VİYANA  GEZİ NOTLARI

Viyana  şehir içi Ulaşim

Viyana metrosu altı hattan oluşan ve şehrin neredeyse tümüne ulaşımı sağlayan iyi bir organizasyona sahiptir.Nerdeyse Avrupanın En işletilen Modern metro hattı diyebilirim.Viyana’da toplu taşıma işini Wiener Linien isimli bir firma Yapmakta . Şehirdeki metro, tramvay ve otobüs hatları  havalimanı ile şehir merkezi arasında Çalışan  CAT trenleri bu firmatarafından yapılmakatadır.Viyana Metrosu 6 hattan oluşmaktadır.

  • Kırmızı 

  • Turuncu

  • Mor

  • Mavi

  • Açık Mavi

  • Yeşil

Metronun yetişemediği Yerlere de Tramway İşlemekete.Şehrin merkezi Stephan Dom a Kırmızı U1 ile gelebilirsiniz.Schönbrunn sarayına da Yeşil hat üzerinden gidebilirsiniz.

Viyana ya nasıl gidilir?

THY ve Austiran Airlines ile Atatürk Havalimanı'ndan, yine THY ve Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan haftanın her günü, 2 saat 20 dakika süren direkt uçuşlarla Viyana Havalimanı'na uçabilirsiniz. Havalimanı Merkeze 20 km uzaklıkta Limandan şehre Taksi ile 20 dakika da 30-35 Euro karlığında ulaşabilirsiniz.İkinci Alternatif limanından yarım saatte bir hareket eden City Airport Tren ile 15 dakikada, 12 Euro karşılığında ulaşılabildiği gibi S7 treni ile 25 dakikada 4,50 Ödeyerek Merkeze gitme şansınız Bulunmakta.

Viyana da Konaklama:

Viyana'da ulaşım çok gelişmiş. Şehirde refah seviyesi çok yüksek. Bu yüzden Şehirde Güvenlik sorunu Yok Otelin konumuda çok önemli değil gibi gözüküyor.Her bütçeye uygun otel ,Motel,Hostel,Marka oteller ve Daireleri bulmak çok kalay.

VİYANA da  GEZİLECEK YERLER

Viyana Hakkında bilgi:

Avusturya Cumhuriyeti’nin en üst organları (parlamento, devlet başkanı, federal hükümet, yüksek mahkemeler) Viyana'dadır. Viyana böylece Avusturya'nın dokuz federal eyaleti arasında özel bir statüye sahiptir. Viyana, Avusturya'nın ekonomik, politik, sanatsal ve entelektüel merkezidir. Viyana yüzölçümü en küçük, fakat nüfusu en büyük olan eyalettir. 

Nüfus

Avusturya'da şu anda yaklaşık 8.47 milyon kişi yaşıyor. Bunların yaklaşık yüzde 12'si Avusturya vatandaşı değildir. Yani başka bir Avrupa Birliği ülkesinden ya da başka bir ülkeden (üçüncü ülke) gelmektedir.

Ekonomi

Avusturya'nın gayrı safi milli hasılası kişi başına 38.050 Avro tutarındadır. Çalışan nüfusun yüzde 68.7'i hizmetler sektöründe, yüzde 5.2'si tarımda, yüzde 26.1'i endüstri ve işletmeler alanında faaliyet göstermektedir.

Siyasi Sistem

Avusturya 1918'den bu yana (1933-1945 yılları arasındaki kesinti hariç) bir parlamenter cumhuriyettir Devletin başı cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı 5 yılda bir doğrudan halk tarafından seçilir ve ancak bir defa tekrar seçilmesi mümkündür

Schönbrunn Sarayı:

Schönbrunn Sarayı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Habsburg Hanedanı'nın yazlık sarayıdır. Ülkede en önemli kültürel anıtların bulunduğu saray 1960 lar'dan beri Viyana'ya gelen turist cazibelerininden biridir.Saryı cazip kılan traflarından biriside Devasa bahçesidir.

 

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyana'nın İmparatorluk Sarayı, dünyanın en büyük saray komplekslerinden biridir. En eski parçalar 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır ve inşaatı 20. yüzyıla kadar devam etmiştir. İmparatorluk Sarayı, 1918'e kadar Habsburg imparatorlarının  ikametgahıydı. Bugün, olağanüstü koleksiyonları, İspanyol Binicilik Okulu, bir kongre merkezi, Avusturya Federal Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda tarihi bir yeri olan çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor..

 

Belvedere Sarayı

Başarılı bir genel sanat uzmanı olan 1663-1736), yazlık evi olarak Belvedere sarayını kurdu. Bugün, Avusturya'nın en önemli barok binalarından biri olan Belvedere, Viyana'nın üçüncü bölgesinde yer almaktadır. Bununla birlikte, inşaatı sırasında saray şehir kapısının dışındaydı. Belvedere sarayı iki ayrı binadan oluşur: Çarpıcı bir barok bahçe ile bağlanan Üst ve Alt Belvedere. Upper Belvedere'den Viyana’nın ilk ilçesinin manzarasının tadını çıkarın. Bugün sadece Orta Çağ'dan günümüze Avusturya sanatına değil, aynı zamanda dünyanın en büyük Klimt koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Altın resimdeki "The Kiss" ve "Judith" filmleri dikkat çekiyor. Schiele ve Kokoschka'nın başyapıtlarının yanı sıra Fransız İzlenimciliği ve Viyana Biedermeier dönemi eserleri sergiyi tamamlıyor.

 

Aziz Stefan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali Viyana'nın merkezinde bulunan, 1147 yılında inşa edilmiş olan, Viyana'nın en önemli simgesi durumundaki katedraldir.  Osmanlı İmparatorluğu tarafından tarihinde iki kere kuşatılmıştır.Katedral her yıl dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor.

