top of page

ÜSKÜP  GEZİ NOTLARI

 Üsküp de şehir içi Ulaşim

Üsküp te şehir içi ulaşım Tamamen Otobüslerle yapılmaktadır.Otobüsleri kullanmak için SKOPSKA kartı almak zorundasınız.Bu kartı Otobüs duraklarındaki Kiosklardan alabilirsiniz.

Üsküp  e  nasıl gidilir?

 İstanbul dan Üsküp e direk uçuşlar bulunmaktadır.İstanbuldan yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla ulaşılabildiği gibi Farklı Kombinasyonlar kullanarak da gidebilirsiniz.Ayrıca Özel arabanızla yada İstanbul dan Kalkan Otobüslerlede Ulaşabilirsiniz. Fakat Schengen vizesi almak zorunda kalabilirsiniz.

Üsküp de Konaklama

Makedonyanın  en çok ziyaret edilen şehri olan Üsküp de farklı seceklerde her bütceye uygun otel,motel,Hostel ve Marka otellerde konaklama yapabilirsiniz.Ayrıca Daire kiralayabilirsinizEğer Konaklamanızı Şehrin merkezinde Yaparsınız Gezilecek yerlere Çok daha Rahat ulaşabilirisiniz.Ayrıca Fiyatlar diğer Avrupa ülkelerinden Daha ucuz olduğunu söylemek isterim

Üsküp te  de  ne yenir ne içilir?

Eğer birazcık makedon mutfağından bahsedecek olursak türk kültürüne çok yakın diyebilriz.Balkan Mutfağıda ana Unsuru oluşturmaktadır.Osmanlı’dan miras musakka, güveç, börek, baklava, tarator, dolma ve sarma, shkembe chorba dedikleri işkembe çorbası, tarhana ve turli şeklinde telaffuz ettikleri türlü gibi tatlar Makedon mutfağının temel taşları arasında yer almaktadır. Makedonlar ,Kuzu,dana ,Domuz gibi hayvanların yanında kanatlı grubunuda tüketirler.

Güveçte Kuru Fasulye(Tavce Gravce)

Tavče gravče geleneksel bir Makedon yemeğidir. Taze fasulye ile hazırlanır ve Kuzey Makedonya'daki hemen hemen tüm restoranlarda ve Makedon diasporasının her yerinde bulunabilir. Bu yemek, geleneksel kilden yapılmış bir kapta pişirilir ve servis edilir. Her iki isim de "Tavada Fasulye" olarak çevrilmiştir

.

Üsküp Kebabı

Bir çeşit Kuzu eti ile Güveçte yapılan içine arpacık soğan, sarmısak, rendelenmiş domates, defne yaprağı, eritilmiş tereyağı, biber salçası, tane karabiber, tuz ve pulbiber koyularak Önceden ısıtılmış 200 derece fırında iki buçuk saat pişirilerek yapılan enfes bir yemektir.

Siyah Erikli Yahni

Makedon usulü tencere yemeğidir.Etler kavrulduktan sonra arpacık soğan (bütün halde) ve sarımsakları (diş olarak) ilave ederek braz su ekleyerek yapılan  sirke ve Siyah erik eklenerek yapılan yenilesi bir yemektir.

Kaymaçina

Süt ve bol miktarda yumurta, şeker çırpılarak yapılır fırına verilerek pişirilir. Tadı krem karamele benzer.

ÜSKÜP DE GEZİLECEK YERLER

Makedonya  Hakkında Bilgi

 Üsküp 2000 yıllık geleneğe sahip bir şehir olan Balkan Yarımadası'nın kalbinde yer alan, Makedonya Cumhuriyeti'nin başkentidir. Üsküp, neredeyse bir milyon nüfusa sahip modern bir şehir ve Makedonya'nın başlıca siyasi, ekonomik, eğitim ve kültür merkezidir.Üsküp ayrıca kalesi, kültürel ve tarihi eserleri, arkeolojik alanları, spor salonları, Treska Nehri kanyonundaki mağaralar ve Matka Gölü'nün mağaraları ve kentin doğu kesimindeki bir sağlık spa merkezi ile çok cazip bir turistik yerdir.uluslararası uçuş operatörleri için istikrarlı bir şekilde hayati bir bölgesel yol haline geliyor. Makedon nehrinin güzel limanı olan Vardar kasabası, bugün eski Balkanlar'ın en büyük çarşısı olan Eski Çarşı'daki dar sokaklar, kasaba Rahibe Teresa'nın doğduğu yer olarak dünyaca ünlüdür.

