top of page

TOLEDO  GEZİ NOTLARI

Toledo da şehir içi Ulaşim

Toledo  küçük bir şehir olduğu için ulaşım otobüs ve taksilerle yapılmaktadır.Ziyaretçiler tüm şehri yürüyerek dolaşabilirler.

Toledo ya  nasıl gidilir?

 Toledo'ya; Madrid'den hareket eden şehirlerarası otobüslerle ya da hızlı tren seferleri ile ulaşmak mümkündür. Tren yolculuğu yaklaşık 30 dakika sürmektedir.Toledo havalimanı Daha çok Sivil havacılık uçusları için kullanılan bir havaalanıdır.

Toledo da Konaklama

 Toledo da irili ufaklı yıldızlı yıldızsız 150 yakın konaklama tesisi bulunmaktadır.Bunların bir çok şehrin  kalbinde yer almaktadır.Bütçenize göre konaklama yapmak mümkündür.

TOLEDO  DA GEZİLECEK YERLER

Toledo hakkında küçük bilgi:

Toledo İspanya'nın ortasında Kastilya-La Mancha bölgesinin merkezi şehir. Madrid'in 80 km güneyinde, üç yanı Tajo Nehriyle çevrili engebeli bir burnun üzerinde yer alır. Şehrin nüfusu 80.000'dir. Şehrin Romalılar zamanındaki adı Toletum'dur.  

Toledonun dar sokalarına kendinizi bıraktığınızda toledo size çok sıcak davranır.Oradan ayrılmak istemezzsiniz ispanyaya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken UNESCO nun dünya miras listesine koyduğu bir şehirdir.Tarihi Toledo şehri 3 büyük kültüre ev sahipliği yapan, en eski şehirlerden biridir. 1561 yılına kadar İspanya’nın başkenti olan Toledo; Hristiyanların, Müslümanların ve Musevilerin bir arada yüzyıllar boyunca yaşadığı kültür şehridir. Katedrallaeri, Sinagogu ve camisi ile bütün kültürlerin birleştiği şehirde, dar sokakları gezerken kendinizi yüzyıllar öncesinde hissedeceksiniz.

Toledo Katedrali

Toledo Karedrali (İspanyolca: Catedral de Santa María de Toledo), İspanya'nın Toledo şehrinde bulunan ve Toledo Başpiskoposluğunun oturduğu katedral. Patron azizesi Meryemdir. Uzunluğu 120 metre ve genişliği 59 metredir. Fransa Gotik mimarisinden etkilenen İspanya Gotik mimari tarzıyla inşa edilmiş.

20151126_114129.jpg

Alcázar de Toledo

3. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun sarayı olarak inşa edildi. 1085 yılında Tavaif-ül Mülk'ten Toledo'yu geri alan VI. Alfonso, daha sonra X. Alfonso tarafından restore edildi. 1535 yılında I. Carlos tarafından restore edilip 1561'de II. Felipe'nin başkenti Madrid'e taşımasına kadar defalarca İspanya Krallığının sarayı olarak kullanılmıştır.

St Martin Köprüsü:

Eski şehir Toledo'nun batısında,Monasterio'nun dikkatli görüntüsünde, San Juan de los Reyes , Puente de San Martinveya San Martin Köprüsüdür . Orta Çağ'da kurulmuş olan bu köprü, Toledo'daki Tagus Nehri'ni geçerek kentin ortaçağ mirasının bir parçasıdır.Köprünün her iki ucunda da kuvvetlendirilmiş bir kule vardır. Kentin girişi, hükümdarları her iki yanında oturan Toledo'daki büyük imparatorluk katıyla izlenir.

San-Martin-Bridge-toledo.jpg

Daracık sokakları süsülü kapıları ve balkonları ile toledooo

Tejo Nehri veya Tajo Nehri (Portekizce: Rio Tejo), İspanya'da doğan ve Portekiz'de Atlas Okyanusu'na dökülen İber Yarımadası'nın en uzun nehridir. Nehrin toplam uzunluğu 1.038 kilometredir. Bunun 716 km'si İspanya topraklarında, 275 km'si ise Portekiz topraklarındadır.

Synagogue of Santa María la Blanca

1203'te kurulan ve Toledo'daki Sinagoga de Santa Maria La Blanca, hala ayakta olan Avrupa'daki en eski sinagog binası olarak düşünülür. Yakınlardaki daha ayrıntılı Tránsito Sinagogu'ndan yaklaşık iki yüzyıl daha eskidir.

"Beyaz Meryem" sinagogu Mudejar mimarları tarafından tasarlanmış ve dekore edilmiştir. At nalı kemerleri ve diğer özellikleri İslam'ın etkisini kolayca görür.

Bir sinagog olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, hipostil odası ve bir kadın galerisi olmaması onu bir camiye daha yakın hale getirir, ancak yuvarlak pencereler ve nispeten düz dış cephe çoğu Avrupa sinagoguyla uyumludur.

sinagog.jpg
bottom of page