 

Prater

Büyüleyici bir dünya prater ve hem genç hem de yaşlılar  için eğlenme garantili. Türbülanslı patenler, ürkütücü hayalet trenler ve her türden cazibe merkezi - bu sarhoş edici  bir şekilde duyularınıza meydan okumak için tamda yeri diyebilirim. Ailenizle birlikte keyifli saatler geçirirken yaşamanın keyfine varın.Yetişkin Giriş Ücreti 5 € dur.

 
prater.jpeg

Belediye Binası (Wiener Rathaus)

Viyana belediye başkanı başta olmak üzere Viyana belediye meclisinin genel merkezidir. Bina, şehir merkezinde bulunan Belediye Binası Meydanı'nda bulunmaktadır. Belediye binası aynı zamanda kişisel birliğede hizmet vermektedir.Yılbaşıya yaklaşan Günlerde Kurulan Pazar a denk gelirseniz Şanslısınız demektir.Güzel vakit geçirebilir Sıcak şaraplarınız Yudumlayabilirsiniz.

SDC10426.JPG
 
 

MuseumsQuartier

 Yaklaşık 70 kültür tesisi ile MuseumsQuartier viyana, dünyanın en büyük sanat ve kültür komplekslerinden biridir. Kompleks boyunca birçok avlu, kafe ve dükkan, kentin ortasında  şehir yaşamı ve sakin yaşamı bir arada yaşatır.. 18. ve 19. yüzyıldan kalma tarihi binalar ve çağdaş müzeler eşsiz bir mimari topluluk oluşturur. Viyana  ya yolunuz düştüğünde mutlaka görülmesi gereken yapıtlardan biridir.

Viyana Devlet Operası(Wiener Staatsoper)

 1869'da Mozart'ın Don Giovanni adlı eseriyle açılışı yapılan Avrupa'nın olduğu kadar dünyanın da en değerli operası olan Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), yılda yaklaşık altmış opera ve bale sunumunun gerçekleştirildiği, Viyana'nın müzik kültürünü gözler önüne seren bir yapıdır.

 

Karl Kilisesi

 Barok mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach'ın son büyük eseri 4. bölgede yer almaktadır,Karlskirche veya St. Charles Kilisesi. Bu etkileyici kutsal bina, güçlü yeşil kubbe ile karakterize olmuştur.. 1990'ların başında, Karlsplatz çoğunlukla uyuşturucu sahnesiyle tanınıyordu. Bugün Karlsplatz, sizi dinlenmeye davet eden ve hem yerli halk hem de turistler arasında çok popüler olan bir parkın bulunduğu güzel bir meydandır

karls kilise.jpg
 

Albertina Müzesi

 Müzesever iseniz Albertini müzesini es geçemeyin derim.. 65.000'den fazla çizimin yanı sıra ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser  müzesidir.

 

Mumok müzesi:

Mumok, modernizm sanatı için Orta Avrupa'nın en büyük müzesidir. .

MuseumsQuartier Wien'in ortasındaki bazalt taşıyla kaplanmış çarpıcı koyu gri kuboid yapısı, günümüzün film ve medya sanatına Klasik Modernizm, Pop Art, Fluxus ve Viyana Aksiyonculuğu gibi önemli eserler içeren sıradışı bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır

Pablo Picasso'dan Andy Warhol'a ve Franz West'e kadar, koleksiyon ve özel sergiler, geçmiş ve gelecek  karışımını temsil ediyor.

 

Viyana Gece Hayatı

Viyana tarih tutkunlarının yanında sanat ve özellikle müzik tutkunlarının da sıklkla uğradığı yerdir.Viyama ayrıca avrupanın müzik başkenti sayılmaktadır..Viyana ve müzik denildiğinde şüphesiz ki akla ilk gelen isim Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig van Beethoven gelmektedir.Ve buna benzer bir çok ünlü müzik adamıda bu şehirde yetişmiştir.bu kadar çok müzik adamını yatiştiren bir şehirde gece haytı da çok renkli geçmektedir.Operalar ve klasik müzik konserleri  eğlence hayatının en başında geliyor.Bununla birlikte jazz barları, partiler, gece kulüpleri ve diskolar da unutulmaz eğlenceler organize edilmektedir.Viyanada gece klüpleri hafta içi 02.00 a kadar hafta sonu ise 04.00  Kadar açıktır.Bermuda Triangle denilen nokta viyana gece hayatının merkezidir.Burada cadde üzerinde bir çok eğlence mekanı bulunmaktadır.

 

Viyana da Alışveriş

Viyana dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir.Alışveriş de bununla beraber pahalı olmaktadır.Kohlmarkt ve Graben etrafında bulunan lüks mağazalar bunu doğrular niteliğindedir.Dükkanlar, hafta içi saat 09.00-19.00 arasında, Cumartesi günleri ise 09.00-18.00 arasında açık. Pazar günleri ise tüm mağazalar kapalıdır.Hediyelik eşya anlamında bir çok alternatif bulunmaktadır.Seramik ürünler,porselen.cam veee mozart çikolataları almadan olmaz.

 
 

Faydalı Bilgiler

Acil Yardım:144

Polis:133

Yangın:122

 PARA BİRİMİ:

Avusturya  para birimi Euro dur.

 

SAAT:

Türkiye saati Viyana   ile  arasında 1 saatlık fark bulunmaktadır Viyana Türkiyeden 1 saat Geridedir.

RESMİ DİL:

Resmi dili AlmancadırHalkın çoğu İngilizce konuşabilmektedir.

Vize

Viyana Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır.

Yeşil Pasaport Sahipleri Vizeden Muaftır.