerinden birini konuşuyor. Nüfusun yarısından biraz fazlası, Hint-İran grubunun İran dili olan Farsça'nın bir lehçesini konuşuyor. Dilin daha rafine varyantı olan edebi Farsça, çoğu İranlı tarafından bir dereceye kadar anlaşılmaktadır. Farsça ayrıca edebiyat, gazetecilik ve bilimlerin baskın dilidir. Nüfusun onda birinden azı Kürtçe konuşuyor. Lurlar ve Bakhtyārī, Farsça'dan farklı, ancak Farsça ile yakından ilişkili bir dil olan Lurī konuşur. Hint-Avrupa ailesinin tek dili olan Ermenice, yalnızca Ermeni azınlık tarafından konuşulmaktadır.

Altay ailesi ezici bir çoğunlukla nüfusun kabaca dörtte biri tarafından konuşulan Türk dilleri tarafından temsil edilmektedir; çoğu, modern Türkçeye benzer bir dil olan Azerice konuşur. Başka bir Türk dili olan Türkmen dili, İran'da çok az sayıda Türkmen tarafından konuşulmaktadır.

İran'ın Dini
İranlıların büyük çoğunluğu, resmi devlet dini olan İsna 'Aşerî veya On İki İmamcı Şii koluna mensup Müslümanlardır. Kürtler ve Türkmenler ağırlıklı olarak Sünni Müslümanlardır, ancak İran'ın Arapları hem Sünni hem de Şii'dir. Ülke genelinde küçük Hıristiyan, Yahudi ve Zerdüşt toplulukları da bulunur.

Yerel yasalar ve gelenekler

İran, İslam hukukunun sıkı bir şekilde uygulandığı Müslüman bir ülkedir. Yerel geleneklere, geleneklere, yasalara ve dinlere her zaman saygı göstermeli ve özellikle mübarek Ramazan ayı boyunca veya dini bölgeleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bunların sizi rahatsız etmemesini sağlamak için yaptıklarınızın farkında olmalısınız. Ramazan ayı boyunca gündüz saatlerinde halka açık yerlerde yemek yemek, içmek ve sigara içmek yasaktır. İslami davranış ve kıyafet kuralları sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Herhangi bir kamusal alanda kadınlar başlarını örtmeli, pantolon (veya taban boyu etek) ve uzun kollu tunik veya uyluk veya diz ortasına kadar uzanan bir ceket giymelidir. Erkekler uzun pantolon ve uzun kollu gömlek giymelidir. Bazı dini mekanlarda ek kıyafet zorunluluğu vardır. Kadınların girmeden önce çarşaf (yüz hariç tüm vücudu örten bir giysi) giymeleri istenebilir. Gayrimüslim erkeklerle Müslüman kadınlar arasındaki ilişkiler yasa dışıdır, ancak çok az sayıda Batılı hakkında dava açılmıştır. Müslüman bir kadın, gayrimüslim bir erkekle ilişki içinde bulunursa, kırbaç cezasına çarptırılabilir.

 

