top of page

VERONA  GEZİ NOTLARI

Verona şehir içi Ulaşim

Verona küçük bir şehir olduğu için metro hattı bulunmamaktadır.Toplu taşıma otobüslelrle yapılmaktadır.T1,T2.T3.T4,T5,T6,T7,T8 Diye sıralanmakta.Mesafeye göre ücretlendirme yapmışlar Kiosklardan bilet alırsanız ve T1 e binerseniz 1,30 € otobüs içinde satın alma işlemi 1,50 € günlük bilet Alısanız 4 € tutmaktadır.Uyarı Alşdığınız biletleri otobüse bindiğinizde mutlaka onaylatın aksi taktirde ceza yersiniz veronada çok sık kontrol yapıyorlar.Tarihi yerler yürüme mesafesinde olduğu için öok rahat edeceksiniz.

.

verona ya  nasıl gidilir?

Avrupanın bir çok şehrinden veronaya uçuş olmakla birlikte maalesef türkiyeden direk uçuş bulunmamaktadır.Veronaya en yakın havalimanı milano Malpensa havalimanı,Bergamo havalimanı ve bologna havalimanı guglielmo Marconi havalimanı   ulaşarak veronaya gidebilirsiniz.

Havaalanı Tren İstasyonu-Havaalanı arasında ulaşım "Aerobus" denilen 99 no'lu otobüslerle sağlanmaktadır.   otobüsler havaalanından 06.00-23.30 arası: Tren istasyonundan ise 05.00-23.00 arası ortalama her yirmi dakikada bir kalkıyor. Fiyatı ise tek yön için 6 €. Otobüs biletleri havaalanındaki standlardan, tren istasyonundan ve şoförlerden alınabilmektedir.

Verona da Konaklama:

Verona da tarihi ve gezilecek yerler şehir merkezinde olduğu için burada konaklama yapmak işinizi kolaylaştıracaktır fiyat biraz uygun olmasını isterseniz şehir merkezi dışında Porta nuova ve Borgo roma bölgelerinde konaklama yapabilirsiniz buralara metro her daim vardır.

Verona hakkında bilgi:

Ağızlara pelesenk olmuş dillere destan aşk hikayesinin doğduğu adına bir çok filmin çekildiği Romeo ve jüliet in ölümü göze alarak yaşadıkları aşk hikayesinin veronayı Kutsal aşk şehri haline getirmiştir.Verona, nehriyle, köprüleriyle, tepeleriyle, arnavut kaldırımı yollarıyla, meydanları ve tarihi binalarıyla çok romantik bir şehir.

Verona, kuzeydoğu İtalya'nın Veneto bölgesinde 260,293 nüfuslu bir şehirdir. Verona Veneto bölgesinde bulunan yedi ilden biri olan Verona ili merkezidir. Verona şehri kuzey-doğu İtalya'nin en önemli turizm merkezlerinden biridi

VERONA da GEZİLECEK YERLER

Verona Arenası:

italya'nın verona kentindeki arena anfitiyatrosu. milattan sonra 1. yüzyılda roma imparatorluğuzamanında inşa edilmiş, daha sonra ostrogotların istilasına uğramış, 774 yılında kral charlemange'ın, 10. yüzyılda bavyera dükü 1. otto'nun hükümdarlığına geçmiş, 1387'ye kadar en verimli dönemlerinden birini yaşamış ve della scala ailesi tarafından yönetilmiştir. 1405'teki venedik yönetimi ise 1796'da fransızların işgali ile son bulmuştur. 1866'da italyan krallığı'nın ilan edilişine kadar avusturya işgali altında kalmıştır. ilk sahnelenen opera, 1549'da bonzani'nin il gelo operası olmuş, daha sonra bazı dini müzik ve kantatlar icra edilmiştir. 1732'de teatro flarmonica adını alarak, francesca bibiena yönetiminde vivaldi'nin la fida ninfa'sı ile müzik hayatı yeniden başlamıştır. 1749 yılında çıkan bir yangın sonucu yıkılmış, 1754'te yeniden inşa edilmiştir. mozart, italya'yı ilk ziyaretinde burada bir konser vermiştir. 1856-1859 yılları arasında rossini ve donizetti'nin operaları sahnelenmiştir. ünlü tenor giovanni zenatello'nun girişimleri sonucu akustik testler yapıldıktan sonra 10 ağustos 1913'te aida operası ile kapılarını seyircilere açmıştır.

Juliet'in Evi (Casa di Giulietta)

Via Cappello Caddesi 23 numarada yer alan Juliet’in evi, 13. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip. 1905 yılında belediye tarafından satın alınmış ve 76 yıl önce de restore edilmiş.aşıkların balkon konuştuğu yer burası.Evin avlusunda yer alan Juliet heykelinin sağ göğsüne dokunanın şansa veya sonsuz aşka ulaşacağına inanılmaktadır.Ev müzeye dönüştürülmüş giriş 6 €  müze 4 kattan oluşmaktadır.Her katta jüliet eait eşyalr sergilenmekte.Evin girişi, adeta aşk mesajları ile dolu toplu iğne başı kadar yer kalmamış  yazacak yer bulamazsınız 

Piazza del Erbe (Erbe Meydanı)

Dükkanlar, kafeler ve turistik eşya satan tezgahların yer aldığı meydan kurulan semt pazarını gezip, alışveriş yapabilir cafelerde ve restaurant larda bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Castelvecchio(Eski Kale)

Eski Kale anlamına gelen yapı 14. yüzyılda Adige nehri üstüne kırmızı tuğlalarla inşa edilmiş, Tarihi kale, içinde yer alan sanat galerisi  Adige nehri manzarasıyla şehrin görülmeye değer tarihi eserlerinden birisidir.

Torre dei Lamberti

1172'de güçlü Lamberti Ailesi tarafından yaptırılan Torre dei Lamberti adlı en yüksek Verona kulelerinin hakimiyeti altındadır. Palazzo della Ragione'nin yanında yükselen 84 metre yüksekliğindeki bir kuleler lere çıkarak şehri kuşbakışı seyredebilirsiniz.Giriş 6 € dur.

Basilica di san zeno maggiore

1117'de meydana gelen depremden sonra yeniden inşa edilen bir Romanesk bazilikası 4. veya 5. yüzyıldan kalma bir bzilikadır.

VeronaTeatroRomanoDalMuseo.jpg

Teatro Romano

Muhteşem konumu ile bir çok tiyatro etkinliğne evsahipliği yapan tiyatro veronada gezilecek yerler arasındadır..

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:118

Polis:112

Yangın:115

 PARA BİRİMİ:

İtalya para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Verona  ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır verona  Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi İtalyancadır.

Vize

İtalya Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.

bottom of page