top of page

YAZD  GEZİ NOTLARI

Yazd  şehir içi Ulaşim

Yazd, tarihi yapısıyla oldukça ünlüdür ve sarmal, dolambaçlı ve dar sokakları ve geçitleri şehrin ana özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu şehri ziyaret etmek için hiçbir şey size şehirde yürüyüş yapmaktan daha fazla manevi deneyim sunamaz. Şehir uzun zamandır bisikletçilerin şehri olarak biliniyor ve bunun nedenlerinden biri, şehirlerin yüzeyinin tamamen düz olması ve genel şehir planlamasında bisiklete binmek için herhangi bir mücadele gerektiren keskin dik yokuşların olmamasıdır. Bu nedenle, geleneksel olarak bu özelliği ile bilinen bir şehrin muhteşem yerlerini ve turistik yerlerini gezmek ve gezmek için bisiklet sürmeyi denemeniz için bu oldukça şaşırtıcı bir öneri olabilir. Yazd'da metronun olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, uzaktaki turistik yerleri ve muhteşem yerleri veya şehir dışında bulunanları ziyaret etmek için çevrimiçi taksiye binmenizi öneriyorum..

Yezd şehrinde otobüs
Yazd, bir ekspres otobüs sistemi ile donatılmıştır. Yine de bu toplu taşıma aracını size tavsiye etmiyoruz. Ancak Yezd'de bu ekspres otobüslerin bilet ücreti genellikle 500 Toman civarındadır.

Yezd'de taksi
Oldukça geleneksel bir şekilde, Yezd'in taksileri şehrin her yerine dağılmış durumda ve sizi bir sonraki varış noktanıza oldukça makul bir fiyata götürebilir. Yine de yine de online taksi hizmetlerini denemenizi öneririz. Snapp ve Tapsi'ye ek olarak, Yezd'de müşterilerine online taksi hizmeti veren başka şirketler de var. Touchsi ve Ace, Yezd'de faaliyet gösteren bu tür şirketlerden bazıları. Bu firmaların sağladığı hizmetlerden faydalanabilmeniz için ilgili uygulamaları akıllı telefonunuza indirip kurmanız gerekmektedir.

.Yezd'e Nasıl Gidilir?
Yezd, İran haritasının tam merkezinde yer alır ve bu haritanın şeklini, başı Doğu'ya doğru olan ayakta duran bir kedi olarak düşünürsek, Yezd tam olarak kedinin karnında yer alır. İran'ın en kurak ülke şehridir ve tam da bu coğrafi belirlenime cevaben şekillenen tarihi bağlamı, yabancı ziyaretçiler ve turistler arasında bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biridir. Aynı zamanda İran'daki en dengeli şehirdir ve çöl bağlamında yer almaktadır. Bu faktör ve Yezd'e giden ıssız yollar, özellikle herhangi bir yabancı ziyaretçiyi ve turisti heyecanlandırabilecek, kentin temel turistik cazibe merkezlerinden bazıları olarak kabul edilir. Bu nedenle, belki de bu şehri turist olarak ziyaret etmeyi planlayan herkese yapılacak en iyi öneri Yezd'e bir yol gezisi olabilir.

Yezd, İran'ın diğer tüm turistik şehirlerinden neredeyse uzakta olduğu için, birçok insan oraya trenle gitmeyi tercih ediyor ve restoran, yatak, iyi ve her zaman erişilebilir tuvalet ve benzeri avantajlardan yararlanıyor.

Yazd  GEZİLECEK YERLER

amir complex.jpg
Amir Chakhmaq Complex
dolat-abad-garden.jpg
Dowlat Abad Garden
WATER.jpeg
Yazd Water Museum
Alexander’s-Prison-Yazd-travel-to-Iran.jpg
Alexander prison
lariha.jpeg
Lariha House Museum
saryat.jpg
Sar Yazd Castle
ayna.jpg
Aynalar ve aydınlatma müzesi
jameh.jpg
Jameh Mosque of Yazd
ZORAİSTAN.jpg
Zoroastrian fire temple of yazd
sessizlik.jpg
Zerdüşt Sessizlik Kuleleri
bazar.jpg
Yazd Khan Bazaar
kranag.jpg
Kharanaq köyü
art-house-rooftop-cafe.jpg
Yazd Art House
Amir Chakhmaq Complex

Amir Chakhmaq Complex

Yazd'ın mimari merkezi olan Amir Chakhmaq kompleksi, şehrin kalbinde, aynı adı taşıyan bir meydanda yer almaktadır. Heybetli üç katlı cephe, gün batımından sonra aydınlanan ve parıldayan bir dizi güzel simetrik eyvanı gözler önüne seriyor. Ülkenin en büyük hosseiniehlerinden biridir (İmam Hüseyin'in ölümünü anma törenlerinde kullanılan binalar) ve çok sayıda tadilattan geçmesine rağmen 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Çevredeki meydanda çok sayıda iyi tatlı ve dondurma dükkanı vardır.