Kadınlar, özellikle yalnız veya karşı cinsten arkadaşlarla seyahat ederken ekstra özen göstermelidir. İran'da seyahat eden bir kadınsanız, yerel kıyafet kurallarına ve geleneklere uymalı ve izole alanlardan kaçınmalısınız. . Evlenmemiş eşler ve birlikte seyahat eden karşı cinsten arkadaşlar, toplum içinde her zaman dikkatli olmalıdır. İranlı otel yöneticileri, herhangi bir çiftin çift kişilik otel odasını paylaşmasına izin vermeden önce evlilik cüzdanı görmekte ısrar edebilir. Eşcinsel davranış, zina ve evlilik dışı cinsel ilişki İran yasalarına göre yasa dışıdır ve ölüm cezasına çarptırılabilir.  İran'da alkol ithalatı, satışı, üretimi ve tüketimi, yalnızca tanınmış İran dini azınlıkları (yabancılar değil) istisna olmak üzere, dini gerekçelerle kesinlikle yasaktır. Cezalar ağır olabilir. Askeri ve diğer hükümet tesislerinin yakınında fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır. Hassas hükümet binaları ve tesislerinin tespit edilmesi genellikle zordur. Çok bariz turistik yerler dışında herhangi bir alanda fotoğraf çekerken son derece dikkatli olun. Halka açık yerlerde bir dizüstü bilgisayar veya diğer elektronik ekipmanların kullanılması, özellikle fotoğraf içeriyorsa, yanlış yorumlanabilir. Casusluk da dahil olmak üzere ciddi cezai suçlamalarla tutuklanabilir ve gözaltına alabilirsiniz. İnsanların fotoğraflarını çekmeden önce sormak daha iyidir. Yabancı uyruklular da dahil olmak üzere uyuşturucu suçlarından hüküm giyen birçok kişi idam edilmiştir.    Elektronik cihazlar, giriş ve çıkışta gümrük görevlileri tarafından taranabilir. Kimlik tespiti için pasaportunuzun fotokopisini yanınızda taşımalısınız. Acil durum iletişim bilgilerini eklediğinizden emin olun.

Bir-Tahran-Tarih-Güzellemesi-Gülistan-Sarayı.jpg
Gülistan Sarayı
milad.jpg
Milad Kulesi
tahran-pazari.jpg
Tahran Pazarı
azad.jpg
AZadi Tower
Tehran-Museo-del-Tappeto-Persiano-4-min.jpg
İran Halı Müzesi
negarestan-garden.jpg
Negarestan Museum Garden
Tajrish-Bazaar-3.jpg
Tajrish Traditional Bazaar
sadabaad-palace.jpg
Sadabat Sarayı
niaravan palace.gif
Niavaran  Sarayı
National-Jewelry-Museum-TAPPersia.jpg
Treasury of National Jewels
seyh-lutfullah-camii-.jpg
Şeyh Lutfullah Cami
Tehran_Museum_of_Contemporary_Art_1_edit.jpg
Çağdaş Sanat Galerisi
IranMashhadAirport2016.png
Vize 
night.jpg
Tahran Gece Hayatı
Gülistan sarayı

Gülistan Sarayı

 Gülistan Sarayı, daha önceki Pers el sanatları ve mimarisinin Batı etkileriyle başarılı bir şekilde bütünleşmesini bünyesinde barındıran Kaçar döneminin bir başyapıtıdır. Tahran'daki en eski bina gruplarından biri olan duvarlı Saray, 1779'da iktidara gelen ve Tahran'ı ülkenin başkenti yapan Kaçar ailesinin yönetim merkezi olmuştur. Bitkili alanların yanı sıra havuzların da bulunduğu bir bahçenin etrafına inşa edilen sarayın en karakteristik özellikleri ve zengin süslemeleri 19. yüzyıldan kalmadır. 

Sadabat Sarayı

Sadabat Sarayı

19. yüzyılda Kaçar hanedanının kraliyetleri bu sarayı yaz başkenti olarak kullanılmıştır Saadabad Sarayı, 275 dönümlük (110 hektarın üzerinde) geniş bir alanı kaplamaktadır

Saadabad Sarayı, İran Devrimi'nden sonra Askeri müze, hat müzesi veya yeşil müze dahil olmak üzere birçok müzeye dönüştürülmüştür.

İran'ın zengin kültürel tarihini temsil eden birçok tarihi eser ve belge sergilemektedir.

Saray ayrıca İran cumhurbaşkanının yabancı ziyaretçilerini ağırlamak için kullanılıyor. Sarayın bir kısmı İran Kültür Mirası Kurumu tarafından kullanılıyor.

