top of page

Vatikan şehir Ulaşim

Vatikan küçüçük bir ülkedir.Araca da yoktur ülkeyi yürüyerek rehatlıkla gezebilirsiniz.

.

Vatikana  nasıl gidilir?

Romadan vatikana gitmek için.

Metro:Line A Batistini yönü gidip Ottaviano S veya Pietro-Musei Vaticano durağında inip yürüyünce tüm ihtişamı ile vatikan karşınızda.

Otobüs: 49 nolu otobüs müze girişine kadar götürmekte.

32-81-982 nolu otobüs ile piaza del Risergimento duragında inip yürüyerek vaticanoya ulaşabilirsiniz.

492-990 nolu otobüsler vie leone ile 

Tramway:  19 nolu tramvay ile. piaza del Risergimento duragında inip yürüyerek vaticanoya ulaşabilirsiniz.

Vatikanda Konaklama:

Roma da konaklayıp tam bir gününüzü vatikana ayırmanızı tavsiye edebilirim.Ayrıca erkenden gelip sıra kapın zira saatlerce sıra beklemek zorunda kalırsınız.

VATİKAN  GEZİ NOTLARI

VATİKAN da GEZİLECEK YERLER

Vatikan Hakkında bilgi:


-Resmi olarak Vatikan Şehri, Roma'da bulunan bir ülkedir. Hem bölge hem de nüfus olarak, dünyanın en küçük devletidir.

Resmen, Vatikan Şehri Vatikan Şehir Devleti veya Vatikan Devleti olarak bilinir.
-İtalya'nın Roma kentinde bulunmaktadır.Kent devleti Roma Piskoposu - Papa tarafından yönetilmektedir.-Kent, Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri gibi kültürel sitelerde bulunan dünyanın en popüler resim ve heykelleri ile ünlüdür.
-Ülkenin ekonomisi, posta pulları, turist hatıraları, müzeler için giriş ücreti, yayın satışı vb. Ile desteklenmektedir.-Şehrin resmi İtalyanca ismi Stato della Citta del Vaticano'dur.

-Ülkede tercihen İtalyanca ve Latince dilleri kullanılmaktadır. 
-Vatikan'ın İtalya ile 3,21 kilometrelik bir  sınırı vardır. Şehir, New York Central Park'ının 1 /8'i büyüklüğündedir.-Ülke mutlak monarşiyle yönetilir; Papa devlet başkanıdır.

-Şehir devletinin kendi posta ofisi, telefon sistemi, bayrak, milli marşı vardır ve ayrıca pasaport ve plaka verir.-Benito Mussolini,1929 yılında Vatikanla  İtalyan hükumeti adına Laterane Antlaşmasını imzaladı.Bu anlaşma sonucunda İtalyayı ve başkenti Roma'yı Vatikan şehir devleti tanırken,İtalya hükumeti de Vatikan'ın 0,44 kilometrekarelik alanını ve tam bağımsızlığını tanıyacaktı.

-Dünyada boşanma yasaları olmayan sadece iki ülke olduğunu biliyor muydunuz? Biri Filipinler, diğeri Vatikan.-Vatikan, Roma Katolik Kilisesi'nin merkezidir; Papa'nın evi ve antik Roma yapılarına ev sahipliği yapıyor.-İlk demiryolu istasyonu, oluşumdan kısa süre sonra 1930 yılında ülkede açıldı. Bununla birlikte istasyon, yük taşımacılığı için değil, yolcu taşımacılığı için kullanılır.

 

-Vatikan, dünyada UNESCO'nun miras alanı altında olan tek ülkedir.