Adres: Amir Chakhmaq Meydanı, Yezd

Jameh Mosque of Yazd

Eski Kent'in her yerinden görülebilen enfes Jame Camii. 14. yüzyıldan kalma yapının ülkedeki en yüksek minarelere sahip olduğu ve narin mavi mozaik çini işçiliğiyle İran-İslam mimarisine örnek olduğu bildiriliyor..

Jameh Mosque of Yazd
Dowlat Abad Garden

Dowlat Abad Garden

Bol miktarda çeşme, selvi ağacı ve nar ile Bagh-e Dowlatabad'ın İran bahçesinin özünü yakaladığı söylenebilir. 18. yüzyıldan kalma rezidans, tüm yıl boyunca turistleri çeken bol miktarda gölge ve bazı güzel binalar ı size ikram eder. 33 metrelik merkezi badgir ve sürekli değişen vitray pencereler dizisi, benzerlerini başka bir yerde bulamayacağınız veya yakında unutacağınız, büyülü bir şekilde kendine özgü bir estetik yaratmaktaDIR.

Adres: Navab Safavi Bulvarı, Yezd

.

Zoroastrian fire temple of yazd

Zoroastrian fire temple of yazd

 Yezd bölgesi, İran etnik kökeninin eski topraklarından biridir ve eski kültür ve uygarlığın parlak bir mirasına ve 4.000 yıl öncesine kadar uzanan çeşitli tarihi dönemlere sahiptir. Çok sayıda turistik cazibe merkezi arasında, Yezd eyaleti, ülkenin ve dünyanın her yerinden turistleri bu muhteşem eyalete çekmenin nedenlerinden biri olan birçok ünlü Zerdüşt ateş tapınağına ev sahipliği yapıyor.

Zerdüştlük, 4.000 yıl kadar erken bir tarihte ortaya çıkmış olabilecek eski bir Pers dinidir ve muhtemelen dünyanın ilk tek tanrılı inancıdır, hala var olan en eski dinlerden biridir. Ahura Mazda (Bilge Lord) adında bir Tanrı olduğuna ve onun dünyayı yarattığına inanırlar. Zerdüştler, bazılarının yanlış bir şekilde varsaydığı gibi, kendilerini ateşe tapanlar olarak görmezler.

 

Yazd Water Museum

Yazd Water Museum

.

İran'da çöllerin ortasındaki şehir ve kasabaların kanatları ve su sulama sistemleri ile zaten ilgilenmeye başladıysanız, su müzesini ziyaret etmeyi kaçırmak istemezsiniz. Burayı ziyaret etmek, bir okla iki hedefi vurmak gibi olacaktır, çünkü bu müzenin binası, ana kuyuların açılması, yıldırım ve ölçüm aletleri gibi Qanatlarla ilgili birçok şeyin sergilendiği Kolahdouzha Evi adlı değerli bir Kaçar konağıdır.

Yazd Old Town

Yazd Old Town

Warren benzeri sokakları ve ilgi çekici köşeleri ve kuytuları ile Yazd'ın iyi korunmuş, hala yerleşim yeri olan Eski Kenti, öğleden sonra bir yürüyüşte kaybolmak için bir zevktir. Kerpiç binaların sarı-kahverengisi, bu şehrin ne kadar kuru olduğunu gösteriyor ve periyodik olarak ortaya çıkan badgirler, Yazd'ın geleneksel mimarisinin ustalığını doğal bir şekilde hatırlatıyor. Unutulmaz manzaralar için Çatılara çıkıp şehre doyasıya bakın, ancak yerel sakinlerin mahremiyetine saygı duymayı unutmayın.

Alexander prison

Alexander prison

İskender'in hapishanesi, eski Yazd kentindeki turizm ofisinin yanında bulunan 15. yüzyıldan kalma kubbeli bir okuldur. İskender'in hapishanesinin cami ve Ziaiye dini okulu olarak inşa edildiği ve İskender'le hiçbir bağlantısının olmadığı ilan ediliyor. Öte yandan, bazıları bunun bir Hafız şiirindeki referans nedeniyle İskender'in Hapishanesi olarak bilindiğine inanıyor. Diğer bir alternatif ise adının Büyük İskender tarafından bazı İranlı protestocular için hapishane olarak inşa edildiği iddiasından geliyor olmasın dan kaynaknıyor.