Milad Kulesi

Milad Kulesi

Milad Kulesi 435 metre uzunluğundadır. İranlı mimar Mohammad Reza Hafezi başkanlığındaki inşaat 11 yıl sürmüştür. Kule 20 Şubat 2009'da Tahran belediye başkanı tarafından dünyanın her yerinden 250 gazetecinin önünde resmen açılmıştır.
Kule, temel, giriş lobisi, şaft, kafa yapısı ve anten olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır. Lobi 6 kattan oluşmakta ve ticaret birimleri, sergi salonları ve yemek alanları içermektedir. Altı asansör, ziyaretçileri beton bir şaft boyunca saniyede 7 metre hızla üst katlara ulaştırıyor. Kulenin başı 12 kattan oluşmaktadır. Anten, İran İslam Cumhuriyeti Yayıncılığına ve özel antenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Niavaran Sarayı

Niavaran Sarayı

Fantastik bir doğal ve tarihi güzelliğe sahip, yaklaşık 11 hektarlık bir alana sahip Niavaran Kültür-Tarihi Kompleksi, Tahran'ın kuzeyinde yer almaktadır. Bu külliyedeki tüm anıtlar Kaçar ve Pehlevi Dönemlerine aittir.Kaçar Kralları burayı yazlık evleri olarak kullanmışlardır.

TahranPazarı

Tahran Pazarı

 Tahran'ın en eski çarşısını ziyaret etmek kulağa kesinlikle harika gelebilir. Geleneksel mimarisi ile ziyaretçilerine muhteşem bir görsel zevk sağlanmaktadır. Ayrıca Tahran'ın tek toptan satış merkezidir. Yine de bu, burada perakende alışveriş yapamayacağınız anlamına gelmez. Tahran çevresindeki diğer mağazalara hemen hemen her türlü ürünü dağıtıyor. Üstelik ekonomik fiyatlara önem verenler için bu çarşı alışveriş için en uygun yer. Her biri preartiküler bir ürün satan ayrı küçük çarşıları olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bir şeyler satın almak istediğiniz belirli bölümü bulmalısınız. Etrafta inanılmaz lezzetli İran yemekleri sunan birçok ünlü restoran da var.

Treasury of National Jewels

Treasury of National Jewels

Halka açık olan emsalsiz "Milli Mücevherler Hazinesi", yüzyıllar boyunca toplanan dünyanın en pahalı mücevherlerinin bir koleksiyonudur.
Bu koleksiyonun her parçası, bu büyük ulusun çalkantılı tarihinin ve bu toprakların sakinlerinin sanatının bir yansımasıdır. Her parça, güçlü ya da zayıf yöneticilerin acı-tatlı zafer ve yenilgilerinin, gurur ve kibirlerinin anılarını hatırlatır.

Azadi Tower

Azadi Tower

Yurtiçinde uçan ziyaretçiler, Tahran Mehrabad Uluslararası Havalimanı'na inmeden ve devasa meydanın etrafındaki trafik girdabına kapılmadan önce bu bekçiyi kuşbakışı görecekler. Merdivenleri veya asansörü en üste çıkararak uğultu, modern Tahran'ı görebilirsiniz. Kript müzesi ise çeşitli antik çivi yazılı tabletler, seramikler ve çanak çömleklerin yanı sıra Cyrus Silindirinin (orijinali British Museum'da bulunan) bir kopyasını sergiliyor. Ayrıca her yıl düzenlenen Fajr Uluslararası Müzik Festivali sırasında bir konser mekanıdır.

Şehy Lutfullah Cami

Şeyh Lutfullah Cami

Şeyh Lütfullah Camii İsfahan, İran'da bulunmaktadır. Safevi hanedanı sırasında Şah Abbas tarafından 1615 yılında inşa ettirilmiştir. 1618 yılında tamamlanan cami, Safevi mimarisinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

İran Halı Müzesi

İran Halı Müzesi

İran Halı Müzesi'nin amacı İran halı sanatının tarihsel niteliğini araştırmaktır. İran Halı Müzesi, kilim gibi diğer ürünleri içerir. Müzenin tasarımcısı Abdul Aziz Faramanfarmaeian'dır.

İran Halı Müzesi Shahrbanoo Farah Pehlevi'nin emriyle inşa edilmiş ve 11 Şubat 1976'da açılmıştır. Bu müze Tahran'daki Laleh Park'ın kuzey tarafında yer almaktadır ve halka açıktır.