üsküp-türk-çarşısı.jpg
Türk Çarşısı 
Uskup-Taskopru.jpg
Taş Köprü
teleferikler-ve-milenyum-haci.jpg
Milenyum Haçı
rahibe-teresa-muzesi.jpg
Rahibe Terasa Evi
Aziz Panteleimon Kilisesi.jpg
Aziz Panteleimon Kilisesi
Makedonya-Arkeoloji-Muzesi.jpg
Makedonya müzesi
gate.jpg
Makedonya Anıt
Kanyon-Matka.jpg
Matka Kanyonu
uskup_kalesi.jpg
Üsküp Kalesi
makedonya-meydanı.jpg
Makedonya Meydanı
Mustafa_Paşa_cami.jpg
Mustafa paşa Cami
night lifre.jpg
Üsküp Gece hayatı
Türk Çarşısı

Türk Çarşısı

Bu pazar sizi Osmanlıya  götürüyor. Nehrin bir tarafından diğer tarafına kadar her şey Bir anda değişiyor. Modern bir şehirden eski bir pazara geçiyorsunuz. Türk usulu Dükkanlar gözünüze çarpacak .ve kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Her türlü eşyayı satıyorlar: elbiseler, ayakkabılar, yiyecekler vs.
Ve yolların sonunda, her türlü malın bulunduğu büyük bir açık pazar var.
Üsküp'te ziyaret etmek bir zorunluluktur

Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Matka - Kiliseler, manastırlar ve bir kalenin kalıntıları (ortaçağdaki Matka kasabası) da dahil olmak üzere zengin bir ortaçağ yapı kompleksinin yaşadığı bir geçittir .Onlarca mağara ve çok sayıda endemik bitki ve hayvan barındırır . Kanyon 5.000 hektarlık bir alanı kaplar ve Üsküp'ün 15 km güney-batısında bulunur.Matka kanyonuna Üsküp Otogarından kalakan otobüslerle ulaşım oldukça kolaydır.

Taş KÖprü

Taş Köprü

Taş Köprü, Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün orta kesiminde Vardar nehri üzerinde muhteşem bir şekilde yükselmektedir.. Köprü, şehrin eski ve yeni kısımlarını birbirine bağlar ve sakinlerinin ve ziyaretçilerinin günlük iletişiminin ana unsurudur. Üsküp'ü ziyaret eden ve üzerinde yürüymeyen ziyaretçi yok. Köprü Üsküp'ün Simge yapılarından biridir.. Tarih boyunca tüm önemli olaylar ve bugünün tüm olaylarına şahitlik etmştir. Köprünün özel İlgiyi ve bakımı hak etmesinin nedeni budur, çünkü köprünün kaybedilmesi tüm kentin kaybı anlamına gelmektedir.

Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi

Genel olarak Kale Kalesi veya yalnızca Kale ("kale" için Türkçe kelime olan kale) olarak adlandırılan Üsküp Kalesi, Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp'te bulunan tarihi bir kaledir. Vardar Nehri'ne bakan kentin en yüksek noktasında yer almaktadır. Kale, sırasıyla kentin bayrağına dahil olan Üsküp arması üzerinde tasvir edilmiştir.Araştırma ve eldeki verilere göre, ilk kalenin Neolitik ve Tunç çağlarında ya da kabaca 4000 B.C.'de yaşayan topraklar üzerine 6. yüzyılda inşa edildiğine inanılıyor.Kalenin, imparator Justinian I'in egemenliği sırasında yeniden inşa edildiği ve bölgedeki bazı savaşlar ve savaşlar nedeniyle tahrip edildiği İmparator Justinian'ın Bizans kalesinin kalıntıları üzerinden 10. ve 11. yüzyıllarda daha da inşa edildiği düşünülmektedir.

Milenyum Haçı

Milenyum Haçı

Avrupa'nın en büyük haçı Üsküp'teki Vodno Dağı'nda bulunmaktadır. 66 metre yüksekliğindedir ve 2000 yıl Hristiyanlığı kutlamak için inşa edilmiştir. Haç, İsa'nın öldüğü zamanları simgeleyen 33 seviyeye sahiptir. Ziyaretçileri dağın zirvesine ve Milenyum Haçı'na götüren bir asansör var. 

Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı

Üsküp’ün en büyük meydanı olan Makedonya meydanı etrafında küçük bir yürüyüş yapın ve birkaç dakika içerisinde en az 8 farklı anıt göreceksiniz. Merak edebilirsiniz, neden orada bu kadar çok anıt var?