Zoroastrians Towers of Silence

Zerdüşt Sessizlik Kuleleri

Büyüleyici bir başka Zerdüşt bölgesi olan, kulağa uğursuz gelen Sessizlik Kuleleri, şehrin hemen dışındadır ve kesinlikle görülmeye değerdir. Görkemli bir çöl manzarasından yükselen bu iki dairesel, yükseltilmiş yapı, bitişik tepelerin üzerine oturur. 1960'lara kadar, geleneklere uygun olarak, ölen Zerdüştlerin cesetleri, Akbabaların toplaması için kulelerin merkezi çukurlarına bırakıldı. Tepelerin eteğindeki terk edilmiş Zerdüşt binaları, yerin ürkütücü, uhrevi atmosferine maalesef katkıda bulunuyor.

Yazd Khan Bazaar

Yazd Khan Bazaar

Yazd'daki Han Çarşısı aslında daha küçük çarşıların birleşimidir. Bina, farklı yerlerinde değişen yaşı nedeniyle tarihi öneme sahiptir. En eski kısım Amir Chakhmaq Kompleksi'nde yer almaktadır. Bu çarşı, çoğu kuyumcu perakendecisinin 20 ila 24 ayar altın sattığı, ülkenin diğer bölgelerinde ise 18 ayar altın sattığı en önemli alanlardan biridir. Bu bölüm özellikle Basra Körfezi çevresindeki ülkelerden çok sayıda yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Lariha House Museum

Lariha House Museum

Lariha Evi (Lari'nin Konağı), İran mimarisinin sanatını dünyaya anlatan Yezd'deki en güzel evlerden biridir. undefined Bu ev H. 1286'da Hacı Muhammed İbrahim Lari tarafından yaptırılmıştır.  Bu bina geçmişte Ne'mat-o-Allahi tarikatının dervişlerinin evi olarak kullanırlardı. Kapısı, pencereleri, sürme pencereleri ve aynalarla süslü boyalı odaları, H. 13. yüzyılın güzel ve görkemli aristokrat evlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Sar Yazd Castle

Sar Yazd Castle

 Sar Yazd Kalesi çölden dev bir kumdan kale gibi yükselmektedir. 7. yüzyılda, Sasani Hanedanlığı döneminde inşa edilen muhteşem kale, tahıl ve yiyecek depolamak için kullanılırmış aynı zamanda şehir saldırı altındayken altın ve mücevher gibi değerli eşyaları korumak için de kullanıldığı söylenmektedir.

Antik banka hala iyi durumda ve Yazd'dan arabayla gitmeye değer. Ana dış duvarlar ve kuleler sağlamdır, bir hendekle çevrilidir ve iç kısım üç katlı 450 odalıdır. 

Kharanaq köyü

Kharanaq köyü

Yazd ili çevresinde, asırlık Kharanaq köyüne bir gezi olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bildirildiğine göre 1000 yıldan fazla bir süredir yerleşim yeri olan kerpiç köy bugünlerde neredeyse terk edilmiş durumda, ancak hala etrafta çömlekçilik yapan birkaç çiftçi göreceksiniz. Tarif edilemez derecede pitoresk, ziyaretçiler terk edilmiş kalıntıları keşfetmekte özgürdür; Öne çıkan özellikler arasında Kaçar döneminden kalma bir cami ve aşağıdaki vadide bulunan antik bir su kemeri yer almaktadır.

Aynalar ve aydınlatma müzesi

Aynalar ve Aydınlatma müzesi

Aynalı Saray (Qasr-e Ayneh) olarak da bilinen Yazd Ayna ve Aydınlatma Müzesi, Yezd şehrinin en çekici müzelerinden biridir. Kaşhani Yazdi caddesinde 8174m2 alana sahip bir bahçe içinde yer almakta olup, 837m2 imar alanı işgal etmektedir. Müze binası bahçenin ortasında bir çardaktır. Ortası havuzlu geniş bir bahçede, havuzun önündeki alçı ve ayna işleriyle süslenmiş birkaç oda, iç içe koridorları ve tamamı I. Pehlevi zamanında inşa edilen pınar evini kucaklamıştır. Aynalı Saray 1320 H.H. Sarraf Zadeh adında bir kişi tarafından yapılmış ve o dönemde küçük bir özel misafirhane olarak kullanılmış.

Yazd Art House

Yazd Art house

Fahadan ilçesinde bulunan Yazd Art House, Abul Ma'ali Hamamı'nın hemen karşısındadır. Bu ev Yezd'de Mehdi Malekzadeh Evi olarak tescil edilmiştir. Yazd Sanat Evi, Kaçar Dönemi'ne kadar uzanır ve Malekzadeh Ailesi'nin dört nesli bu evde yaşamıştır. 2014 yılında, turizm ve sosyal merkez olarak yeni işlevine başlamak için yenilediler.

bottom of page