Çağdaş Sanat Galerisi

Çağdaş Sanat Galerisi

Tahran Çağdaş Sanat Müzesi, Tahran'da 1977'de açılan ve değerli Batı modern sanat koleksiyonuna sahip bir müzedir. Müze, 1970’lerdeki petrol patlaması sırasında ülkenin gelirlerinde önemli bir artış yaşanması üzerine İran kraliçesi Farah Pehlevi’nin girişimi ile oluşturulmuştur

Negaestan Bahçesi

Negarestan Garden

Negarestan Bahçesi, Tahran'ın önemli tarihi ve kültürel alanlarından biridir. Şehir merkezinde bulunan bahçe, İran'ın kültürel gelişim tarihine ilgi duyan turistler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bahçenin tarihi, Tahran Üniversitesi ve ünlü İranlı sanatçı Kamal-Ol Molk'un tarihi ile etkileşim halindedir. Ne de olsa 19.-20. yüzyıl İran mimarisini tanımak ve yürüyüş yapmak için güzel bir yer.

Salonlardan biri, ünlü İranlı sanatçı Mohammad Qaffari'ye adanmış müzeye ev sahipliği yapıyor. Kamal-Ol Molk olarak bilinen bahçe arazisinde güzel sanatlar okuluna başladı. Sonuç olarak, sergi onun eserlerini ve iki kuşak öğrencisinin eserlerini içermektedir.

Tajrish Traditional Bazaar

Tajrish Traditional Bazaar

Tajrish Geleneksel Çarşısı, herkese eski Tahran'da yürüyüş hissi veren eski, renkli bir çarşıdır. Mimarisi yıllar içinde geliştirilmiştir. Ancak, gerçek eski doku korunmuştur. Dikkat çeken çok renkli meyve ve sebzeler var. Tabii ki, bu çarşının satışa sunduğu başka şeyler de var. Cebinizde mutlaka bir miktar para bulundurun çünkü bu çarşıdan eli boş dönmeyeceksiniz! Karşı konulmaz derecede çekici mallar, sevdikleriniz için harika İran hediyelik eşyalarıdır.

Tahran Gece hayatı

Tahran Gece Hayatı

Tahran geceleri her zaman serin, ateşli ve coşkulu geçer. Bu nedenle Tahran'a seyahat etmeyi planlıyorsanız, en iyisini geceleri bulacaksınız. İnsanlar Tahran'da gece hayatına çok erken başlamaz, bu yüzden işler saat 22'den önce yoğunlaşmaz. Tahran gece hayatı, işten izin aldıkları zamanlardan yararlanarak size hayatın her kesiminden insanlarla tanışma şansı verecek. Bu nedenle, gerçek İran yaşam tarzını keşfetmekle ilgileniyorsanız, Tahran geceleri çok şey anlatacak.

Tahran'da ülkeyi ziyaret etmek ve gece hayatı ile ilgili her zaman bir soru vardır: İran'da gece kulüpleri var mı? Tahran'daki kısıtlama yasalarını duymuş olabilirsiniz: şehirde içki içen Ermeni ve Hıristiyan sakinler hariç, şehirde alkol yasak. Sonuç olarak, herhangi bir Tahran gece kulübü ve bar görmeyeceksiniz.Tahran'da alkolün yasak olduğundan bahsetmiştik. Tahmin edebileceğiniz gibi, alkol yasağı yasası İran'da gece hayatının anlamını değiştirdi. İnsanların çoğu gecelerini sokaklarda, restoran ve kafelerde, popüler tatil köylerinde, tiyatro ve konser salonlarında, alışveriş merkezlerinde, aile partilerinde ve Tahran yeraltı partilerinde geçiriyor. Tahran partileri, insanların konuştuğu, şarkı söylediği, yemek yediği ve birlikte eğlendiği çok sıcak ve misafirperver aile toplantılarıdır.

Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:115

Yangın:125

Polis:110

 PARA BİRİMİ:İran Riyali

SAAT:İran  Türkiye konumundan90 dakika  ileridedir

RESMİ DİL:Farsça

Vize

Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları İran’a 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftırlar

bottom of page