-2007'de ülke, Macaristan'da bir orman oluşturmayı kabul ederek karbon-nötr bir ülke haline gelmeyi seçti. Bununla birlikte, önerilen ormanın kaderi bilinmiyor.
-Vatikan Müzeleri 14 kilometre uzunluğundadır. Ve dünyadaki en büyük koleksiyonlardan biri olan bol miktarda sanat ve resim bulunmaktadır. Papa Julius II, 16. yüzyılın başında müzeleri kurdu.
-Aziz Petrus Bazilikası dünyadaki en büyük Katolik Kilisesi'dir.
-İtalyanlar, İtalyan hükümetine para ödememek yerine vergilerinin% 8'ini Vatikan Şehrine bağışlayabilirler. Bu, Vatikan'ın masraflarını karşılamasına yardımcı oluyor.
-Papa 2. John Paul'e, 13 Mayıs 1981'de Vatikan'da suikast girişiminde bulunuldu. İlginç bir şekilde, onu öldürmeye teşebbüs eden kişiyi affetti.
-Vatikan, dünyadaki en yüksek suç oranlarından birine sahiptir. Bunun nedeni, çoğunlukla ülkenin küçük nüfusudur. Bununla birlikte, kentte yaşanan suçların önemi yok ve bu nedenle çoğu suçlanmamaktadır. Ancak bu küçük ülke, çalışan bir hapishaneye sahip değildir ve sadece bir hakim vardır. Böylece, hüküm giyenler basitçe komşu İtalya'ya sürülür.
-Şehir devletinin nüfusunun % 100 'ü Katoliktir.
-İsviçre Muhafızları, Vatikan Şehri ve Papa'nın resmi muhafızıdır.
-Şehirdeki radyo istasyonu 20 farklı dilde yayın yapıyor.
-Ülkenin sakinleri, her sene kişi başına yaklaşık 54 litre şarap tüketiyorlar.
-Ülke ayrıca dünyanın en kısa demiryoluna sahiptir. Demiryolunun her biri 300 metrelik iki pisti vardır.
-Vatikan Müzesi, her yıl yaklaşık 5 buçuk milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu, ülkenin küçüklüğünü göz önüne alarak çok büyük bir sayı.
-Papa'nın kişisel ordusunda 135 kadar İsviçreli Muhafız vardır. Ordu artık 500 yıldan beri papayı koruyor.
-Ülke çoğunlukla doğumla değil,çalışmayla vatandaşlık vermektedir.Çalışanlar işlerini kaybettiklerinde vatandaşlıklarını da kaybeder.
-John Paul II, on altıncı yüzyıldan beri İtalyan olmayan tek Papa'dır. Ayrıca şimdiye kadar 130'dan fazla  ülkeyi ziyaret eden en fazla ve sık ziyerete çıkmış da Papa'dır.
-Vatikan, 100 yaşın altındadır. 1929'da kuruldu.

Aziz Petrus Bazilikası:Basilica di San Pietro in Vaticano

Vaticano'daki San Pietro Bazilikası, Vatikan'da Roma topraklarında bulunan bir kilisedir; Papalık basilicalarının en büyüğüdür.dünyanın en büyük kilisesi ve Katolik merkezidir. Bununla birlikte, Roma piskoposluğunun katedral kilisesidir, çünkü bu başlık Laterano'daki San Giovanni Bazilikası'na aittir.

Sistina Şapeli: (Cappella Sistina)

Sistine Şapeli Vatikan'da bulunur. Vatikan binasında yer alır ve İtalyan sanatının en büyük eserlerinden biridir.Şapel 15 Ağustos 1483'te açıldı ve Cennetteki Vaftiz Vasfı'na ithaf edildi.

Şapelin boyutları Kudüs Tapınağının boyutlarıyla aynıdır. Şapelin yapıldığı binayı barındıran bina, aynı zamanda bir Vatikan kalesi olarak da kullanılıyordu.

Sistine Şapeli Kutsal Yıl boyunca düzenlenen ve o yeni Papa'yı seçerken, kardinaller meclisi  önemli törenleri yaptıklar şapelldir.

Aziz Petrus Meydanı(Piazza San Pietro)

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan devleti ve şehrinde yer alan, aynı zamanda devletin en ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolikin ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası'nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır

Apostolic Palace

Papalık Sarayı, hükümdarlı Papa'nın resmi ikametgahıdır. Saray Vatikan'da bulunur; Peter's Basilica'nın kuzeydoğusundaki Nicholas V ve Gregory XIII Sarayı'nın yanında. Saray, Vatikan Sarayı, Papalık Sarayı, Kutsal Saray ve Vatikan Sarayı olarak da anılmaktadır. Papa 2. John Paul, Papa Masum XI ve Papa Clement VIII.

Başlangıçta, Apostolik Saray'daki faaliyetlerden sorumlu kişi Apostolik Sarayın valisi idi. Ancak bu pozisyon yalnızca 15. yüzyıl ile 1800'lü yıllar arasında varoldu. Papalık Devleti'nden bir miktar para vardı, Apostolik Saray'ın valisinin konumu Leo XIII tarafından sarayı yönetmek için tamamlandı.

1481313184974.jpg

Vatican Bahçeleri

Vatikan Bahçeleri, Vatikan'ın güneyi ve kuzeybatısında bulunan ve ülkenin yarısından fazlasını kaplayan bahçe ve parklardır. Bahçelerin içinde Vatikan Radyosu gibi bazı binalar mevcuttur

bottom of page