Rahibe Terasa Evi

Rahibe Teresa Evi

1979 yılında hayırsever faaliyetlerinden dolayı Nobel Barış Ödülü alan, Hristiyan dünyasının ünlü rahibelerinden Rahibe Teresa anısına yapılan evdir.Makedonya Meydanı’na çok yakın bir bölgeye yapılan evin yeri özel olarak seçilmiştir. Anı evinin olduğu yerde daha önce Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği “İsa’nın Kutsal Yüreği” Katolik kilisesinin bulunduğu söylenmektedir.8 yaşında rahibe olmaya karar vermiş, Hindistan’daki misyonerlik faaliyetleri ile tanınan Loretto Hemşireleri’ne katılmıştır.
1979 yılında kendisine Nobel Barış Ödülü verilmiştir.

Mustafa paşa Cami

Mustafa Paşa Cami

Üsküp’ün eski şehir merkezinde, Vardar Nehri’nin kıyısında bulunan görkemli bir minare ve dış görünüşe sahip olan camidir.
Üsküp’te yapılmış olan ve günümüze kadar kalabilen en eski camidir.
Orijinal haliyle kubbeli bir eser olan cami, döneminin en görkemli camilerinden birisi olma özelliğini taşıyor.

Cami, şehrin tamamına hakim olan yüksek bir tepede yer alır.
Bu nokta, caminin yapımı için özellikle seçilmiştir.
Sultan I. Murat, Kosova Muharebesi sonunda savaş alanını gezerken şehit düşmüştür ve naaşı gömülmek üzere yola çıkıldığında ilk gece bu tepede konaklanmıştır.
I. Murat anısına 1436 yılında inşa edilen caminin yeri bu şekilde belirlenmiştir

Üsküp.com

Makedoya Müzesi

Makedonya Museum

 Makedonya tarihinin en eski belgelerinin bulunduğu müze, 1924 yılında Üsküp’te kurulan bir müzedir.

Ulusal Müze, üç ayrı müzenin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Etnografya, Tarih ve Arkeoloji müzelerinin birleşiminden ortaya çıkan müze Üsküp’te Türk Çarşısı’nın içinde yer alır. Bugünkü yerine 1976 yılında kavuşmuş olan müzenin 1991 yılında bünyesine sanat tarihi kısmı da eklenmiştir.
Bir dönem Makedonya İnsanları Müzesi olarak da anılmıştır.

Müzede 66.000 eser ve parçanın yanında süreli arkeolojik, tarihsel ve etnolojik koleksiyonların sergilerine de yer verilir. Müzede ayrıca ikonlar galerisi bulunmaktadır.

Üsküp.com

Aziz Panteleimon Kilisesi

 Aziz Panteleimon Kilisesi

Üsküp şehir merkezinden arabayla 15 dakikalık bir mesafede, Mt. 12. yüzyıldan kalma St. Panteleimon kilisesidir. Makedonya’nın en eski ve en önemli  kilise, 1164 yılında, kilisenin girişinin hemen üstünde mermerden oyularak ölümsüz hale getirilmiş olan Bizans Prensi Alexios Komnenos’un himayesinde inşa edilmiş ve boyanmıştır. Sağlığın koruyucusu St. Panteleimon'a ithaf edilmiştir

Kapı

 Makedonya Gate

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Pella Meydanı’nda yer alır.
Makedonya’nın bağımsızlık için verdiği mücadelenin sembolü olarak “Üsküp 2014” projesi kapsamında inşa edilmiştir.

Yapımı için yaklaşık 4,5 milyon euro harcanmış ve bu harcama büyük eleştirilere maruz kalmıştır.Makedonya Zafer Kapısı olarak da anılan, 2011 yılında inşaatına başlanan Makedonya Takı’nın yapımı 2012 yılında tamamlanmıştır.
“Üsküp 2014 Projesi” kapsamında Üsküp’ün merkezinde 35 heykel dikme projesinin bir parçası olan tak, 2012 yılında açılan ilk yapıdır.

Üsküp Gece Hayatı

Üsküp Gece Hayatı

Üsküp'teki gece hayatı hemen hemen her zevke kolayca uyum sağlayabilirsiniz.Süslü barlar, gece kulüpleri, restoranlar ve kafeteryalarda  eğlenebilirisiniz. Gece kulüplerinin çoğu şehir parkındadır; barlar ise Debar Maalo, Leninova Caddesi, Eski Çarşı, Karpos, şehir merkezi gibi alanlarda birbirine yakındır.

Faydalı Bilgiler
Vize

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:112

Polis:112

Yangın:112

 PARA BİRİMİ:Dinar 

SAAT:makedonya Türkiyeden 1 Saat ileridedir.

RESMİ DİL:Türkçe, Arnavutça, Sırpça ve Romanca

Vize

Kuzey Makedonya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 6 ay içinde 3 aydan fazla kalmamak şartıyla vizeden muaftır. Bu süre içerisinde, amaca yönelik vize almadıkları takdirde çalışmaları ve öğrenim görmeleri yasaktır.

bottom of page